artykuły
Udostępnij
Tagi

Za dużo snu

Dotychczasowe badania nad snem skupiały się głównie na negatywnych skutkach zbyt krótkiego, nocnego odpoczynku. Brytyjscy naukowcy w najnowszej analizie przyjrzeli się drugiej stronie medalu: jaki jest związek pomiędzy spaniem ponad 8 godzin na dobę a stanem zdrowia.

Za dużo snu

Uzyskane przez nich wyniki są zaskakujące: dłuższy niż ośmiogodzinny sen w nocy wpływa na wzrost ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia oraz śmierci. Uczeni zasugerowali kilka możliwych przyczyn zaobserwowanej przez nich korelacji.

Od przybytku głowa nie boli?

Według różnych zaleceń, w tym amerykańskiej National Sleep Foundation, dorosły człowiek w wieku 26-64 lata powinien każdej nocy przeznaczać na sen od 7 do 9 godzin. U osób starszych niż 64 lata zalecany jest nocny odpoczynek w długości 7-8 godzin. Istnieje duża liczba badań, w których wykazano, że niedostatecznie długi sen negatywnie odbija się na zdrowiu. Udowodniono na przykład, że zbyt krótki nocny odpoczynek wpływa na wzrost stężenie hormonów związanych z odczuwaniem głodu: leptyny i greliny. A to może prowadzić do wzrostu masy ciała, nadwagi, otyłości oraz utraty kontroli nad poziomem cukru w organizmie – czyli insulinooporności lub nawet cukrzycy typu 2. Przesypianie mniej niż 7 godzin na dobę może też sprzyjać utrzymywaniu się w organizmie stanu zapalnego, który związany jest z rozwojem wielu schorzeń, w tym chorób układu krążenia czy różnych rodzajów nowotworów.

Dlatego też od dawna przekonywano, że należy dbać o to, aby możliwie jak najdłużej spać, aby pozwolić na przeprowadzenie przez organizm naturalnych procesów autoregeneracyjnych. Brytyjscy naukowcy z Keele University udowodnili jednak, że zbyt długi sen też może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu.

Co za dużo to niezdrowo

Brytyjczycy skupili się na analizie danych pochodzących z kilku eksperymentów, opierających się na raportowaniu przez samych badanych długości snu oraz jego jakości. Łączna liczba uczestników tamtych badań wyniosła ponad 3 miliony osób. Uczeni poszukiwali związków pomiędzy każdą godziną mniej lub więcej snu ponad zalecane 7-9 godzin na dobę.

Odkryto, że relacja pomiędzy trwaniem snu a ryzykiem chorób układu krążenia lub śmiertelnością ma kształt litery „J”. Oznacza to, że prawdopodobieństwo wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych oraz śmierci zaczyna bardziej wzrasta z każdą kolejną godziną snu niż w przypadku poziomu ryzyka związanego z każdą godziną snu mniej. Zatem przesypianie każdej godziny więcej niż zalecane 7-8 godzin jest bardziej niebezpieczne niż skrócenie snu o jedną godzinę.

Ryzyko wystąpienia chorób serca u osoby przesypiającej 9 godzin w ciągu nocy jest o 14 procent większe niż dla osoby, która śpi 7 lub 8 godzin. W przypadku przesypiania 10 godzin na dobę prawdopodobieństwo to rośnie już o 30 procent.

Jednocześnie odkryto, że ważnym parametrem jest również jakość snu: osoby, które nie czują się wypoczęte po nocy mają o 44 procent większe prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę niedokrwienną serca.

Przyczyny korelacji

Naukowcy zauważają, że dłuższy sen nie musi powodować wystąpienia chorób serca, lecz to choroby układu krążenia mogą sprzyjać ciągłemu stanowi zmęczenia i w rezultacie powodować potrzebę dłuższego snu. Uczeni zwracają również uwagę na to, że dłużej śpią zazwyczaj osoby o niższym statusie socjoekonomicznym, bezrobotni, osoby z depresją czy osoby o niskiej aktywności fizycznej. A te wszystkie elementy mogą wpływać na ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego i w ten sposób towarzyszyć lub nawet przysłaniać zauważony związek pomiędzy dłuższym snem a schorzeniami układu krążenia oraz śmiertelnością.

Niemniej autorzy analizy wskazują na to, że normy odnośnie długości snu powinny być zredukowane do 7-8 godzin na dobę, bo każda dodatkowa godzina snu może mieć wpływ na zdrowie obywateli.

 

Na podstawie:

Keele University: People who sleep more than eight hours have greater mortality and cardiovascular risk. (dostęp 30 sierpnia 2018)

C. S. Kwok et al., Self‐Reported Sleep Duration and Quality and Cardiovascular Disease and Mortality: A Dose‐Response Meta‐Analysis. Journal of the American Heart Association. 2018;7:e008552

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.