artykuły
Udostępnij
Tagi

Wystarczy ślina

Najczulszym testem na wykrycie wirusa HIV w organizmie w pierwszych etapach zakażenia pozostaje nadal badanie krwi. Jednak nie jest ono wygodne, a dla wielu osób ze względów religijnych czy ze strachu przed krwią wręcz niemożliwe. Dlatego naukowcy doskonalą metody detekcji wirusa z próbek śliny. Przekonują, że technika ta może sprawdzić się również przy wykrywaniu innych chorób.

Wystarczy ślina

Standardową techniką wykrywania zakażeń wirusem HIV jest wykonanie badania próbki krwi. Poszukuje się w niej przeciwciał anty-HIV, czyli białek układu immunologicznego, wykorzystywanych do walki przeciwko rozwijającej się infekcji. Taki test jest znacznie bardziej pewny niż poszukiwanie cząsteczek samego wirusa, bo przeciwciała pojawiają się w krwioobiegu już na samym początku infekcji w większej ilości niż kopie wirusa. Niekiedy jednak badanie na podstawie krwi jest niewygodne lub niemożliwe, szczególnie, gdy planowane jest przebadanie dużej grupy osób (tzw. „screening”). Wtedy zazwyczaj wykonuje się badania na podstawie próbki śliny.

Samo wykrywanie zakażenia wirusem HIV ze śliny nie jest niczym nowym – dotychczasowe testy mają jednak poważne ograniczenie w przypadku wczesnych etapów infekcji. Nie są bowiem dostatecznie czułe, aby móc wykryć poziom przeciwciał anty-HIV na samym początku zakażenia, gdy jest ich jeszcze niewiele. Z kolei uzyskanie fałszywie negatywnego wyniku testu może spowodować niebezpieczeństwo zarażania kolejnych osób tym niebezpiecznym wirusem. Oprócz tego leczenie antyretrowirusowe jest najskuteczniejsze, gdy rozpocznie się na możliwie jak najwcześniejszym etapie zakażenia, a osoba przekonana o niebyciu zarażonym może zgłosić się do lekarza dopiero, gdy AIDS da o sobie znać.

Sytuację ma zmienić nowy test, opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda.

Zwiększyć czułość

Uczeni, zamiast poszukiwać samych przeciwciał, opierają metodę działania swojego testu o to, co przeciwciała robią i jak wyglądają, dzięki czemu udało się im osiągnąć znacznie wyższą czułość swojej metody niż metod dostępnych na rynku. Przeciwciała mają dwa ramiona, dzięki czemu przypominają literę Y. Ramiona te działają jak „zatrzaski” rozpoznając i przytrzymując małych agresorów takich, jak wirus HIV. To przytrzymanie jest możliwe dzięki obecności fragmentów DNA na ramionach przeciwciała.

W teście wykorzystano niewielkie fragmenty wirusa HIV z doczepionymi do nich komplementarnymi fragmentami DNA. Gdy w próbce śliny obecne są przeciwciała anty-HIV, przyłączają one fragment wirusa do jednego z ramion, drugie ramię zaś łączy się z komplementarnym fragmentem DNA, tworząc podwójną nić. A z kolei taka podwójna nić jest o wiele prostsza do wykrycia (i to na poziomie o wiele niższym stężeń) niż samo przeciwciało anty-HIV.

Działa?

Nowy test był dwukrotnie badany. W pierwszym badaniu sprawdzano, czy metoda będzie w stanie wykryć nosicielstwo HIV u osób zakażonych, jednocześnie nie dając fałszywie pozytywnych wyników wśród osób zdrowych. W badaniu wzięła udział niewielka grupa 22 nosicieli wirusa HIV oraz 22 osób niezakażonych. U wszystkich zarażonych test wykrył obecność przeciwciał anty-HIV i to z dużą czułością. Jednocześnie u żadnej z osób zdrowych nie pojawił się fałszywie pozytywny wynik.

Po potwierdzeniu specyficzności nowego testu ze śliny pozostało ocenić jego czułość względem dostępnych aktualnie na rynku testów ze śliny oraz testu na podstawie próbki krwi. W tym celu sprawdzono ślinę pochodzącą od 8 nosicieli wirusa HIV, u których poziom przeciwciał anty-HIV był na tyle niski, że tradycyjne testy ze śliny dawały niejednoznaczne wyniki. Nowy test poradził sobie w przypadku 6 próbek. To świadczy o wysokiej czułości nowej metody – jednak nadal test ze śliny jest mniej czuły niż tradycyjne badanie próbki krwi.

Autorzy wynalazku twierdzą, że nowa metoda zwiększania czułości testów wykonywanych z próbek śliny może być przydatna również w przypadku innych zakażeń, w tym prątkami gruźlicy czy pałeczkami duru brzusznego, określaniu występowania alergii czy wykształcenia odporności poszczepiennej.

 

Na podstawie:

C.-t. Tsai, et al., Antibody detection by agglutination–PCR (ADAP) enables early diagnosis of HIV infection by oral fluid analysis. PNAS 115(6) (2018) 1250-1255

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.