artykuły
Udostępnij
Tagi

Wyścigi plemników

Ludowa mądrość głosi, że jeśli chcesz mieć córeczkę, to do zbliżenia nie może dojść w czasie owulacji, bo plemniki z chromosomem X są wolniejsze i w czasie owulacji szybciej do jajeczka dotrą mniejsze plemniki Y. Okazuje się, że opowieści tej jest w tym ziarnko prawdy, bo… u myszy rzeczywiście sterowanie szybkością plemników wpływa na płeć potomstwa.

Wyścigi plemników

Możliwość sterowania płcią potomstwa jest szczególnie ciekawym zagadnieniem z punktu widzenia zootechniki. W przypadku niektórych zwierząt, jak na przykład krów czy owiec, bardziej pożądanym potomstwem jest to płci żeńskiej. Dzisiejsze metody selekcjonowania plemników w spermie pod względem przenoszonego przez nie chromosomu płci są drogie i mogą niekiedy prowadzić do uszkodzeń w materiale genetycznym, przenoszonym przez plemniki. Dlatego też nie są one powszechnie stosowane.

Tym bardziej ciekawe wydają się być wyniki badań, jakie zaprezentowane zostały przez japońskich uczonych w czasopiśmie „PLOS Biology”. Na razie brakuje danych, czy podobne zabiegi mogłyby również u ludzi pozwalać na sterowanie płcią potomstwa poprzez selekcjonowanie plemników pod kątem szybkości poruszania się w nasieniu. Niemniej, takie podejście na pewno wzbudziłoby ogromne kontrowersje i prawdopodobnie byłoby zakazane, podobnie jak eksperymenty przy udziale ludzkich embrionów.

Który większy?

Chromosomy płci X i Y różnią się między sobą nie tylko wielkością (chromosom X jest trzykrotnie większy niż chromosom Y), ale również genami, które je budują. Przykładem takiego genu, który występuje wyłącznie na chromosomie X jest gen Toll-like receptor 7/8, który Japończycy wykorzystali w swoim eksperymencie. Gen ten koduje dwa receptory: na ogonku i na główce plemnika. Naukowcy inkubowali mysie nasienie w mieszaninie zawierającej cząsteczki, które potencjalnie mogą wiązać się z tymi receptorami i w ten sposób mogą je aktywować. Okazało się, że taka inkubacja spowodowała znaczne spowolnienie produkcji energii przez plemniki, niosące ze sobą chromosom X, podczas gdy nie miała żadnego wpływu na plemniki z chromosomem Y.

A który szybszy?

Badacze podejrzewali, że mniejsza produkcja energii w przypadku plemników z chromosomem X może oznacza ich wolniejsze przemieszczanie się w płynach ustrojowych. Aby sprawdzić tę hipotezę, naukowcy stworzyli „wyścigi” dla plemników. I rzeczywiście plemniki z chromosomem płci męskiej poruszały się dwukrotnie szybciej niż plemniki z chromosomem X.

Kiedy badacze użyli najszybszych plemników do zapłodnienia komórek jajowych, okazało się, że dziewięć na dziesięć myszy, które przyszły na świat, było płci męskiej. Z kolei użycie najwolniejszych plemników do zapłodnienia spowodowało uzyskanie w 81% przypadków potomstwo płci żeńskiej.

Badanie dotyczyło wyłącznie nasienia pochodzącego od myszy, nie wiadomo więc, czy podobne zjawisko mogłoby być obserwowane również u innych zwierząt, należących do ssaków, w tym u ludzi. Metoda zaproponowana przez japońskich naukowców z Hiroshima University jest jednak dostatecznie tania i prosta, aby po potwierdzeniu jej skuteczności u innych gatunków mogła być z powodzeniem stosowana do otrzymywania zwierząt o pożądanej płci.

 

Na podstawie:

E. Frederick, Changing sperm speed can influence offspring’s sex, mouse study suggests. Science (2019) DOI: 10.1126/science.aaz1151

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.