artykuły
Udostępnij

Wrocław wyznacza standardy

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, przeprowadzono w końcu 2016 roku dwie nowatorskie operacje u dzieci. Pierwszą z nich wykonano u dwuletniego chłopca z wrodzonym stawem rzekomym, drugą u ośmioletniej dziewczynki z rozszczepem kręgosłupa.

Wrocław wyznacza standardy

Chłopiec urodził się z wrodzonym stawem rzekomym kości piszczelowej i strzałkowej. To bardzo rzadki przypadek, w Polsce rodzi się co roku jedno, dwoje lub najwyżej troje takich dzieci. Istotą choroby są samoistne złamania kości – dziecko doznaje ich wielokrotnie po urodzeniu, ale bywa też, że rodzi się już ze złamaniami kości podudzi. Co gorsza, kości często nie zrastają się nawet po unieruchomieniu w gipsie. Długo za jedyną skuteczną metodę leczenia stawu rzekomego uznawano amputację i często ją stosowano.

Lekarze z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu USK postanowili zoperować chłopca z wykorzystaniem metody X-union protocol, opracowanej w roku 2007 przez amerykańskiego ortopedę dr Paleya (mali polscy pacjenci jeździli w ostatnich latach do USA, gdzie byli operowani z wykorzystaniem tej metody).

Istotą metody dr Paleya jest uzyskanie zrostu kości piszczelowej i strzałkowej w kształcie litery X. Ten zrost skutkuje wzmocnieniem obu kości, a tym samym całego podudzia i prowadzi do tego, że kości w przyszłości już się nie złamią.

W ramach operacji usunięto staw rzekomy i chorobowo zmienioną okostną. Ustabilizowano drutami kości piszczelową i strzałkową, a następnie wokół nich, także w miejscu stawu rzekomego, przeszczepiono okostną pobraną z talerza biodrowego. Na koniec założono stabilizator Ilzarowa.

Była to pierwsza tego typu operacja w Polsce, na jej efekty przyjdzie jednak poczekać; dopiero po zdjęciu stabilizatora, co nastąpi za kilka miesięcy, można będzie ocenić skuteczność podjętej terapii. Po zdjęciu stabilizatora małemu pacjentowi nałożona zostanie plastikowa orteza, chłopiec będzie mógł normalnie chodzić, jednak ortezę będzie musiał nosić przez kolejne lata, tak długo, jak będzie rósł.

Rosnący implant na skoliozę

Druga operacja, u ośmioletniej dziewczynki z rozszczepem kręgosłupa, który spowodował skoliozę nerwowo-mięśniową, również miała nowatorski charakter – wcześniej w Polsce nikt nie wykonał takiego zabiegu z wykorzystaniem „rosnącego implantu”.

W przypadku takich problemów z kręgosłupem stosowano do tej pory innego rodzaju implanty, takie, które wraz ze wzrostem dziecka trzeba było zastępować nowymi, co wiązało się z koniecznością wykonywania kolejnych operacji, zwykle co 6 miesięcy. W praktyce dziecko mogło więc ich przejść w okresie wzrostu kilka, kilkanaście, a nawet ponad dwadzieścia.

„Rosnący implant” eliminuje ten problem. Jego zastosowanie powoduje, że nie potrzeba szeregu kolejnych zabiegów, bo pręty stabilizatora są ruchome. Rozsuwa się je w miarę potrzeby przy użyciu specjalnego urządzenia. Taki zabieg jest niebolesny, wykonuje się go w warunkach laboratoryjnych, z dowolną częstotliwością przez okres wzrostu dziecka.

Zastosowanie „rosnącego Implantu” jest dziś złotym standardem w leczeniu takich schorzeń. W Polsce problemem są pieniądze – koszt implantu to 10 tysięcy funtów, a do tego dochodzą jeszcze koszty samej operacji.

Możemy leczyć w Polsce

Wykonane we wrocławskim USK operacje nie tylko wytyczają nowe kierunki rozwoju w polskiej medycynie, ale także pokazują, że nasi specjaliści i nasze szpitale mogą wykonywać bardzo skomplikowane zabiegi, o ile tylko mają taką możliwość. Wystarczy tylko ją im stworzyć. Jak bowiem przy tej okazji ujawniono, w latach 2012 – 2015 leczenie polskich dzieci za granicą pochłonęło 34 miliony złotych – za taką kwotę można by objąć leczeniem niemal trzy tysiące dzieci z problemami ortopedycznymi.

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.