artykuły
Udostępnij

Witamina D a filtry UV

Wiosenna i letnia pogoda sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Wielu z nas, obawiając się oparzeń słonecznych oraz rozwoju czerniaka, stosuje kremy z filtrami przeciwsłonecznymi. W ten sposób jednak ograniczamy w znacznym stopniu produkcję witaminy D. Jaki jest złoty środek?

Witamina D a filtry UV

Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali naukowcy z Touro University California. W swojej analizie przestudiowali prace dotyczące związków pomiędzy niedoborami witaminy D a stosowaniem filtrów UV. Wnioski zaprezentowali w czasopiśmie „Journal of the American Osteopathic Association”.

Niezbędne słońce

Witamina D może być zarówno pobierana wraz z pożywieniem (znajdziemy ją w tłustych rybach, wątróbce, jajkach czy mleku), jak i może być produkowana przez organizm pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Szacuje się, że to drugie źródło dostarcza prawie osiemdziesiąt procent niezbędnej dawki witaminy D. Promieniowanie UV-B penetruje warstwy skóry i przekształca prekursor witaminy D (7-dehydrocholesterol) w jej aktywną formę.

W ludzkim organizmie witamina D bierze udział w regulacji wielu procesów. Jest niezbędna do zachowania zdrowia kości, ponieważ pomaga absorbować wapń z pożywienia. Wpływa na pracę mięśni oraz komórek nerwowych. Wspomaga układ odpornościowy, pomagając w walce z infekcjami. Podejrzewa się, że przyczynia się do łagodzenia objawów łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry. Badano związek pomiędzy poziomem witaminy D w organizmie a prawdopodobieństwem rozwoju różnych rodzajów nowotworów.

Pół godziny, dwa razy w tygodniu

Prowadzony przez nas tryb życia, praca w zamkniętych pomieszczeniach, przemieszczanie się samochodami oraz większa świadomość ryzyka, jakie niesie ze sobą nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne przyczyniają się do niższej produkcji witaminy D w skórze, a tym samym do jej deficytów w organizmie. Przy zastosowaniu filtrów UV faktorze SPF 15 produkcja witaminy D może być w skórze ograniczona nawet o 99 procent! Jak zatem jednocześnie dbać o odpowiednie zabezpieczenie przed skutkami promieniowania UV oraz nie ograniczać produkcji witaminy D?

Naukowcy z Touro University California na podstawie przeanalizowanych danych sugerują, że do osiągnięcia optymalnego poziomu witaminy D w organizmie wystarczy zaledwie od pięciu minut do pół godziny ekspozycji na słońce w ciągu dnia bez filtrów słonecznych dwa razy w tygodniu. Czas eskpozycji zależy nie tylko od szerokości geograficznej, lecz również od naszej cery. Jaśniejsza skóra produkuje witaminę D szybciej niż ciemniejsza. Na ilość promieniowania UV wpływa też ilość zanieczyszczeń powietrza. Tak krótki czas wystawienia się na słońce bez filtrów UV według uczonych nie powinien w znacznym stopniu podnosić ryzyka oparzeń słonecznych czy rozwoju nowotworów skóry. Powinien jednak dostarczyć organizmowi dawkę witaminy D na poziomie 1000 IU.

Ochrona i produkcja

Z kolei naukowcy z Boston University stworzyli krem przeciwsłoneczny, który pozwala na zwiększoną produkcję witaminy D, nie posiadając przy tym gorszych zdolności ochronnych niż filtry UV, które dostępne są już na rynku. Solar D, bo tak został nazwany produkt, pozwala na 50 procent produkcji witaminy D względem warunków bez ochrony przeciwsłonecznej. Wynik ten osiągnięto w warunkach in vitro.

Co ciekawe, obecne w Solar D związki chemiczne o zdolnościach ochronnych są prawie tymi samymi, które można znaleźć w komercyjnie dostępnych kremach przeciwsłonecznych. Podniesiono w nich tylko poziom przepuszczania promieniowania UV niezbędnego do produkcji witaminy D. Produkt, opracowany przez badaczy z Boston University, dostępny jest już na rynku australijskim.

Alternatywą dla nowego kremu przeciwsłonecznego czy wychodzenia na słońce bez ochrony przed promieniowanie UV jest stosowanie tradycyjnych filtrów o wysokim współczynniku ochrony z jednoczesną suplementacją witaminy D.

 

Na podstawie:

Dieter Kockott et al., New approach to develop optimized sunscreens that enable cutaneous vitamin D formation with minimal erythema risk, PLOS ONE, doi: 10.1371/journal.pone.0145509

Strona American Osteopathic Association: Widespread Vitamin D Deficiency Likely Due to Sunscreen Use, Increase of Chronic Diseases (dostęp 20.05.2017)

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.