artykuły
Udostępnij

Wanilina pomaga w łuszczycy?

Główny składnik smakowy i zapachowy wyciągu z lasek wanilii może okazać się przydatny nie tylko w przemyśle spożywczym i perfumeryjnym, lecz również w medycynie. Wykazano, że wanilina może łagodzić stany zapalne, charakterystyczne dla przebiegu łuszczycy już po tygodniu stosowania.

Wanilina pomaga w łuszczycy?

Jako dodatek do żywności, wanilia (a właściwie główny składnik jej esencji – wanilina) stosowana była jeszcze w czasach prekolumbijskich. Aztekowie używali jej do nadawania smaku czekoladzie. Wraz z czekoladą wanilia przywędrowała do Europy około 1520 roku. Jako czystą substancję wyizolował ją po raz pierwszy Nicolas-Theodore Gobley w 1858 roku. Odparował on do sucha ekstrakt z wanilii, a pozostałość rekrystalizował z gorącej wody, uzyskując białe drobne igły.

W 1874 roku dwóch niemieckich chemików, Ferdynand Tiemann i Wilhelm Haarmann, rozwikłało zagadkę struktury chemicznej waniliny. Stworzyli w tym samym roku metodę syntezy waniliny z koniferyny, glikozydu izoeugenolu z igieł sosny. Założyli też spółkę produkującą półsyntetyczną wanilinę. Po odkryciu przez Tiemanna i Karla Reimera reakcji nazwanej później ich nazwiskiem, wanilina była produkowana z gwajakolu, a firma Haarmann i Tiemann zmieniła nazwę na Haarmann i Reimer. Pod koniec XIX wieku półsyntetyczną wanilinę można było swobodnie kupić w sklepach. W pełni syntetyczna wanilina pojawiła się w latach 30. XX wieku, gdy jako substrat w produkcji waniliny zaczęto stosować ligniny, będące odpadami po produkcji papieru. Do lat 80. XX wieku 60 procent światowej produkcji waniliny pochodziło z odpadków przemysłu papierniczego. W miarę postępu w technologii produkcji papieru odpadki papiernicze przestały być atrakcyjne i zastąpiono je prekursorami petrochemicznymi: gwajakolem i kwasem glioksylowym.

Wanilina znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle spożywczym, perfumeryjnym i farmaceutycznym do maskowania nieprzyjemnych zapachów i smaków, lecz również służy do produkcji innych substancji chemicznych. Jest ważnym produktem pośrednim w produkcji L-DOPY (3,4-dihydroksyfenyloalaniny), najskuteczniejszego leku w terapii choroby Parkinsona.

Wanilina a łuszczyca

Okazuje się, że sama wanilina być może stanie się lekiem, stosowanym w terapii łuszczycy. Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, dotykającą 2-3 procent populacji na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce na łuszczycę leczy się około ośmiuset tysięcy osób. Choroba objawia się nadmierną produkcją komórek skóry. Zmiany pojawiają się najczęściej na łokciach, kolanach, na skórze głowy czy dłoni. Mogą mieć postać zgrubień, zaczerwień, swędzą lub nawet palą. Jedna trzecia chorych, obok zmian skórnych, cierpi również na łuszczycowe zapalenie stawów. Choroba zazwyczaj ma zaostrzenia i okresy remisji. Do dziś niejasne są przyczyny łuszczycy, wiadomo jednak, że zaangażowane są w nią dwa białka prozapalne: interleukina 17 (IL-17) i interleukina 23 (IL-23). Standardowe leczenie jest miejscowe, jednak u mniej więcej jednej piątej chorych konieczne jest wprowadzenie leczenia doustnego oraz terapii światłem. Zauważono, że choroba nasila się pod wpływem stresu oraz niektórych składników diety, w tym alkoholu.

Chein-Yun Hsiang i Tin-Yun Ho z China Medical University Hospital w Taichung na Tajwanie wykazali, że doustnie stosowana wanilina znacząco może zmniejszać stan zapalny, charakterystyczny dla zmian łuszczycowych.

Badanie zostało wykonane na myszach ze wywołaną łuszczycą. Zwierzętom przez tydzień podawano doustnie wanilinę w różnych dawkach: 1, 5, 10, 50 lub 100 miligramów związku na 1 kilogram masy ciała. Okazało się, że najlżejszy stan zapalny skóry miały gryzonie, którym podawano najwyższe dawki (50 lub 100 mg) waniliny. U wszystkich zwierząt, które przyjmowały doustnie wanilinę, zauważono spadek poziomu dwóch interleukin: IL-17 i IL-23.

Daje to nadzieję na stworzenie stosunkowo taniej i skutecznej nowej terapii, mogącej przynieść ulgę chorym na łuszczycę. Ze względu na powszechność stosowania waniliny w przemyśle spożywczym i jej bezpieczeństwo przy podaniu doustnym, okres badań klinicznych byłby prawdopodobnie krótszy niż w przypadku zupełnie nowych związków o potencjale leczniczym.

 

Na podstawie:

H-M. Cheng et al., Oral Administration of Vanillin Improves Imiquimod-Induced Psoriatic Skin Inflammation in Mice. J. Agric. Food Chem., 2017, 65 (47), 10233–10242

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.