artykuły
Udostępnij
Tagi

Ukraińcy u św. Zofii

Chcieliby przyjeżdżać do Polski, z Ukrainy, Białorusi, Rosji czy Armenii, ale też Albanii oraz krajów bardzo odległych, jak Palestyna, Syria, Liban, Libia, Iran. I pracować u nas w wyuczonym zawodzie lekarza. To zbieżne z naszymi potrzebami, nie od dziś bowiem wiadomo, że w Polsce brakuje specjalistów.

Ukraińcy u św. Zofii

Brakuje chirurgów, transplantologów, anestezjologów, pediatrów... Dziś plasujemy się na końcu europejskiej stawki, jeśli chodzi o liczbę lekarzy na tysiąc mieszkańców. Blado, żeby nie rzec beznadziejnie wypadamy zarówno porównując tę liczbę – 2,2 do średniej unijnej – 3,4, jak i w stosunku do poszczególnych europejskich krajów. Gorzej niż u nas jest jedynie w Turcji (1,7) i Czarnogórze (2,1).

Już i tak trudną sytuację pogarsza demografia. Z jednej strony dlatego, że rosnąca liczba seniorów oznacza większe zapotrzebowanie na pracę lekarzy, z drugiej – starzeją się też sami lekarze; w wielu specjalnościach medycznych średnia wieku lekarzy już przekroczyła pięćdziesiąt lat i stale rośnie. Grozi nam to luką pokoleniową wśród lekarzy i jeszcze większymi problemami w dostępie do lekarzy, dłuższymi kolejkami.

Imigranci z dyplomami

Imigranci z lekarskimi dyplomami mogliby być więc dla nas solidnym i bardzo nam potrzebnym wsparciem. Nie są jednak i to z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze nie bardzo zachęcamy ich do tego, by się u nas osiedlali. Nie zachęcają ich gorsze niż za zachodzie Europy wynagrodzenia, przede wszystkim jednak – potrzeba uprzedniego, długotrwałego udowadniania własnych kompetencji. Od 2004 roku, gdy Polska wypowiedziała konwencję praską z 1972 roku, na mocy której uznawała dyplomy uzyskane w państwach dawnego bloku wschodniego (Konwencja o wzajemnym uznawaniu równoważności dokumentów ukończenia szkół średnich, szkół średnich zawodowych i szkół wyższych, a także dokumentów o nadawaniu stopni i tytułów naukowych) mieszkańcy państw, które ją podpisały, chcąc pracować w Polsce, musieli nostryfikować swe dyplomy. W przypadku lekarzy – zdać Lekarski Egzamin Państwowy i od nowa, jeśli wcześniej w swoim kraju to uczynili, uzyskać specjalizację lekarską. Dotyczy to między innymi państw dawnego ZSRR.

Gwarancja poziomu

Naczelna Rada Lekarska domagała się wprowadzenia takiego rozwiązania, bo było to w jej opinii gwarantem zapewnienia odpowiedniego poziomu wykształcenia lekarzy, przybywających do Polski z zagranicy. Nikt nie przewidział jednak wówczas tak potężnej fali emigracji wśród młodych, wykształconych ludzi, w tym wśród absolwentów studiów medycznych. Pchały ich do tego i nadal pchają, nie tylko kwestie finansowe, często na pierwszym planie są lepsze możliwości rozwoju zawodowego, uzyskania specjalizacji. Skutkiem jest jednak coraz trudniejszy dostęp do lekarzy, bo specjalistów odchodzących na emeryturę nie ma kto zastąpić. Długo nikt nie podnosił jednak z tego powodu alarmu, bo mniej lekarzy to niższe koszty działalności placówek, mniej wykonanych badań to mniejsze przekroczenia limitów wyznaczanych przez NFZ.

Te same przyczyny, które powodują dziś emigrację młodych lekarzy, przyczyniają się do tego, że również ukraińscy czy rosyjscy lekarze niezbyt często podejmują pracę w Polsce. Dodatkowym problemem są wspomniane trudy formalne. Lekarze nadal podtrzymują też swoją opinię, że medycy z tamtych krajów mogą być niedostatecznie wykształceni.

Fundacja Otwarty Dialog

Stąd olbrzymia rola Ministerstwa Zdrowia, samorządu lekarskiego i rozmaitych organizacji społecznych, które mogłyby z jednej strony ułatwić obcokrajowcom osiedlanie się i pracę w naszym kraju, z drugiej zagwarantować pacjentom, że będą oni świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Taką inicjatywą jest być może Polsko-Ukraiński Program Rozwoju i Szkolenia Medyków, zorganizowany przez Fundację Otwarty Dialog oraz Ogólnopolską Fundację Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym. Jak poinformowała FOD, właśnie zakończyła się pilotażowa edycja tego programu. Jego uczestnikami byli pracownicy ochrony zdrowia z Ukrainy: lekarze, pielęgniarki i położne, ale też dyrektorzy ukraińskich szpitali. Fundacja chwali się, że w minionym roku przyjechało ich do Polski około ośmiuset, że brali udział w 1-2 dniowych szkoleniach w polskich szpitalach. W zamyśle program ma pójść jednak dalej, stworzyć Ukraińcom szansę nie tylko na przyjrzenie się pracy polskich placówek ochrony zdrowia, ale umożliwić im pracę w naszym kraju.

Swoje drzwi przed medykami z Ukrainy, przybyłymi w ramach tego programu, otworzył warszawski Szpital świętej Zofii. – Przyjeżdżały do nas duże grupy lekarzy, pielęgniarek i położnych, wysłuchiwały wykładów oraz wchodziły na oddziały i przyglądały się organizacji pracy na nich – tłumaczy Agnieszka Gibalska-Dembek, pełnomocnik szpital ds. PR. – Grupy dyrektorów uczestniczyły natomiast w szkoleniach typowo zarządczych.

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.