artykuły
Udostępnij

Ucieczka od bólu… w ból

Łatwy dostęp do leków i niska świadomość społeczeństwa na temat środków przeciwbólowych powodują, że nietrudno zatracić granicę między ich odpowiedzialnym zażywaniem a przedawkowaniem.

 

Ucieczka od bólu… w ból

Najczęściej nadużywanymi przez pacjentów lekami są leki przeciwbólowe. W uzależnienie najczęściej wpadają osoby cierpiące na silne migrenowe bóle głowy. Chcąc wygrać walkę z bólem, biorą wciąż więcej środków.

 

Objawy przedawkowania

Nadmierne spożycie leków przeciwbólowych może zakończyć się wystąpieniem nudności i wymiotów, zawrotów głowy, zaparć, nadmiernego pocenia się, odczuwania mrowienia kończyn a nawet zaburzenia mowy. Źrenice mogą się zwężać lub rozszerzać. Mogą wystąpić problemy z oddychaniem, spadek temperatury ciała. Skóra może stać się blada i zimna. Przedawkowanie może grozić również utratą przytomności, zapadnięciem w śpiączkę, uszkodzeniem mózgu a nawet śmiercią..Objawy uzależnienia

Kiedy można podejrzewać, że pacjent jest uzależniony od leku przeciwbólowego? To kwestia indywidualna, jednak średnio można przyjąć, że z uzależnieniem mamy do czynienia, gdy leki przyjmowane są częściej niż 10 dni w miesiącu, a bóle głowy trwają dłużej niż 10 dni w miesiącu. Taka osoba najczęściej jest dobrze wyposażona w leki i ma je niemal wszędzie i zawsze przy sobie. Psychiczne uzależnienie od leków przeciwbólowych powoduje fizyczne objawy podczas odstawienia tych środków. Pacjent, który przestanie zażywać lek, od którego jest uzależniony, zaczyna odczuwać ból – nawet całego ciała, niepokój i jest bardziej nerwowy. Do tego mogą dojść nudności i wymioty, biegunka, silne dreszcze i bezsenność.

 

Bóle polekowe

Mimo, że wydaje się to paradoksalne, u części pacjentów objawem nadużywania leków przeciwbólowych jest właśnie ból głowy. Są to tzw. bóle odbicia. Początkowo środki przeciwbólowe przynoszą ulgę, jednak po pewnym czasie, nadmiar paracetamolu czy ibuprofenu powoduje, że pacjent przestaje odczuwać ich działanie. Odczuwa wtedy polekowy ból głowy, który jest właśnie skutkiem uzależnienia. Najczęściej jest to tępy, uciskowy ból całej głowy, choć może przeważać w części czołowo – skroniowej. Wraz z tym bólem pacjent czuje się osłabiony, zaniepokojony i przygnębiony. Ma zaburzenia koncentracji i brak apetytu. Może też wystąpić nadpobudliwość, bezsenność i drżenie kończyn.

Polacy są w światowej czołówce narodów, spożywających liczbę leków na ból w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Zapewne wpływ na to ma również szeroki dostęp do tych produktów. Dziś można je kupić niemal na każdym rogu ulicy i wcale nie musi być to apteka.

 


Przyłącz się do nas!

Sprzedaż leków w obrocie pozaaptecznym jest coraz bardziej powszechna i pozbawiona jakiejkolwiek kontroli. Tym samym stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia Polaków.

Zwracamy się do Państwa z prośbą o wypełnienie formularza i przyłączenie się do naszej akcji.

Więcej informacji na www.lekitylkozapteki.pl

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.