artykuły
Udostępnij
Tagi

Test na odkleszczowe choroby

Naukowcy z Center for Infection and Immunity na Columbia University stworzyli test, który pozwala na wyktycie 8 najczęstszych patogenów przenoszonych przez kleszcze. 

Test na odkleszczowe choroby

Pajęczaki te przenoszą wiele chorób, a dostępne dziś na rynku testy na choroby odkleszczowe są niewystarczająco dokładne i nie pozwalają na jednoczesną analizę pod kątem więcej niż jednego patogenu. Tę sytuację ma zmienić test, stworzony przez naukowców z Columbia University.

Dęby, myszy i człowiek

Kleszcze są jednym z rzędów pajęczaków. Dotychczas na całym świecie odkryto około 900 gatunków tych zwierząt. Najczęściej występującym gatunkiem kleszcza w Polsce jest kleszcz pospolity (Ixodes ricinus). Może on pasożytować czasowo na wielu gatunkach zwierząt, w tym na gryzoniach, psach, kotach, ptakach oraz ludziach. Zmieniając żywiciela, kleszcz może przenosić choroby. Do najczęstszych chorób odkleszczowych u ludzi należą borelioza, wirusowe zapalenie płuc, anaplazmoza, odkleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza, tularemia, riketsjoza czy (znana od niedawna) neoehrlichioza.

Naukowcy z Zakładu Zoologii Systematycznej Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu udowodnili, że istnieje związek między latami nasiennymi dębów w Polsce a liczbą zachorowań na boreliozę. Większa liczba żołędzi w danym roku oznacza większą ilość pokarmu dostępną dla zwierząt żyjących w lesie, w tym dla myszy leśnych. Gryzonie te są bardzo często nosicielami krętka boreliozy, który nie szkodzi zbytnio myszom. Żerujący na myszy kleszcz może przenieść się na spacerującego po lesie lub łące człowieka i zarazić go boreliozą. Poznańscy uczeni wykazali, że potrzeba dwóch lat od ostatniego roku nasiennego dębów, żeby wzrosło ryzyko zachorowanie na boreliozę w populacji.

Warto wiedzieć, że ostatni rok nasienny dębów w Polsce miał miejsce w 2016. Dlatego w najbliższym roku możemy spodziewać się zwiększonej liczby chorych na boreliozę i inne schorzenia odkleszczowe.

Niedokładne i pracochłonne

Potwierdzenie choroby odkleszczowej wymaga wykonania odpowiedniego testu. Dostępne dziś na rynku testy, pozwalające na wykrycie boreliozy, babeszjozy, anaplazmozy, riketsjozy czy zakażeń wirusami Powassan (POWV) i Heartland (HRTV), mają ograniczoną dokładność i muszą być wykonywane pod kątem każdej z tych chorób oddzielnie. Innym problemem jest duży odsetek fałszywie pozytywnych wyników tych testów. W przypadku boreliozy szacuje się, że prawie co trzeci wynik może być zafałszowany. W praktyce prowadzi to do tego, że zaledwie w 40 procentach przypadków zachorowań na boreliozę udaje się tę chorobę wykryć we wczesnym stadium.

Sytuację tę postanowili zmienić amerykańscy naukowcy z Center for Infection and Immunity na Columbia University. Za cel postawili sobie skonstruowanie takiego testu, który pozwoliłby na jednoczesne wykrywanie przeciwciał zorientowanych wobec wielu rodzajów patogenów przenoszonych przez kleszcze i jednocześnie był dokładniejszy niż techniki dostępne dziś na rynku. Wyniki swoich prac nad nowych testem o nazwie TBD Serochip Amerykanie opublikowali w prestiżowym czasopiśmie Scientific Reports.

8 w 1

TBD Serochip został tak zaprojektowany, że pozwala na wykrycie 8 najczęstszych patogenów przenoszonych przez kleszcze, czyli: Anaplasma phagocytophilum, Babesia microti, Borrelia burgdorferi, Borrelia miyamotoi, Ehrlichia chaffeensis, Rickettsia rickettsii oraz wirusów POWV i HRTV. Dotychczas testy na wiele z tych patogenów były wykonywane tylko w wybranych ośrodkach, a wyniki pomiędzy różnymi laboratoriami mogły się pomiędzy sobą znacznie różnić. Autorzy nowego testu udowadniają, że stworzona przez nich procedura jest dokładniejsza niż poprzednie, a do tego pozwala na skrócenie czasu badania – bo zamiast wykonywania 8 różnych testów, laboratorium wykonuje jeden.

Jednocześnie naukowcy zapowiadają, że jeśli zaistnieje taka potrzeba, to mogą powiększyć liczbę rodzajów poszukiwanych przeciwciał. Dołożenie do testu kolejnych patogenów ma być stosunkowo proste, a cała procedura modyfikacji TBD Serochip ma trwać około 4 tygodni.

 

Na podstawie:

R. Tokarz et al., A multiplex serologic platform for diagnosis of tick-borne diseases. Scientific Reports 8 (2018) 3158

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.