artykuły
Udostępnij
Tagi

Teraz trądzik, potem mniej zmarszczek

Kto w młodości cierpiał z powodu trądziku dłużej zachowa młodość skóry? Tak niezwykłą korelację odkryli naukowcy z londyńskiego King’s College.

Teraz trądzik, potem mniej zmarszczek

Trądzik traktowany jej zazwyczaj jako problem nastolatków. Rzeczywiście, u większości osób mija on po przekroczeniu granicy dwudziestu lat. Jakie są stadia trądziku i skąd się on bierze?

Nieznośne krostki

Trądzik jest chorobą skóry, która wynika z zatkania gruczołów łojowych nadmiarem sebum. Taki czop jest doskonałą pożywką dla bakterii, które wywołują stan zapalny, objawiający się na skórze grudkami lub krostkami. Produkcja sebum zależy częściowo od hormonów płciowych, które pobudzają wydzielanie tej substancji, dlatego też zazwyczaj około dwudziestych urodzin, gdy burza hormonalna związana z wiekiem dojrzewania przewija, objawy trądziku ustępują. Nadmierna produkcja sebum, a zatem również skłonność do trądziku, jest dziedziczna. Trądzik jest też jednym z objawów zaburzeń hormonalnych.

W pierwszy stadium trądziku tworzą się tak zwane zaskórniki, czyli białe lub czarne punkciki. Mogą być zlokalizowane na twarzy, ramionach, dekolcie czy plecach, czyli wszędzie tam, gdzie najwięcej jest gruczołów łojowych. W następnym etapie tworzą się grudki lub krostki, z zaczerwienieniem wokół gruczołów łojowych, które świadczą o pojawieniu się stanu zapalnego. Ostatnim etapem, który najczęściej pozostawia blizny, są sino-czerwone guzki. Gdy takie twory powstały na skórze oznacza to, że stan zapalny objął również głębsze warstwy skóry, co spowodowało głęboko umiejscowionych cyst wypełnionych treścią ropną.

Zagadka dermatologów

Długo zagadką pozostawało, co sprawia, że osoby, które w młodości cierpiały z powodu trądziku, wyglądają młodziej niż ich rówieśnicy. Dotychczas sądzono, że przyczyn tego faktu może być kilka. Pierwszą z nich była obserwacja, że skóra trądzikowa jest zazwyczaj bardziej tłusta, a zatem wolniej pozbywa się wody, co spowalnia proces tworzenia się zmarszczek. Inna teoria dotyczyła środków stosowanych w radzeniu sobie z trądzikiem. Preparaty do cery trądzikowej mają najczęściej właściwości złuszczające. Takie usunięcie warstwy martwego naskórka usuwa płytsze zmarszczki, dzięki czemu powstaje wrażenie, że skóra jest młodsza. Część substancji obecnych w składzie preparatów przeciwtrądzikowych, w tym retinoidy (pochodne witaminy A), znalazły zastosowanie również w kremach przeciwko zmarszczkom. Inną kwestią jest to, że osoby, które zmagały się z uciążliwymi krostkami, częściej regularnie dbają o stan swojej skóry.

Naukowcy z londyńskiego King’s College sprawdzili, czy istnieje jednak bardziej namacalny dowód na związek między występowaniem w młodości trądziku a wiekiem biologicznym skóry. Miernikiem tej ostatniej wielkości była w badaniu długość telomerów. Telomery są ochronnymi „czapeczkami”, które chronią końce chromosomów w czasie powielania materiału genetycznego komórek podczas podziałów komórkowych. Z każdym kolejnym podziałem długość telomeru zmniejsza się, a zatem długość telomeru jest biologicznym wyznacznikiem wieku.

W młodości pechowcy, później szczęściarze

W badaniu wzięło udział 1205 par bliźniaczek jednojajowych. Około 25 procent z nich cierpiało w młodości z powodu trądziku. Badano długość telomerów w komórkach skóry i białych krwinkach.

Okazało się, że osoby, które zmagały się przed laty z trądzikiem mają telomery dłuższe niż osoby, którym „cierpienia wieku dojrzewania” zostały oszczędzone. To jest dowód na to, że ich organizmy starzeją się wolniej, a więc i zmarszczki pojawią się u nich w późniejszym wieku. Jednocześnie brytyjscy naukowcy zauważyli mniejszą aktywność białek szlaku, który prowadzi do śmierci komórkowej u „pryszczatych” w młodości.

Autorzy podkreślają, że znaleźli oni korelację, a nie związek przyczynowo skutkowy. Wolniejsze starzenie się skóry może powodować trądzik, ale równie dobrze oba zjawiska mogą mieć wspólną przyczynę. Tradycyjnie, naukowcy sugerują potrzebę dalszych badań nad tym zagadnieniem.

Na podstawie:

King’s College London (www.kcl.ac.uk): Acne sufferers' cells may be protected against ageing. Dostęp 27 listopada 2016

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.