artykuły
Udostępnij
Tagi

Terapia wielolekowa a depresja

Dane są alarmujące: ponad jedna trzecia dorosłych przyjmuje leki, które mogą zwiększać ryzyko stanów depresyjnych oraz prób samobójczych u osób je zażywających. Prawdopodobieństwo jest tym większe, im więcej leków z listy stworzonej przez amerykańskich naukowców pacjent jednocześnie stosuje.

Terapia wielolekowa a depresja

Takie wnioski płyną z analizy danych dotyczących zdrowia 26 tysięcy dorosłych Amerykanów, które zbierano w latach 2005-2014. Dane były częścią większej obserwacji o nazwie National Health and Nutrition Examination Survey.

Ponad 200 pozycji

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois przeanalizowali, które z popularnych leków na receptę mogą powodować wzrost ryzyka rozwoju depresji lub podjęcia przez pacjenta próby samobójczej. W ten sposób została stworzona lista ponad dwustu środków leczniczych, które wśród swoich działań niepożądanych mają właśnie stany depresyjne lub próby samobójcze.

Na liście znalazło się wiele leków, których działanie zazwyczaj nie są kojarzone z leczeniem psychiatrycznym. Należą do nich niektóre hormonalne leki antykoncepcyjne, wybrane leki hipotensyjne i inne stosowane w chorobach układu sercowo-naczyniowego, inhibitory pompy protonowej i leki zobojętniające (używane w terapii wrzodów żołądka i dwunastnicy) czy niektóre leki przeciwbólowe. Jak wykazała analiza, leki te są często stosowane niepoprawnie i mogą ze sobą konkurować, gdy są zażywane jednocześnie. A to wiąże się z większym prawdopodobieństwem wystąpienia działań niepożądanych.

Stosowane coraz częściej

Uczeni sprawdzili, że w 2005 roku leki ze stworzonej przez nich listy zażywane były przez 35 procent biorących udział w badaniu Amerykanów. Przez osiem lat odsetek ten wzrósł do 38 procent badanych. Jednocześnie zaobserwowano również wzrost liczby osób, które stosują więcej niż trzy preparaty z listy, z 7 do 10 procent.

Jednocześnie amerykańscy naukowcy wykazali, że u około 15 procent osób stosujących trzy lub więcej leków z listy doświadcza stanów depresyjnych. Dla porównania odsetek osób z depresją, które nie stosują żadnego z obecnych na liście leków, wynosi 5 procent. Przy przyjmowaniu jednego leku z listy ryzyko zapadnięcia na depresję rośnie do 7 procent, a przy stosowaniu dwóch preparatów – do 9 procent. Trend utrzymuje się nawet, gdy z analizy zostały wyeliminowane wszystkie osoby, stosujące leki psychotropowe.

Zatem podstawowym wnioskiem, jaki płynie z tej analizy jest to, że im większą liczbę leków potencjalnie zwiększających ryzyko depresji lub prób samobójczych stosujemy, tym bardziej jesteśmy narażeni na problemy ze stanami obniżonego nastroju.

Na pomoc lekarzowi

Autorzy badania zwracają uwagę na to, że depresja nie jest wyłącznie problemem danego człowieka, lecz całego społeczeństwa, ponoszącego koszty zwolnień lekarskich i leczenia chorych na depresję. Jednocześnie zwracają uwagę na to, że poziom świadomości zagrożenia wśród pacjentów i niektórych lekarzy prowadzących jest zbyt niski.

Według autorów analizy rozwiązaniem mogłoby być oprogramowanie komputerowe, które pomagałoby wykryć lekarzowi potencjalne interakcje pomiędzy już stosowanymi przez pacjenta lekami a środkiem, który powinien być włączony do terapii. Mogłoby się to przyczynić do rzadszego przepisywania leków, które wzajemnie mogą zwiększać ryzyko wystąpienia depresji – choć nie tylko.

 

Na podstawie:

D. M. Qato, K. Ozenberger, M. Olfson, Prevalence of Prescription Medications With Depression as a Potential Adverse Effect Among Adults in the United States. JAMA, 319 (22) (2018) 2289

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.