artykuły
Udostępnij
Tagi

Skuteczniejsze niż sądzono

Uczeni ze Szkocji ocenili program szczepień przeciwko wirusowi HPV wśród tamtejszych dziewcząt. Analogiczny program „Chronię życie przed rakiem” został wdrożony przez dwieście samorządów w Polsce. Czy szczepienia te przynoszą korzyści?

Skuteczniejsze niż sądzono

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest jednym z najlepiej poznanych wirusów przyczyniających się do powstawania nowotworów u ludzi. U 95-100 procent kobiet, które zachorowały na raka szyjki macicy wykrywane jest DNA tego wirusa. Szacuje się, że typy 16 i 18 HPV odpowiadają za 70 procent przypadków tej choroby. Typy 6 i 11 tego wirusa powiązano za to z powstawaniem kłykcin kończystych, znanych również jako brodawki płciowe. Kłykciny są przyczyną wizyty w poradniach chorób wenerologicznych u mniej więcej jednej trzeciej pacjentów. Mogą występować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Przyjmuje się, że nosicielem HPV jest mniej więcej połowa aktywnych seksualnie osób.

HPV a rak

Rakiem szyjki macicy najbardziej zagrożone są kobiety w średnim wieku. Zazwyczaj mija 14 lat od momentu zakażenia do rozwoju nowotworu. U ośmiu na dziesięć kobiet infekcja przebiega bezobjawowo i samoistnie przemija. U pozostałych 20 procent infekcja przechodzi w formę przewlekłą, zaś u 3-5 procent rozwija się nowotwór. Najlepszą profilaktyką raka szyjki macicy, obok szczepień, jest wykonywana regularnie cytologia. Jednak zaledwie 27 procent kobiet z grupy ryzyka wykonuje to badanie systematycznie.

W Polsce szczepienia przeciwko wirusowi HPV znajdują się w kalendarzu szczepień zalecanych, nie są jednak refundowane. Istnieją dwie szczepionki przeciwko temu wirusowi: jedna, która chroni przed czterema najczęstszymi typami HPV, oraz druga, chroniąca przed aż dziewięcioma rodzajami HPV. Część polskich samorządów wzięło na siebie koszty szczepienia w ramach programu „Chronię życie przed rakiem”. Jako pierwsza gmina w Polsce w programie wzięły udział Polkowice na Dolnym Śląsku.

Szczepionka musi być podana trójkrotnie. Druga dawka podawana jest dwa miesiące po pierwszej, a trzecie szczepienie odbywa się po kolejnych czterech miesiącach. Producenci szczepionek gwarantują ich skuteczność co najmniej przez pięć lat, choć badania przesiewowe pokazują, że u zaszczepionych kobiet stężenie przeciwciał nawet po upływie połowy dekady jest nadal wysokie. Szczepionka powinna być podawana dziewczętom w wieku 11-12 oraz 13-18 lat, które nie rozpoczęły współżycia seksualnego.

Dane ze Szkocji

Podobne do polskiego programy szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego wdrożono w niektórych krajach europejskich, w tym Austrii czy Szkocji. Niedawno ukazały się wyniki badań oceniających skuteczność szczepień przeciwko HPV na terenie Wielkiej Brytanii.

W badaniu finansowanym przez szkocki rząd wzięło udział 20 tysięcy kobiet, co czyni z tego badania jedno z największych na świecie. Porównywane były wymazy cytologiczne z szyjki macicy od dwóch grup kobiet. W pierwszej grupie znajdowały się kobiety urodzone w 1995 roku, które zostały zaszczepione przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego jako nastolatki. Drugą grupę stanowiły kobiety urodzone w latach 1989-1990, które nie poddane były szczepieniom.

U ponad jednej piątej (21,4 procenta) kobiet z drugiej grupy wykazano obecność DNA podtypów HPV najmocniej związanych z rozwojem nowotworów szyjki macicy, pochwy i sromu. Jednocześnie obecność wirusa HPV stwierdzono u zaledwie 0,5 procenta kobiet urodzonych w 1995 roku oraz zaszczepionych. Daje to skuteczność wyższą niż początkowo zakładano. Szczepieniom poddanych było 90 procent dziewcząt urodzonych w 1995 roku.

Aby skuteczność ochrony przed typami wirusa wywołującymi nowotwory była jak najwyższa, szczepieniu powinni być poddawani również chłopcy. Choć u mężczyzn wirus nie został powiązany z rozwojem nowotworów, tylko odpowiada za powstawanie brodawek płciowych, to panowie mogą być wektorem przenoszenia się wirusa w czasie kontaktów seksualnych.

 

Na podstawie:

R. L Cameron, K. G. Pollock, The impact of the human papillomavirus vaccine in Scotland: a changing landscape. Clinical Pharmacist, Vol 9, No 3| DOI: 10.1211/CP.2017.20202278

A. Saniewska-Kilim, J. Kujawa, Samorządowe programy szczepień przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka w Polsce. Medycyna Praktyczna (dostęp 22.04.2017)

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.