artykuły
Udostępnij

Potrzebny (i problematyczny) wosk

Jest potrzebna do odpowiedniego nawilżenia skóry przewodu słuchowego i jego ochrony przed drobnymi owadami. Woskowina uszna często jest jednak źródłem kłopotów we słuchem zwłaszcza u osób starszych. Jak sobie poradzić z uchem zatkanym przez woskowinę?

Potrzebny (i problematyczny) wosk

Woskowina jest naturalną wydzieliną, która nawilża i chroni delikatną skórę wewnątrz przewodu słuchowego. Wytwarzana jest przez obecne w nim gruczoły. Stanowi mieszaninę wydzielin gruczołów przywłosowych (wewnątrz przewodu wyrastać mogą bardzo krótkie włoski), gruczołów łojowych oraz złuszczonego naskórka. Pod względem chemicznym woskowina składa się z glikopeptydów, lipidów, kwasu hialuronowego i sialowego, enzymów lizosomalnych oraz immunoglobulin.

To, ile powstaje woskowiny w uchu, zależy od wielu czynników. Jej produkcja zostaje zwiększona pod wpływem przebywania w hałasie, używania dokanałowych słuchawek, jak również podczas starzenia się organizmu. U dzieci woskowina jest zazwyczaj miękka, z wiekiem jednak staje się bardziej sucha i łatwiej zbija się w korek woskowinowy.

Fala o bębenek

Jak to się dzieje, że coś słyszymy? Rozchodzące się w powietrzu fale dźwiękowe trafiają do przewodu słuchowego zewnętrznego, który zakończony jest elastyczną błoną bębenkową. Element ten przenosi drgania poprzez kosteczki słuchowe do płynnego środowiska, wypełniającego ucho wewnętrzne. W nim znajdują się zakończenia nerwowe, które wrażliwe są na fale dźwiękowe.

Jest wiele przyczyn, które mogą prowadzić do osłabienia i uszkodzeń słuchu. Należą do nich wady wrodzone, schorzenia narządu słuchu, jego uszkodzenia polekowe czy wypadki. Jednak jedną z najczęstszych przyczyn zaburzenia słyszenia jest zatkanie przewodu słuchowego przez zbitą woskowinę uszną. Szacuje się, że problem ten stanowi około dziesięciu procent przyczyn wizyt w czasie ostrego dyżuru laryngologicznego.

Zatyczka

Do zaczopowania ucha często dochodzi podczas kąpieli, gdy woskowina spęcznieje. Inną przyczyną tworzenia się zatoru jest nieprawidłowa higiena uszu, szczególnie czyszczenie ich wewnętrznej części przy użyciu patyczków zakończonych wacikiem. Tą metodą łatwo doprowadzić do upychania woskowiny i zatkania ucha.

U osób starszych nawet jedna trzecia upośledzeń słuchu może mieć swoje źródło w wystąpieniu korka woskowinowego. Wynika to przede wszystkim ze zmian, jakie zachodzą w składzie chemicznym i konsystencji woskowiny. Taki utrzymujący się zator może być powodem rozwinięcia się przewlekłego stanu zapalnego w uchu środkowym oraz pogorszenia się słuchu.

U chorych, którzy przeszli radioterapię w okolicach głowy, w uchu może powstawać za to korek woskowinowo-naskórkowy. Tworzy się on, gdy naskórek zaczyna przyrastać do stwardniałej woskowiny. Do jego usunięcia konieczna jest wizyta u lekarza, który wyciągnie go przy użyciu specjalnego haczyka lub ssaka. Procedura ta wiąże się z dużym prawdopodobieństwem zranienia delikatnej skóry przewodu słuchowego oraz konieczności stosowania przepisanych przez laryngologa kropli.

Jak odetkać ucho?

Co zrobić, gdy ucho zostało zatkane przez korek woskowinowy? Przede wszystkim nie należy próbować usuwać woskowiny za pomocą różnych szpatułek czy innych metalowych narzędzi. W ten sposób łatwo zranić skórę przewodu słuchowego oraz błonę bębenkową. Manipulowanie takimi narzędziami może doprowadzić również do wepchnięcia zatoru aż do błony bębenkowej, co również może przyczynić się do jej uszkodzenia.

Domowymi sposobami ucho można wyczyścić za pomocą dostępnych w aptekach specjalnych zestawów. Jeśli jednak nie uda się nam usunąć w ten sposób czopa woskowinowego, należy udać się do lekarza. Zazwyczaj procedura zaczyna się od przepłukania przez lekarza ucha ciepłą wodą z dużej strzykawki. Jeśli to nie przyniesie efektu, lekarz użyje do usunięcia korka przypominające szydełko metalowe narzędzie.

Aby nie dochodziło do częstego zatykania uszu przez woskowinę, należy pamiętać o odpowiedniej higienie. Patyczki higieniczne stosowane powinny być tylko do czyszczenia małżowiny usznej, zaś gdy podczas kąpieli do ucha dostanie się woda – dajmy jej swobodnie wypłynąć, nie pomagając sobie patyczkiem czy ręcznikiem.

 

Na podstawie:

R. Gwinner, J. Matlak, Woskowina uszna jako problem terapeutyczny. Farmaceutyczny Przegląd Naukowy nr 4/2007 str. 15-20

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.