artykuły
Udostępnij

Poseł Buda: nowelizacja nie jest zagrożona

Sprzeciw sejmowej komisji deregulacyjnej wobec projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego, przygotowanego przez parlamentarny zespół ds. regulacji rynku farmaceutycznego, szybko i bez racji okrzyknięto końcem całego projektu; jego pomysłodawca poseł Waldemar Buda uspokaja, że projekt nie stracił poparcia PiS i dalej będzie procedowany.

Poseł Buda: nowelizacja nie jest zagrożona

Przeciwnicy wprowadzenia w życie nowelizacji Prawa farmaceutycznego, przygotowanej przez parlamentarny zespół ds. regulacji rynku farmaceutycznego, potrzebują każdego, choćby najbardziej wątpliwego sukcesu, by móc ogłosić, że ich sprzeciw jest racjonalny i ma zwolenników poza kręgiem samych zainteresowanych. Chcieliby rozpocząć dyskusję nad nim od początku, a raczej – zamknąć, by nie dopuścić do żadnych zmian w przepisach, które pozwoliłyby na uregulowanie rynku. Dlatego tak bardzo uchwycili się głosowania w komisji deregulacyjnej, która kilka dni temu przegłosowała, by odrzucić projekt nowelizacji i przekazać go do procedowania do komisji zdrowia. Przypomnijmy, projekt został odrzucony 9 głosami, przy 2 wstrzymujących się, co zaskoczyło zarówno jego autorów, jak i farmaceutów.

Sami sobie zaprzeczyli

Posłowie z PiS / Polski Razem Jarosława Gowina, głosując przeciwko nowelizacji, zaprzeczyli sami sobie – wcześniej skierowali ten projekt do dalszych prac, uznali go więc za wart analizy. Tymczasem w momencie, gdy projekt został poprawiony, lepiej dopracowany – postanowili się na temat jego treści nie wypowiadać. Na trwającym zaledwie kilka minut posiedzeniu, bez jakiejkolwiek merytorycznej dyskusji, bez prezentowania jakichkolwiek argumentów – poza tym, że projekt jest kontrowersyjny – odrzucili dokument. Problem w tym, że wiele dokumentów procedowanych w sejmie, tym bardziej w komisji deregulacyjnej jest kontrowersyjnych, ten argument w ustach posłów, którzy podjęli się pracy nad kontrowersyjnymi sprawami, wydaje się więc co najmniej nie na miejscu.

Spokojnie, to tylko wypadek

Zapewne dlatego na decyzję komisji deregulacyjnej tak spokojnie zareagował poseł Waldemar Buda, pomysłodawca projektu nowelizacji i jednocześnie przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego. – Traktuję to głosowanie jako wypadek przy pracy – mówi. – Klub PiS nie wycofał się z poparcia dla projektu, kierownictwo klubu deklaruje, że będzie popierać go dalej. Decyzja pozostaje teraz w gestii parlamentu, mamy uzgodnienia, z których wynika, że będziemy mieli przy jego dalszym procedowaniu większość. Oczywiście, projekt może zostać w toku tych prac zmieniony bądź doprecyzowany.

Przeprowadzimy do końca

Poseł Buda dodaje jeszcze, że członkowie jego komisji dyskutują z posłami, którzy mają jakieś wątpliwości co do projektu, rozwiewają je. – Liczymy też na innych posłów, szukamy poparcia dla projektu także poza swoim klubem – dodaje. – Mamy większość, przeprowadzimy więc proces legislacyjny do końca, nasza determinacja jest bardzo duża.

Będziemy przyspieszać

Procedowany właśnie projekt nowelizacji jest pierwszym efektem prac parlamentarnego zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego. W planach zespół ma jednak również pracę nad innymi zagadnieniami dotyczącymi tego rynku. – Gdy przeprowadzimy przez proces legislacyjny ten projekt, będziemy zajmować się kolejnymi sprawami – podkreśla Waldemar Buda. – Suplementami diety, obrotem pozaaptecznym, nielegalnym wywozem leków, reklamami, zawodem farmaceuty, czyli tymi kwestiami, które objęte zostaną tak zwaną dużą nowelizacją Prawa farmaceutycznego, przygotowywaną przez resort zdrowia. Będziemy dyskutować o tym, co przygotowało Ministerstwo Zdrowia, podpowiadać. Mam nadzieję, że dzięki temu proces legislacyjny nad tą nowelizacją nie będzie trwał tak długo, jak to zapowiedział ostatnio minister Łanda, a więc nie sześć czy nawet dziewięć miesięcy. Mam nadzieję, że dzięki pracy naszego zespołu uda się prace ministerialne zintensyfikować, przyspieszyć, tak jak to było z projektem właśnie procedowanym.

Nie ten projekt

Przypomnijmy, że projekt, który wyszedł z zespołu parlamentarnego ds. regulacji rynku farmaceutycznego, pozytywnie zaopiniowany został przez sejmową komisję zdrowia, uzyskał też akceptację Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (z jedną poprawką, odnośnie własności aptek) pomimo wcześniejszego sprzeciwu jego szefa, czyli ministra rozwoju i wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Jak wykazał na spotkaniu komisji deregulacyjnej Marek Tomków, wiceprezes NIA, resort rozwoju przygotowując swą opinię, skonstruował ją jednak w odniesieniu nie do aktualnego projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego, a tym samym opinia ta jest nieadekwatna do sytuacji.

Bardzo obiecujący rynek

Jednocześnie pojawiły się w mediach informacje, że stanowisko wicepremiera Morawieckiego jest pokłosiem jego rozmów w Izraelu – chodziło w nich o sieć Super-Pharm, która jest własnością tamtejszego kapitału. Sieć ta ma dziś w Polsce 68 placówek, planowała też otwarcie w kolejnych latach następnych kilkuset, trzystu, a nawet czterystu. Pojawiły się doniesienia, że plany tak ogromnej ekspansji to skutek spadku zainteresowania produktami oferowanymi przez Super-Pharm w Izraelu i wyników firmy na tamtejszym rynku. Jak napisał Dziennik Gazeta Prawna, prezes Super-Pharm w miniony roku wprost mówił, że firma ta może poświęcać swoje przychody w Izraelu, by zapewnić niższe ceny swoim pacjentom, bo zarabia w Polsce i Chinach.

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.