artykuły
Udostępnij

Polska Misja Medyczna dla Aleppo

Pięcioro dzieci z Aleppo, które w wyniku działań wojennych doznały ran i mają amputowane ręce bądź nogi, trafi na leczenie do Krakowa. Zabiegająca o to Polska Misja Medyczna poinformowała, że uzyskała rekomendację prof. Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa, w sprawie sfinansowania ich leczenia.

Polska Misja Medyczna dla Aleppo

Aleppo to syryjskie miasto położone w północno-zachodniej części tego kraju. Zaledwie kilka lat temu znane było z zabytków i produkcji wyjątkowych mydeł, powstających według tradycyjnych metod, suszonych na słońcu, trafiających do najdroższych perfumerii na całym świecie. Dziś wszyscy mamy przed oczami gruzowisko, będące skutkiem trwającej od kilku lat wojny. W konsekwencji konfliktu zniszczonych zostało wiele zabytków – w grudniu Agencja Reutersa opublikowała zdjęcia porównujące Aleppo sprzed wojny do tego z dnia dzisiejszego. Jednak, choć świat powinien boleć nad zniszczeniem miasta i jego zabytków, najpoważniejszym problemem jest dziś tragiczna sytuacja mieszkańców Aleppo, w tym brak najniezbędniejszej nawet opieki medycznej dla rannych i chorych.

Gest solidarności

W konsekwencji, z powodu ran i nieleczonych zakażeń, amputowano kończyny wielu Syryjczykom, w tym dzieciom i nastolatkom, które w swoim kraju nie mogą liczyć już na nic więcej. Stąd inicjatywa Polskiej Misji Medycznej, by podjąć się dalszego leczenia w Polsce pięciorga małych mieszkańców Aleppo. – Zdajemy sobie sprawę, że to tylko kropla w morzu potrzeb, ale chodzi nam przede wszystkim o gest solidarności, wsparcia, empatii – mówiła Małgorzata Olasińska-Chart, koordynator pomocy dla Aleppo z PMM dla portalu dziennikpolski24.pl.

O wsparcie i pomoc, przede wszystkim jednak o zgodę na zaproszenie pięciorga syryjskich dzieci PMM poprosiła prof. Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa, bo to właśnie do tego miasta trafić miałyby dzieci na leczenie. Prezydent Majchrowski zarekomendował sfinansowanie leczenia dzieci. Według PMM, na zrealizowanie jej planów potrzeba minimum 100 tysięcy złotych. W kwocie tej mieszczą się koszty podróży do Polski dzieci i ich opiekunów, ich pobytu w Krakowie, głównie będą to jednak koszty zakupu protez i przeprowadzanych świadczeń medycznych.

- Gorąco popieram ten pomysł. Jestem przekonany, że moi koledzy kierujący oddziałami przyjęliby te dzieci z otwartymi ramionami i udzielili im fachowej pomocy – cytuje też wspomniany portal dr. med. Jerzego Friedigera, dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Dwie akcje

Na razie jednak nie wiadomo, który z krakowskich szpitali miałby leczyć syryjskie dzieci ani też dokładnie kiedy mogą one trafić do Polski – ich sprowadzenie wymaga najpierw spełnienia wielu formalności. Niezbędna jest też kwalifikacja dzieci do zabiegu, w czym lekarzom PMM pomóc mają fachowcy z syryjskiej organizacji medycznej Balsam Medical Organization, prowadzącej szpitale w zachodnim Aleppo i Idlib. Lekarze BMO operują w tych dwóch szpitalach, ale także trzech punktach zdrowia i dwóch małych punktach pierwszej pomocy.

Szpital w Aleppo nosi nazwę Alryh Almorsalah, czyli Dobry Wiatr, a szpital w Idlib nazywa się Auday od nazwiska pracownika oddziału ratunkowego, który zginął w trakcie ratowania życia innym – informuje na swojej stronie PMM.

Według informacji zamieszczonej na tej stronie w szpitalu Auday jest jedynie 19 łóżek. Przed wojną hospitalizowano tu miesięcznie około 140 pacjentów, wykonując około 330 operacji i konsultacji. Gdy po zawieszeniu broni mieszkańcy Aleppo zaczęli masowo opuszczać to miasto, liczby leczonych i operowanych podwoiły się. W krótkim czasie lekarze przyjęli blisko 2900 dzieci poniżej 5 roku życia, rannych, chorych, niedożywionych, dotkniętych przemocą i wojenną traumą. Zarówno w tym szpitalu, jak i w Dobrym Wietrze w Aleppo, brakuje środków do znieczulenia ogólnego, antybiotyków, środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, sprzętu jednorazowego oraz opatrunków. Wielkim problemem są protezy, a raczej ich brak.

PMM, prowadząc akcję dzięki której pomoc uzyska pięcioro dzieci z amputowanymi kończynami, zbiera też jednocześnie fundusze na funkcjonowanie tych szpitali – jej celem jest zebranie 80 tysięcy złotych, co pozwoli obu placówkom przyjmować pacjentów przez dwa miesiące. Chodzi głównie o dostarczenie niezbędnych leków. Za pośrednictwem strony PMM kupić można zestawy leków dla jednej, trojga lub pięciorga osób, odpowiednio za 50, 150 i 250 złotych. Można też oczywiście wesprzeć akcję inną kwotą. Wszystkie informacje znaleźć można pod adresem www.pmm.org.pl.

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.