artykuły
Udostępnij

Pogłaszcz a przestanie boleć

To, co wielu z nas już wcześniej podświadomie wyczuwało, zostało naukowo dowiedzione: dotyk bliskiej osoby może zmniejszać subiektywne odczuwanie bólu. Jaki według uczonych jest mechanizm tego zjawiska?

Pogłaszcz a przestanie boleć

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że dotyk jest ważny i wręcz niezbędny do budowania relacji międzyludzkich. Badaczy interesuje zawsze nie tyle przekonanie, co naukowe udowodnienie zachodzących relacji. Dlatego postanowiono udowodnić, że dotyk partnera może minimalizować subiektywne odczuwanie bólu u kobiet. W tym celu wykorzystano najnowsze zdobycze techniki, pozwalające na obserwację funkcjonowania mózgu u więcej niż jednej osoby w danej chwili.

Już wcześniej tą techniką udało się wykazać, że przebywanie w grupie może „synchronizować” pracę mózgu więcej niż jednej osoby i to w trakcie takich czynności jak rozmowa, rytmiczne wystukiwanie rytmu, gra na gitarze czy wzajemne naśladowanie gestów. Udowodniono, że ważną rolę w takiej synchronizacji odgrywa oksytocyna, hormon wzmacniający więzi międzyludzkie, uwalniany u matki na widok dziecka czy u osób, którym na sobie wzajemnie zależy.

W najnowszym badaniu, dotyczącym poziomu odczuwanego bólu podczas dotykania przez bliską osobę, wzięły udział 22 heteroseksualne pary między 23 a 32 rokiem życia. Sam ból jest nieprzyjemnym, subiektywnym doznaniem czuciowym lub psychicznym, często związanym z uszkodzeniem tkanek lub możliwością takiego uszkodzenia. Ze względu na subiektywność odczuć, trudno jest w go w jakikolwiek sposób mierzyć inaczej niż opierając się na opinii osoby, która go odczuwa.

Na wspólnych falach

W eksperymencie badacze razili prądem partnerki, a mężczyźni mieli pomagać uśmierzać ich ból poprzez dotyk. Ta pomoc obejmowała najpierw trzymanie się za ręce, później siedzenie w jednym pokoju, ale bez fizycznego kontaktu, a na koniec przebywanie w osobnych pomieszczeniach. W czasie trwania badania uczeni analizowali fale mózgowe nazywane falami alfa o częstości 8-12 Hz. Wiadomo, że fale te pojawiają się w mózgu podczas chwil odprężenia z zamkniętymi oczami (jednak zanikają po otwarciu oczu, pomyśleniu o ruchu lub jego wykonaniu oraz podczas wysiłku intelektualnego). Mogą też odgrywać rolę w odczuwaniu bólu i współodczuwaniu, czyli empatii.

Okazało się, dotyk bliskiej osoby powodował synchronizację fal alfa, czyli niejako partnerzy „nadawali na wspólnych falach”. U kobiet fale te pojawiały się głównie w centralnych ośrodkach mózgu, podczas gdy u panów obserwowano je głównie w prawej półkuli. Kobiety, które podczas rażenia prądem były dotykane przez swoich partnerów, odczuwały ból jako słabszy niż gdy partnera nie było obok.

Nagroda za wspólnotę

Naukowcy uważają, że gdy czujemy się zrozumiani, to aktywuje się w naszych mózgach ośrodek układu nagrody. Ponadto, sama „synchronizacja” mózgu według uczonych jest przyjemna i może dawać poczucie spełniania. Dlatego też dotyk partnera oraz poczucie, że rozumie i współodczuwa nasz ból powodują, że mózg odbiera bodziec jako mniej bolesny niż gdy z bólem pozostajemy sami.

To jest już kolejny naukowy dowód na to, że poczucie więzi międzyludzkiej może leczyć, a poczucie samotności może wpędzać w choroby. Nie tak dawno udowodniono, że u osób samotnych organizm może produkować nawet o 10 procent więcej kortyzolu i adrenaliny, nazywanych hormonami stresu, niż u osób, które nie odczuwają samotności. Przedłużające się podwyższone poziomy obu tych cząsteczek odpowiadają za rozwój wielu schorzeń, w tym zawałów serca, nowotworów czy chorób autoimmunologicznych. Ludzki organizm interpretuje samotność jako duży stres, dlatego oprócz kortyzolu i adrenaliny zwiększa się produkcja cytokinin, czyli substancji sprzyjających pojawianiu się stanów zapalnych.

Samotność jest szczególnie niebezpieczna dla mężczyzn, ponieważ udowodniono, że samotni panowie o 64 procent częściej ulegają śmiertelnemu udarowi mózgi niż mężczyźni pozostający w związkach.

 

Na podstawie:

P. Goldstein, I. Weissman-Fogel, G. Dumas, S. G. Shamay-Tsoory, Brain-to-brain coupling during handholding is associated with pain reduction. PNAS (2018) 201703643

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.