artykuły
Udostępnij

Pijesz kawę w ciąży? Dziecko może być otyłe!

Kobiety w ciąży powinny zwracać szczególną uwagę na to, co jedzą i piją, ponieważ ich dieta wpływa na rozwój nienarodzonego dziecka. Okazuje się, że powszechnie dostępna i uznawana za bezpieczną kofeina nie tylko zwiększa ryzyko poronienia, lecz również może zwiększać prawdopodobieństwo powstania otyłości u potomstwa w późniejszym wieku.

Pijesz kawę w ciąży? Dziecko może być otyłe!

Chemicznie kofeina jest alkaloidem purynowym, który rośliny produkują, aby zabezpieczyć się przed szkodnikami. Nasi przodkowie sięgali po kofeinę w różnych formach już od czasów epoki kamienia łupanego. Kofeina, stymulując centralny układ nerwowy, redukuje zmęczenie, zmniejsza senność i zwiększa zdolność do skupienia uwagi. Wpływa też na wzrost wytrzymałości fizyczną i siły mięśni oraz daje przyjemne wrażenie pobudzenia. Sprzyja również sięganiu po słodycze, ponieważ czasowo modyfikuje działanie kubków smakowych.

Już 45 min po spożyciu kofeina zaczyna być wchłaniana w żołądku i w jelitach. Okres półtrwania kofeiny w organizmie dorosłego, zdrowego człowieka, nie zażywającego żadnych lekarstw i nie stosującego używek, to 4-5 godzin. Zazwyczaj właśnie po takim czasie mamy ochotę na kolejną filiżankę „małej czarnej”. Okres półtrwania kofeiny modyfikuje wiele substancji, w tym związki zawarte w dymie papierosowym – stąd pokusa, aby po „puszczeniu dymka” sięgnąć szybciej po kolejną kawę lub herbatę. Metabolizm kofeiny zmieniają także żeńskie hormony płciowe: czy to stosowane w formie antykoncepcji hormonalnej, czy te uwalniane w czasie ciąży. Powodują one wydłużenie czasu półtrwania kofeiny w organizmie nawet do 9-11 godzin.

Co ważne, kofeina zawarta jest nie tylko w kawie czy herbacie (gdzie zazwyczaj określa się ją mianem „teiny”), lecz również w niektórych rodzajach słodyczy (przede wszystkim czekoladowych) i napojów gazowanych.

Kofeina w ciąży

Norwescy naukowcy pod kierownictwem dr Eleni Papadopoulou udowodnili, że nadmierne spożycie kofeiny w ciąży może być związane ze zbyt dużą masą ciała dziecka zarówno w pierwszym roku życia, jak i w późniejszym wieku. A to z kolei sprzyja rozwojowi otyłości i związanych z nią chorób w życiu dorosłym.

W badaniu wzięło udział 50 tysięcy ciężarnych kobiet, u których spożycie kofeiny oceniano jednorazowo w 22. tygodniu ciąży. Ze względu na ilość przyjmowanej w ciągu doby kofeiny kobiety podzielono na cztery podgrupy: o niskim spożyciu kofeiny (0-49 mg/doba), średnim spożyciu kofeiny (50-199 mg/doba) oraz wysokim (200-299 mg/doba) i bardzo wysokim spożyciu kofeiny (powyżej 300 mg/doba). Po porodzie od 6. tygodnia życia aż do wieku 8 lat monitorowano masę ciała potomstwa uczestniczek badania.

Okazało się, że w 12. miesiącu życia masa ciała dzieci kobiet, które przyjmowały bardzo wysokie dawki kofeiny w ciąży aż o 60 procent częściej przekraczała 75 centyl w porównaniu do potomstwa kobiet, które spożywały niskie dawki kofeiny. Osiągnięcie przez dziecko 75 centyla oznacza, że jest ono cięższe od 75% rówieśników tej samej płci. Jeśli z kolei dzieci te przyrównywano do potomstwa kobiet spożywających średnie i wysokie dawki kofeiny w ciąży, to prawdopodobieństwo osiągnięcia 75 centyla było odpowiednio o 30 i 10 procent większe. Podobne porównania wykonano dla dzieci w 3., 5. i 8. roku życia. W 3. roku życia dzieci kobiet spożywających wysokie dawki kofeiny były o 213 g cięższe niż matek, które spożywały niskie dawki kofeiny, w 5. roku życia – już 320 g cięższe, a w wieku 8 lat ważyły prawie o 0,5 kg więcej.

Aktualnie obowiązujące rekomendacje dla kobiet w ciąży sugerują maksymalne spożycie kofeiny, pochodzącej z różnych źródeł, na poziomie 200 mg na dobę. Normy te ustalono po udowodnieniu, że wyższe dawki kofeiny mogą sprzyjać poronieniom.

 

Na podstawie:

E. Papadopoulou et al., Maternal caffeine intake during pregnancy and childhood growth and overweight: results from a large Norwegian prospective observational cohort study. BMJ Open 2018;8:e018895

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.