artykuły
Udostępnij
Tagi

Pierwsze ciąże z AneVivo

Pierwsze w Polsce, także jedne z pierwszych w świecie – zaledwie w niespełna pół roku od wdrożenia w katowickiej Klinice Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum techniki wspomagania rozrodu AneVivo, ośrodek ten może pochwalić się pierwszymi ciążami.

Pierwsze ciąże z AneVivo

AneVivo to nowoczesna technika wspomagania rozrodu, opracowana na początku bieżącego wieku przez szwajcarską firmę biotechnologiczną Anecova we współpracy z naukowcami z Politechniki Federalnej w Lozannie. Wykorzystuje się w niej specjalną kapsułkę zbudowaną z poliwęglanu, który umieszcza się w silikonowej mufce i dodatkowo chroni tytanowymi elementami. Kapsułka ma zaledwie centymetr długości i mniej niż milimetr średnicy, ale mieszczą się w niej pobrane wcześniej komórki jajkowe i plemniki. Tak przygotowaną kapsułę umieszcza się w ciele kobiety. Ponieważ jest ona porowata, bez przeszkód wpływają do niej i wypływają płyny, substancje odżywcze, komórki endometrium i inne naturalne składniki, stymulujące połączenie się komórek i rozwój zarodka. Po 24 godzinach kapsułkę wyjmuje się z ciała kobiety, w warunkach laboratoryjnych wybiera zdrowe embriony, które po 2-3 kolejnych dniach z powrotem transferuje się do ciała kobiety.

Bez ingerencji w zapłodnienie

Zaletą tej metody jest brak lekarskiej ingerencji w proces zapłodnienia, bo dochodzi do niego w sposób naturalny, bez nakłuwania komórki jajowej – plemnik sam musi do niej wniknąć. Drugą z najważniejszych zalet AneVivo jest skrócenie okresu przebywania komórek rozrodczych i zarodków poza organizmem matki, co przyspiesza moment, w którym endometrium kobiety przygotowuje się do ciąży. Gdy pisaliśmy o dopuszczeniu tej metody w Polsce, w lipcu 2016 roku, dr nauk biologicznych Wojciech Sierka z GynCentrum tłumaczył, że zarodek szybciej nawiązuje z endometrium swoisty dialog biochemiczny, co zwiększa szanse na rozwój ciąży, przyspiesza też moment nawiązania emocjonalnego kontaktu między matką a dzieckiem.

Wszystko to czyni AneVivo metodą bardziej naturalną w stosunku do in vitro i odpowiedniejszą dla osób, które na przykład z powodu zasad pozaustrojowego zapłodnienia bądź z przyczyn religijnych nie decydują się na in vitro.

Od pierwszych chwil w ciele matki

Przy okazji ogłoszenia, iż udało się metodą AneVivo doprowadzić do pierwszych ciąż, dr n med. Dariusz Mercik z Gyncentrum potwierdził, że sukcesem nauki jest w przypadku tej metody połączenie komórek żeńskich i męskich dzięki naturalnym procesom fizjologicznym, z wyeliminowaniem wprowadzania plemnika do komórki jajowej przy pomocy igły. – To przełomowej podejście do tego procesu, bo niejako przywracamy go naturze – mówił.

Fakt, że zarodek od pierwszych chwil rozwija się w ciele matki, stymulowany przez naturalne substancje odżywcze oraz to, iż endometrium jest lepiej przygotowane do rozwoju embrionu, zdaniem badaczy przekłada się do na większą skuteczność tej metody, w porównaniu do in vitro. W przypadku AneVivo wśród par, które do tej pory podały się leczeniu z zastosowaniem tej metody, skuteczność wynosi ponad 46 procent, czyli blisko połowa zabiegów zakończyła się ciążą. – Pierwszych porodów spodziewamy się w czerwcu i lipcu 2017 roku. Jesteśmy przekonani, że AneVivo, podobnie jak in vitro, znajdzie powszechne zastosowanie w tych przypadkach, w których tradycyjne leczenie niepłodności, oparte między innymi na farmakoterapii czy zabiegach chirurgicznych jest niewystarczające dla par starających się o potomstwo – dodawał dr Dariusz Mercik.

A tak było w przypadku polskich par, które zgłosiły się do katowickiej kliniki; większość par zakwalifikowanych do leczenia od lat zmagała się z problemem niepłodności i ma za sobą długą batalię o dzieci.

Polska trzecia na świecie

W Polsce liczba takich par systematycznie rośnie, przy czym problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, nie tylko – jak się powszechnie sądzi – osób po trzydziestym czy czterdziestym roku życia, ale i młodszych. Według szacunków Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, z niepłodnością borykać się może nawet półtora miliona Polaków. O skali problemu świadczy między innymi fakt, że w latach 2013-2016, tylko rządowy program in vitro, objął blisko 18 tysięcy par.

Pierwsze polskie ciąże z wykorzystaniem metody AneVivo należą też do pierwszych w świecie –pierwsze dziecko poczęte dzięki AneVivo przyszło na świat w maju 2016 roku w hiszpańskim Bilbao; metoda ta została dopuszczona do tej pory w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz w Polska. Klinika Gyncentrum jest jedynym w kraju ośrodkiem, stosującym w chwili obecnej tę metodę.

 

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.