artykuły
Udostępnij

Pierwsza polska aptekarka

Życie Antoniny Leśniewskiej mogłoby się stać kanwą scenariusza hollywoodzkiego filmu. W czasach, gdy studia kobiet były czymś kontrowersyjnym, toczyła 20-letnią walkę o zostanie magistrem farmacji i założenie własnej apteki. A to dopiero początek historii tej nieco zapomnianej postaci.

Pierwsza polska aptekarka

Antonina Leśniewska przyszła na świat w 1866 roku w Warszawie w rodzinie lekarza. Była więc tylko o rok starsza od Marii Skłodowskiej-Curie. Życie obu kobiet naznaczyła miłość do nauki oraz walka o zdobycie wyższego wykształcenia. Obie też swoją wiedzę wykorzystywały dla dobra innych, słabszych i potrzebujących.

Droga Leśniewskiej po tytuł magistra farmacji rozpoczęła się 6-letnią pensją Henryki Czarnockiej w Warszawie, którą Antonina ukończyła w 1886 roku. W tym samym roku rodzina Leśniewskich przeniosła się do Petersburga, w którym Antonina rozpoczęła 4-letnią naukę w szkole dla kobiet, nazywanej Kursami Bestużewskimi. Leśniewska wciąż marzyła o podjęciu studiów farmaceutycznych, aby tak jak ojciec pomagać potrzebującym. Musiała jednak nadrobić różnice pomiędzy żeńskim a męskim systemem edukacji.

Przez 3 lata pracowała w aptece, która w tamtych czasach przypominała raczej zakład rzemieślniczy niż ostoję nowoczesnej medycyny. W 1893 roku Leśniewska uzyskała tytuł pomocnicy aptekarskiej, umożliwiający rozpoczęcie upragnionych studiów farmaceutycznych. Jednak nieco czasu minęło nim petersburska Wojskowa Akademia Medyczna pozwoliła jej i jeszcze jednej kobiecie na rozpoczęcie studiów.

Leśniewska już w 1898 roku uzyskała tytuł prowizora, który pozwalał na prowadzenie własnej apteki. W XIX-wiecznej Rosji prowizorem zostawało się po odbyciu studiów farmaceutycznych, przynajmniej rocznej praktyki w aptece oraz zdaniu egzaminów praktycznych i teoretycznych. Leśniewska chciała być jednak magistrem farmacji i móc nauczać innych – udało się jej to w 1900 roku, gdy jako pierwsza kobieta w Rosji i jedna z pierwszych na świecie została magistrem farmacji.

Żeńska apteka i szkoła

W 1901 roku Antonina Leśniewska otworzyła pierwszą w Rosji aptekę, która była prowadzona przez kobietę i w której wszyscy pracownicy byli kobietami. Apteka mieściła się w domu Polskiego Towarzystwa Dobroczynności przy Newskim Prospekcie w Petersburgu. Zdająca sobie sprawę z niechęci właścicieli aptek do zatrudniania w nich kobiet, Leśniewska w swojej aptece zatrudniała tylko młode kobiety (16-26 lat), którym dawała szansę na zdobycie niezbędnego do rozpoczęcia studiów doświadczenia. Rewolucyjne było też to, że apteka pracowała w systemie 2-zmianowym, aby kobiety mogły łączyć pracę z życiem rodzinnym.

Jej marzenie o uczeniu kolejnych kobiet na farmaceutki ziściło się w 1903 roku, gdy przy aptece Leśniewskiej otwarto Farmaceutyczną Szkołę dla Kobiet, oferującą 2-letnie kursy. Przez 13 lat działalności szkoła wypromowała 14 kobiet prowizorów oraz 184 pomocnicze apteczne. Miała podobno tak wysoki poziom, że po pomoc w przygotowaniu do egzaminów prowizorskich do Leśniewskiej zgłaszali się też mężczyźni.

Rozwój szkoły zatrzymała I wojna światowa. W 1914 roku Antonina Leśniewska przekazała szkołę jednej ze swoich współpracownic, a sama zaangażowała się w pomoc polskim jeńcom wojennym.

Znów w Polsce

Do Polski Leśniewska powróciła w 1919 roku. Nie przestała angażować się w działalność charytatywną: zakładała ochronki dla dzieci, pomagała repatriantom oraz Sybirakom. Wspierała ją w tym marszałkowa Aleksandra Piłsudska, która na początku lat 30. przejęła od Leśniewskiej wszystkie działania.

W 1933 roku Antonina Leśniewska jako pierwsza kobieta uzyskała koncesję na otwarcie w Polsce apteki. Mieściła się ona przy ul. Marszałkowskiej 72. W tym samym miejscu po latach mieściła się pierwsza siedziba warszawskiego Muzeum Farmacji. Niestety, 4 lata po otwarciu swojej warszawskiej apteki Antonina Leśniewska zmarła, a pochowano ją na Cmentarzu Powązkowskim.

Od 1985 roku Antonina Leśniewska jest patronką Muzeum Farmacji w Warszawie.

 

Na podstawie:

Strona Muzeum Farmacji im. Antoniny Leśniewskiej w Warszawie (dostęp 20 czerwca 2019 r.)

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.