artykuły
Udostępnij

Opalenizna bez słońca

Piękna, naturalna opalenizna bez konieczności czasochłonnego wystawiania się bez słońce? Choć brzmi to jak reklama kolejnego „idealnego” samoopalacza, dzięki naukowcom może się to stać rzeczywistością. Jakie medyczne zastosowanie miałby taki opalacz?

Opalenizna bez słońca

To, jak się opalamy, zależy od wariantu genu MC1R. U osób o ciemnej karnacji, promieniowanie słoneczne wyzwala szereg reakcji biochemicznych, których skutkiem jest zwiększona produkcja barwnika skóry – melaniny. Melanina potrafi rozproszyć nawet do 99 procent niebezpiecznego promieniowania ultrafioletowego. Promieniowanie to jest jednym z czynników sprzyjających mutacjom genetycznym w ludzkim DNA. Tym samym odpowiedzialne jest za rozwoju jednego z najniebezpieczniejszych nowotworów – czerniaka.

Nie u wszystkich jednak promieniowanie słoneczne wyzwala kaskadę reakcji prowadzących do syntezy melaniny. Dotyczy to osób o jasnej karnacji, które pod wpływem światła UV nie opalają się, lecz ulegają oparzeniom. Oprócz względów estetycznych (zaczerwienienie zamiast pięknej opalenizny) zjawisko to ma również swoje konsekwencje zdrowotne. Niezatrzymane przez barwnik promieniowanie może wniknąć w głąb skóry i oddziaływać z materiałem genetycznym. Istnieje zasada, że im ciemniejszą karnację się ma, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo rozwoju raka skóry.

Ochrona przed czerniakiem

Sposobem na ograniczenie ilości przenikającego przez skórę promieniowania słonecznego jest zastosowanie kremów z filtrami UV. Są one szczególnie zalecane u osób z jasną karnacją, trudno opalających się. Kremy do opalania z filtrami UV mają jednak swoje wady.

Konsekwencją mniejszej ilości docierającego do komórek skóry promieniowania UV jest zmniejszenie produkcji witaminy D przez organizm. Głównym źródłem tej witaminy w ludzkim ciele jest synteza pod wpływem promieniowania słonecznego. Ze względu na niewielką liczbę słonecznych dni w roku oraz powszechność stosowania filtrów UV w naszym kraju obserwowane są powszechnie niedobory witaminy D. Naukowcy niedawno opracowali nowy krem z filtrem UV, który pozwalają na produkcję witaminy D przy jednoczesnym zachowaniu ochrony przed szkodliwością promieniowania. Produkt pod nazwą Solar D dostępny jest na rynku australijskim.

Ceną zastosowania kremów z filtrami UV jest również mniejsza opalenizna niż po ekspozycji na słońce bez ochrony. Na tę wadę filtrów UV receptę mają naukowcy z Massachusetts General Hospital, którymi kierował prof. David Fisher.

Zdrowy brąz

Amerykanie opracowali substancję, która powoduje powstawanie brązowej opalenizny bez konieczności zażycia kąpieli słonecznej – i to nawet u osób, które zazwyczaj opalają się na czerwono, a z czasem ich skóra nie brązowieje. Dotychczasowe wyniki eksperymentów na myszach oraz na próbkach ludzkiej skóry zostały opublikowane w czasopiśmie „Cell”.

Cząsteczka inhibitora SIK wyzwala kaskadę reakcji biochemicznych, prowadzących do produkcji melaniny. W przypadku myszy laboratoryjnych po 1-2 dniach aplikacji substancji skóra gryzoni stawała się czarna i była chroniona przed oparzeniami słonecznymi. Kolor znikał samoistnie w ciągu jednego tygodnia, podobnie jak w przypadku naturalnej opalenizny. Poza utratą koloru, nie zauważono w badaniu jakichkolwiek innych efektów niepożądanych. Podczas eksperymentów na próbkach ludzkiej skóry zaobserwowano, że zastosowanie preparatu skutkowało ściemnieniem skóry, które podobnie jak naturalna opalenizna mijało po kilku dniach.

Eksperci zwracają jednak uwagę na fakt, że białko, na które działa substancja zastosowana przez Amerykanów, jest jednym z supresorów, chroniących komórki przed wejściem na ścieżkę nowotworzenia. Dlatego też z dużą dozą staranności powinny być ocenione korzyści, jak i ewentualne koszty zablokowania jednego z naturalnych mechanizmów obrony organizmu przed rozwojem nowotworu.

Amerykańscy naukowcy poszukują teraz partnera biznesowego, we współpracy z którym mogliby przeprowadzić eksperymenty z udziałem ludzi. Od ich wyniku zależy to, czy preparat zostanie wprowadzony na rynek, a opalenizna przestanie kojarzyć się z długimi godzinami spędzonymi na słońcu.

 

Na podstawie:

N. Mujahid, Y. Liang, R. Murakami, H. G. Choi, A. S. Dobry, J. Wang, Y. Suita,Q. Y. Weng, J. Allouche, L. V. Kemeny, A. L. Hermann, E. M. Roider, N. S. Gray, D. E. Fisher, A UV-Independent Topical Small-Molecule Approach for Melanin Production in Human Skin. Cell Reports 19 (2017) 2177–2184

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.