artykuły
Udostępnij
Tagi

Od trucizny do antykoncepcji

Stosowana od wieków przez afrykańskich myśliwych trucizna ouabin stała się inspiracją do stworzenia nowego sposobu na odwracalne ograniczenie męskiej płodności. Na ile nowa metoda jest skuteczna i jakie ma szanse na przyjęcie się?

Od trucizny do antykoncepcji

Często współczesne metody antykoncepcyjne porównywane są do strzelania ostrymi nabojami do osoby w kamizelce kuloodpornej. Odpowiedzialność za stosowanie większości dostępnych na rynku środków antykoncepcyjnych leży po stronie kobiet: typowo męską antykoncepcją pozostaje jedynie stosowanie prezerwatywy, wazektomia i wstrzemięźliwość.

Podejmowane były próby stworzenia męskiej antykoncepcji hormonalnej na kształt tej kobiecej. Skuteczność nowej metody, polegającej na podawaniu panom dwóch zastrzyków hormonalnych, była porównywalna z wynikami osiąganymi dla kobiecej tabletki antykoncepcyjnej. W badaniach klinicznych wzięło udział 320 ochotników z Europy, Ameryki Północnej i Australii, pozostających w monogamicznych związkach heteroseksualnych, w wieku 18-45 lat. Przez 26 tygodni panowie dostali 3 serie po dwa zastrzyki hormonalne: pierwszy z progestagenem (oddziałując z przysadką mózgową zmniejsza liczbę produkowanych plemników), drugi z pochodną testosteronu (aby ograniczyć skutki uboczne terapii). U 96 procent uczestników badania ilość plemników zmalała do poziomu nie dającego praktycznie szans na zapłodnienie. Potem co 8 tygodni przez rok panowie przyjmowali zastrzyki na podtrzymanie efektów terapii. W tym czasie tylko 4 pary doczekały się potomstwa. Panowie zgłaszali jednak wiele efektów ubocznych: zmiany nastrojów, bóle mięśniowe czy zwiększenie libido. Autorzy męskiej antykoncepcji hormonalnej pracują teraz nad zmniejszeniem uciążliwości terapii.

Afrykańska trucizna

Alternatywą do ingerencji w męskie hormony być może będzie terapia ograniczająca czasowo ruchliwość plemników. Inspiracją dla niej była afrykańska trucizna ouabain, stosowana przez myśliwych w czasie polowań. Jej substancją aktywną jest strofantyna, szybko i silnie działający inhibitor pompy sodowo-potasowej. Sama pompa sodowo-potasowa składa się z dwóch podjednostek: α i β. Strofantyna oddziałuje na podjednostkę α, co prowadzi do blokady pompy i zwiększenia stężenia jonów w komórce. W przypadku tkanki mięśnia sercowego taka blokada może powodować bardzo silne skurcze, dlatego też trafione zatrutą strzałą zwierzęta padają z powodu zatrzymania akcji serca. Działanie strofantyny na pompę sodowo-potasową sprawiło, że znalazła ona w niskich stężeniach zastosowanie w medycynie do leczenia arytmii serca oraz nadciśnienia.

Może się okazać, że to nie koniec medycznej kariery strofantyny. Naukowcy z University of Minnesota postanowili wykorzystać modyfikowaną chemicznie strofantynę jako precyzyjny, męski środek antykoncepcyjny. Plemniki, podobnie jak inne komórki organizmu, korzystają z działania pompy sodowo-potasowej. Jednak podjednostka α w plemnikach jest odmiennie zbudowana niż w innych komórkach organizmu. Ta różnica zainspirowała naukowców do poszukania takiej pochodnej strofantyny, która potrafiłaby selektywnie oddziaływać na podjednostkę α pompy sodowo-potasowej, obecnej w męskich komórkach rozrodczych.

U szczurów – sukces

Badacze stworzyli kilka struktur chemicznych na bazie strofantyny, które są zdolne do blokowania podjednostki α wyłącznie w plemnikach. Podali je do szczurzej spermy i zauważyli, że motoryka plemników została zahamowana. Potem zmodyfikowana strofantyny została podana żywym gryzoniom. Nie wywołało to żadnych objawów zatrucia, produkcja spermy pozostała w normie. Jedyny efekt, jaki osiągnięto był taki, że plemniki były o połowie mniej ruchliwe niż u zwierząt z grupy kontrolnej.

Wydaje się, że na razie droga do męskiej tabletki antykoncepcyjnej na bazie zmodyfikowanej chemicznie strofantyny jest jeszcze daleka. Autorzy badania podkreślają jednak, że ich odkrycie być może otworzy nową furtkę w badaniach nad męskimi środkami antykoncepcyjnymi.

 

Na podstawie:

S. S. Syeda, G. Sánchez, K. H. Hong, J. E. Hawkinson, G. I. Georg, G. Blanco, Design, Synthesis, and in Vitro and in Vivo Evaluation of Ouabain Analogues as Potent and Selective Na,K-ATPase α4 Isoform Inhibitors for Male Contraception.J. Med. Chem. (2018)

 

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.