artykuły
Udostępnij

Od pszczoły dla skóry

Moda na ekologiczne kosmetyki oraz mnogość produktów, których dostarczają pszczoły sprawiły, że coraz częściej w kosmetykach pielęgnacyjnych i kolorowych obecne są substancje pochodzące z miodu, pyłku, wosku czy mleczka pszczelego. Na jakie problemy dermatologiczne produkty pochodzące od pszczół mogą pomóc?

Od pszczoły dla skóry

Pszczelarstwo ma daleko sięgające tradycje: sztukę tę uprawiano już w starożytnych kulturach Egiptu, Grecji oraz Rzymu. Apiterapia jest dziedziną nauki, która zajmuje się wykorzystaniem produktów, jakie dostarczają pszczoły: nie tylko miodu, ale też pyłku, jadu, wosku i mleczka pszczelego czy propolisu. Zastosowanie produktów pszczelich to nie tylko kulinaria lub medycyna – coraz częściej substancje aktywne zawarte w tych produktach wykorzystywane są również w kosmetyce i kosmetologii.

Odżywcze mleczko, przeciwtrądzikowy pyłek

Produktem, który najbardziej kojarzy się z pszczołami, jest miód. W przemyśle kosmetycznym wykorzystuje się go w balsamach do ciała, pomadkach do ust oraz szamponach do włosów. Niekiedy wchodzi też w skład kremów do twarzy, różnych toników oraz maseczek. Dodaje się go do kosmetyków, aby zwiększyć nawilżenie skóry czy włosów. Podobne zastosowanie ma wosk pszczeli, bogaty w kwasy tłuszczowe oraz wyższe alkohole – stosowany jest często jako baza dla natłuszczających kosmetyków kolorowych: pomadek, cieni do powiek w kremie, tuszy do rzęs.

Silne działanie przeciwdrobnoustrojowe mają pyłek pszczeli oraz propolis, które wykorzystuje się często w kosmetykach przeciwtrądzikowych. Działają dodatkowo przeciwzapalnie, odnawiająco oraz przeciwzmarszczkowo. Wysoce odżywiające działanie ma mleczko pszczele, w skład którego wchodzi wiele witamin oraz minerałów. Jego dodatek w kosmetykach może powstrzymywać starzenie się skóry, powodować napięcie skóry oraz wygładzenie zmarszczek. Stosowane w kłopotach dermatologicznych mleczko zmniejsza uciążliwość takich schorzeń jak łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry. Przyspiesza też gojenie się ranek, tworzących się na przykład podczas ostrego ataku trądziku.

Z kolei jad pszczeli, znany też jako apitoksyna, znalazł zastosowanie w głównie w medycynie estetycznej. Jest alternatywą dla botoksu (jadu kiełbasianego). Wspomaga usuwanie blizn, wspiera syntezę włókien kolagenowych i elastynowych w skórze. Nie wymaga, w przeciwieństwie do botoksu, wstrzykiwania, lecz wmasowuje się go w skórę. Dzięki zabiegom opartym o apitoksynę skóra staje się bardziej napięta oraz wygładzona. Poleca się go przede wszystkim osobom z cerą dojrzałą.

Co działa w produktach pszczelich?

O tak szerokim zastosowaniu produktów pszczelich w kosmetyce zadecydował ich skład, bogaty w liczne substancje aktywne. Węglowodany (głównie glukoza, fruktoza, sacharoza), które występują w miodzie, pyłku oraz w mleczku pszczelim, odpowiedzialne są za utrzymywanie prawidłowego nawilżenia skóry poprzez zapobieganie odparowywaniu wody z naskórka. Podobne działanie nawilżające oraz zmiękczające skórę mają obecne w miodzie kwasy organiczne, w tym kwas jabłkowy czy glukonowy. Metionina i lizyna, czyli aminokwasy obecne w pyłku pszczelim, regulują proces keratynizacji naskórka, hamują działanie sebum oraz działają przeciwzapalnie.

Obecne w woskach pszczelich kwasy tłuszczowe tworzą ochronną warstwę na powierzchni skóry, która powstrzymuje odparowywanie wody z powierzchni skóry oraz ją zmiękczają. Dzięki obecności substancji przeciwdrobnoustrojowych (skwalen) oraz przeciwutleniających (karotenoidy) woski pszczele mogą być z powodzeniem stosowane przez osoby z trądzikiem, oparzeniami słonecznymi czy łuszczycą. Licznie występujące w mleczku pszczelim witaminy, w tym B1, B2, B5, C czy E, łagodzą stany podrażnienia skóry, ograniczają uczucie swędzenie i ściągnięcia, rozjaśniają przebarwienia, uelastyczniają skórę oraz działają regenerująco. Zawarte w propolisie chryzyna oraz kumaryna działają przeciwzapalnie, przeciwdrobnoustrojowo, wzmacniająco na naczynia krwionośne oraz limfatyczne.

Wybierając kosmetyk na drogeryjne lub aptecznej półce, warto zatem sprawdzić, czy nie zawiera on produktów pochodzenia pszczelego.

 

Na podstawie:

D. Kopczyńska, S. Klasik-Ciszewska, K. Duda-Grychtoł, Produkty pszczele w pielęgnacji skóry. Medycyna Rodzinna 1 (2018) 48-52

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.