artykuły
Udostępnij
Tagi

Ochronny testosteron

Astma jest częściej diagnozowana u kobiet niż u mężczyzn, chociaż w wieku dziecięcym wśród astmatyków jest więcej chłopców niż dziewczynek. Naukowcy postanowili wyjaśnić, co sprawia, że w późniejszym wieku panowie cierpią na astmę o wiele rzadziej niż panie.

Ochronny testosteron

Początkowo podejrzewano, że żeńskie hormony płciowe (estrogeny i progesteron) mogą sprzyjać powstawaniu reakcji immunologicznej w oskrzelach. Okazało się jednak, że to testosteron hamuje wydzielanie prozapalnych cząsteczek, odpowiedzialnych za rozwój astmy, a żeńskie hormony płciowe ani nie pobudzają, ani nie hamują wydzielania cytokinin.

Świszcząca epidemia

Sama astma jest chorobą, charakteryzującą się przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych, które może objawiać się jako świszczący oddech, wrażenie ściskania w klatce piersiowej czy jako kaszel o różnym stopniu nasilenia. Stan zapalny dotyczy głównie oskrzeli, które są w astmie zwężone. Zwężenie oskrzeli może wynikać z nadmiernego skurczu mięśni, obecności śluzu w oskrzelach lub z obrzęku ich ścian. To jak mocno oskrzela są zwężone, czyli jak duże są utrudnienia w wydechowym przepływie powietrza, mierzy się przy użyciu spirometru.

Od lat 70. XX wieku stale rośnie liczba astmatyków, a według danych z 2011 roku na astmę na całym świecie chorowało od 235 do 300 milionów osób, a dla 250 tysięcy chorych była ona przyczyną śmierci. Na rozwój astmy wpływa wiele czynników, w tym ekspozycja na alergeny, częstość przechodzenia infekcji wirusowych w wieku dziecięcym, zanieczyszczenie powietrza, palenie tytoniu czy współwystępowanie innych chorób autoimmunologicznych. Teraz okazuje się, że wpływ na rozwój astmy mogą mieć też hormony płciowe.

Odsetek chorych na astmę wśród obu płci zmienia się wraz z wiekiem. Przed okresem dojrzewania to chłopcy chorują na astmę około półtora razy częściej niż dziewczynki, po dojrzewaniu proporcje się odwracają i to kobiety dwukrotnie częściej cierpią z powodu astmy niż mężczyźni. U osób starszych (czyli dla kobiet w wieku pomenopauzalnym) odsetek kobiet i mężczyzn chorujących na astmę powoli się wyrównuje.

Testosteronowa tarcza

W badaniu nad wpływem hormonów płciowych na rozwój astmy naukowcy skupili się na jednym rodzaju komórek, o których wiadomo, że są zaangażowane w postęp choroby – na naturalnych komórkach limfoidalnych (ILC-2). Komórki te wydzielają cytokininy, cząsteczki pobudzające powstanie stanu zapalnego w oskrzelach, oraz przyczyniają się do zwiększenia produkcji śluzu, utrudniającego oddychanie choremu.

W pierwszym etapie eksperymentu uczeni badali próbki krwi pochodzące od osób chorujących na astmę oraz od osób zdrowych. Udowodnili, że w krwioobiegu astmatyków ilość komórek ILC-2 jest zdecydowanie większa niż u osób zdrowych, przy czym ogólnie tych komórek było więcej u kobiet niż u mężczyzn. Pierwsza, robocza hipoteza badawcza zakładała, że to żeńskie hormony płciowe mogą być odpowiedzialne za stymulowanie powstawania tego określonego typu komórek układu odpornościowego. Dlatego też naukowcy postanowili sprawdzić (już na hodowli komórek mysich), jak dodatek hormonów płciowych w środowisku wpłynie na produkcję prozapalnych cytokinin.

Gdy do hodowli mysich komórek ILC-2 dodano żeńskie hormony płciowe (progesteron i estrogeny) nie zanotowano, aby w jakikolwiek sposób wpłynęło to na te komórki czy na ilość produkowanych przez nie cząsteczek, wywołujących stan zapalny. Z kolei dodanie testosteronu do hodowli spowodowało zahamowanie produkcji cytokinin przez komórki ILC-2. Można więc na tej podstawie stwierdzić, że testosteron działa ochronnie na oskrzela i przeciwdziała rozwojowi astmy u dorosłych mężczyzn.

Oczywiście zaobserwowana zależność jest tylko jedną z wielu przyczyn rozwoju astmy. Pozwoliła jednak wyjaśnić zagadkę, nurtującą lekarzy od wielu lat.

 

Na podstawie:

J.-Y. Cephus et al., Testosterone Attenuates Group 2 Innate Lymphoid Cell-Mediated Airway Inflammation, Cell Reports 21(9) (2017) 2487 - 2499

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.