artykuły
Udostępnij
Tagi

Nowy narząd

Dosłowne tłumaczenie jego nazwy z łaciny to „umieszczam pomiędzy”, co oddaje rolę, jaką pełni nowo odkryty narząd – interstitium. Jak to się stało, że dotychczas umykał anatomom? Jakie pełni funkcje w ludzkim ciele?

Nowy narząd

Narządem (lub organem) nazywany jest zbiór tkanek, które pełnią podobną funkcję. Do 2017 roku anatomowie byli przekonani, że w ludzkim organizmie obecnych jest 79 różnych narządów. W styczniu zeszłego roku uznano, że osiemdziesiątym ludzkim organem jest krelka, cienka błona otrzewnej, której rolą jest przytwierdzanie wnętrzności do jamy brzusznej. W tym roku odkryto, że w ludzkim ciele jest jednak 81 narządów – a ostatni odkryty jest jednym z największych. Jego odkrywcy, czyli naukowcy z NYU School od Medicine, University of Pensylvania oraz Mount Sinai Beth Israel Medical Center, nazwali go interstitium, co oznacza „umieszczony pomiędzy”.

Skoro jest uznawany za jeden z największych narządów, jak to się stało, że dotychczas go nie zauważono? Okazuje się, że wszystkiemu winne jest przygotowywanie preparatów do badania pod mikroskopem.

Elastyczna gąbka

Cała historia odkrycia zaczęła się od izraelskich naukowców: dr Davida Carr-Locke’a i dr Petrosa Beliasa oraz ich pacjentki, u której poszukiwano przerzutów nowotworowych. Tradycyjnie metody badania histopatologicznego polegają na mikroskopowej obserwacji martwego wycinka, pobranego od pacjenta. Jednak w przypadku izraelskiej pacjentki wykorzystano nowoczesną technologię laserowej endomikroskopii konfokalnej, dzięki której można obserwować wciąż żyjące tkanki.

Wśród różnych próbek, pobranych od chorej, naukowcy znaleźli jedną, która wyglądała na uszkodzoną. Były w niej niewielkie, puste przestrzenie, których uczeni nie potrafili zidentyfikować. Okazało się, że były to pozostałości po zapadniętych przestrzeniach, które wcześnie były wypełnione płynem. Z czasem zaczęto zauważać owe „zapadnięte przestrzenie” również w innych próbkach. W tradycyjnym badaniu martwego wycinka płyn z tych przestrzeni wyciekał całkowicie, a pozostałości elastycznej gąbki nasączonej płynem były uznawane ogólnie za pozostałości po tkance łącznej.

Naukowcy uznali, że ta dotychczas nieznana, elastyczna sieć połączonych włóknami kolagenowymi niewielkich przestrzeni, wypełnionych płynem, jest nowym narządem – interstitium. Okazało się, że „nasączona” płynem interstitialnym gąbczasta struktura jest niezwykle rozpowszechniona w ludzkim ciele. Występuje pomiędzy warstwami skóry, jest obecna w wyściółce jelit, w otoczeniu naczyń krwionośnych czy powięźlach, rozdzielających mięśnie od siebie. Dzięki temu można powiedzieć, że jest jednym z największych narządów.

Długo nieznany, choć ważny

Okazuje się, że elastyczna budowa sieci wypełnionych płynem pęcherzyków interstitium jest niezwykle istotna z punktu widzenia ludzkiego ciała. Dzięki nowoodkrytemu narządowi poszczególne tkanki w czasie ruchu się nie rozrywają, a obecny w interstitium płyn amortyzuje potencjalne uderzania, np. narządów o siebie w czasie ich pracy. Sam płyn interstitialny przemieszcza się bardzo łatwo po organizmie, a za jego pośrednictwem komórki nowotworowe mogą się tak szybko przenosić pomiędzy nawet odległymi częściami ciała.

Sądzi się też, że zmiany w budowie włókien kolagenowych, budujących „gąbkę” interstitium, pojawiające się w czasie starzenia się organizmu prowadzą bezpośrednio do powstawania zmarszczek, twardnienia tkanek czy sztywnienia stawów, obserwowanych u starszych osób.

Aż dziw bierze, że interstitium z szeregiem pełnionych przez nie funkcji, tak długo ukrywało się przed naszymi, ciekawskimi oczami!

Na podstawie:

P. C. Benias et al., Structure and Distribution of an Unrecognized Interstitium in Human Tissues. Scientific Reports 8 (2018) 4947

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.