artykuły
Udostępnij
Tagi

Niepowściągliwe wymioty

Mniej więcej co druga kobieta doświadcza na początku ciąży mdłości oraz wymiotów, jednak u ok. 3 procent ciężarnych przybierają one formę niebezpieczną dla zdrowa przyszłej mamy i rozwijającego się w jej łonie życia.

Niepowściągliwe wymioty

Występowanie mdłości oraz wymiotowanie w pierwszym trymestrze ciąży jest zjawiskiem normalnym i niekoniecznie musi świadczyć o tym, że dzieje się coś niebezpiecznego z organizmem matki lub płodu. Wymiotowanie nie sprzyja również poronieniom. Zazwyczaj mdłości pojawiają się około 6 tygodnia po zapłodnieniu i mijają po kolejnych 6-8 tygodniach. Różne szacunki mówią o tym, że na początku ciąży często niedobrze robi się od 50 do nawet 80 procent ciężarnych kobiet. Występowanie mdłości związane jest z podnoszeniem się stężenia progesteronu, hormonu niezbędnego do podtrzymania ciąży. Czynnikami wzmagającym mdłości są stres, silne zapachy oraz ostre przyprawy. Ciężarnej może robić się niedobrze też, gdy zbyt gwałtownie wstanie lub zje coś tłustego. Nudności mogą być wywołane również przez preparat witaminowy, który ciężarna stosuje: niekiedy sprzyja temu rodzaj osłonki na tabletce, jej wielkość czy skład.

Niedobór witamin, ketonuria

Niekiedy jednak mdłości i towarzyszące im wymioty mogą być niebezpieczne dla zdrowia przyszłej mamy. Niepowściągliwe wymioty (hyperemesis gravidarum) dotykają około 3 procent ciężarnych i zaczynają się zazwyczaj między 4 a 10 tygodniem ciąży. Mijają dopiero około 20 tygodnia po zapłodnieniu.

Nasilone objawy oraz obecność ciał ketonowych w moczu świadczyć mogą o wystąpieniu niepowściągliwych wymiotów. Częste usuwanie treści żołądka sprzyja występowaniu niedoborów witamin, szczególnie tiaminy (witamina B1), ryboflawiny (witamina B2), witaminy A i B6, oraz zaburzeniom gospodarki elektrolitowej. Dla dobra matki i jej dziecka niekiedy konieczna jest hospitalizacja, ponieważ utrzymujące się zbyt długo niedobory witamin z grupy B mogą prowadzić do wystąpienia objawów ze strony ośrodkowego układu nerwowego.

Czynniki ryzyka

Istnieje szereg czynników, które mogą sprzyjać pojawieniu się u ciężarnej niepowściągliwych wymiotów. Należą do nich ciąża mnoga, występowanie zaburzeń metabolicznych takich, jak otyłość czy pojawienie się niepowściągliwych wymiotów we wcześniejszych ciążach. Niekiedy niepowściągliwe wymioty są wynikiem nieprawidłowości w pracy tarczycy i przytarczyc. Najczęściej nie pojawiają się wtedy typowe objawy nadczynności tarczycy lub przytarczyc, lecz wyłącznie wymioty oraz obecność przeciwciał przeciwtarczycowych we krwi. Zazwyczaj zaburzenia pracy tarczycy i przytarczyc mijają po porodzie.

Niepowściągliwe wymioty mogą również wystąpić, gdy występują patologie trofoblastu, w tym nadmierna produkcja gonadotropiny kosmówkowej czy zaśniad groniasty. Zaśniad powstaje w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej (pozbawionej materiału genetycznego matki) przez 1 lub 2 plemniki, która zagnieżdża się w macicy i rośnie. W rzadkich przypadkach może w macicy rozwijać się zarówno zdrowy, prawidłowo zapłodniony płód, jak i zaśniad.

Zanim jednak lekarz postawi diagnozę o występowaniu niepowściągliwych wymiotów, konieczne jest wykluczenie innych schorzeń, mogących dawać podobne objawy. Należą do nich, między innymi zapalenie woreczka żółciowego, ostre zapalenie trzustki, nadczynność tarczycy lub przytarczyc czy stany zapalne śluzówki żołądka. Dlatego też wykonuje się zazwyczaj morfologię krwi, oznaczanie poziomu podstawowych elektrolitów, enzymów wątrobowych, amylazy, poziomu gonadotropiny kosmówkowej, mocznika, kreatyny, stężenia hormonów tarczycy (TSH, fT3, fT4) oraz ogólne badanie moczu.

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.