artykuły
Udostępnij

Nie lecz dziecka na stacji benzynowej

W Polsce zaleca się zwalczanie bólu i gorączki u dzieci za pomocą paracetamolu lub ibuprofenu. Są to leki dobrze poznane i bezpieczne do stosowania. Nieco większe ryzyko wiąże się ze stosowaniem propyfenazonu i pyralginy, dlatego też te dwa leki powinno się stosować wyłącznie z polecenia lekarza.

Nie lecz dziecka na stacji benzynowej

Leki dla maluszka

U noworodków do 3 miesiąca życia nie można samowolnie stosować żadnych leków. Jeśli dziecko jest marudne lub coś je boli, trzeba je przytulić i nakarmić. Kontakt z matką zazwyczaj uspokaja i odwraca uwagę dziecka od bólu. W warunkach szpitalnych lekarz może zdecydować się na podanie roztworu glukozy na przednią część języka lub podanie farmaceutyku. Do znieczulenia miejscowego w zabiegach już u noworodków i niemowląt stosuje się krem EMLA z lidokainą i prylokainą.

 

Paracetamol

Od 3 miesiąca życia dziecka bez recepty można zastosować paracetamol. Środek ten jest skuteczny w przypadku gorączki i bólu, ale nie ma działania przeciwzapalnego. Jest to lek z wyboru również w przypadku urazów, o których wiadomo, że wymagają pomocy lekarskiej. Im szybciej poda się lek, tym lepsze prognozy dla dziecka.

Paracetamol dla dzieci jest dostępny w syropie o smaku owocowym. Syropy zawierają 120 mg paracetamolu w 5 mililitrach (czyli w małej łyżeczce). Dawkę leku oblicza się na podstawie masy ciała. Najdokładniejsze dawkowanie zapewnia zwykła, jednorazowa strzykawka - oczywiście bez igły. Znając już objętość syropu, jaką trzeba podać dziecku, należy wybrać rozmiar strzykawki, wstrząsnąć butelkę z syropem, „naciągnąć” odpowiednią ilość płynu i bezpośrednio podać ze strzykawki do ust dziecka. W ten sposób mamy pewność, że dawka leku jest dokładnie odmierzona i zostanie w całości połknięta. Takich dawek (po 10 mg/kg) można podać 6 w ciągu doby. Jeśli rodzic decyduje się podać wyższą dawkę (15 mg/kg), to może ją podać tylko 4 razy na dobę. Zawsze powinno się podawać najniższą skuteczną dawkę.

Zdarzają się jednak sytuacje, że małym dzieciom podaje się paracetamol w tabletkach, dostępny właściwie wszędzie. Jak powinno wyglądać jego dawkowanie w tym przypadku? Właściwe dawkowanie wskaże nam tylko lekarz lub farmaceuta, a informacji takiej nie otrzymamy na stacji benzynowej czy w sklepie. Przy zakupie pozaaptecznym sami decydujemy o dawce, która nie zawsze jest właściwa dla naszego dziecka. Pamiętajmy, że dodatkowym czynnikiem ryzyka jest zdenerwowanie – choroba dziecka jest niezwykle stresująca dla rodzica. Chcemy jak najszybciej pomóc, a nerwy i pośpiech mogą prowadzić do pomyłki.

Paracetamol można też podać w czopkach, choć niektórzy lekarze nie polecają tej formy leku, ponieważ wchłanianie substancji aktywnej z czopków zachodzi w różnym stopniu u różnych osób i trudno jest ustalić właściwe dawkowanie. Wchłonąć się może od 25 do 100% dawki i właściwie nie można określić, ile leku znajduje się w organizmie dziecka po podaniu tej formy leku. W polskich aptekach dostępne są czopki zawierające 50, 80, 125, 250 i 500 mg paracetamolu.

 

Przyjmuje się, że dawka paracetamolu w czopku powinna być o około jedną trzecią większa, niż w przypadku podania doustnego. W przypadku dziecka o masie ciała 8 kg, będzie to około 106 mg paracetamolu, czyli najlepiej skorzystać z czopka o zawartości 125 mg, ale ograniczyć podanie do 4 razy na dobę. Czopków nie powinno się przecinać na mniejsze porcje.

 

Za granicą dostępne są też tabletki do żucia z paracetamolem. Ich zastosowanie jest ograniczone - można je podać dzieciom, które mają już ząbki i są skłonne do współpracy, czyli do żucia tabletki przez określony czas.

 

Ibuprofen

Drugi lek, który jest dopuszczony w Polsce do leczenia niemowląt to ibuprofen. Można go stosować bez recepty od 6 miesiąca życia, a pod kontrolą lekarza - już od 3 miesiąca. Ma on tą przewagę nad paracetamolem, że wywiera wpływ przeciwzapalny. Obniża gorączkę i zwalcza ból równie skutecznie, co paracetamol.

W aptekach dostępne są zazwyczaj syropy zawierające 100 mg ibuprofenu w 5 ml i występują w różnych smakach owocowych. Dostępne są tak że produkty FORTE, które zawierają dwukrotnie wyższą dawkę - 200 mg w 5 ml. Oznacza to, że grymaśnemu dziecku można podać o połowę mniejszą objętość syropu. Dostępne są także czopki o zawartości 60 lub 125 mg ibuprofenu.
Pamiętajmy, iż tak jak w przypadku paracetamolu, należy zachować szczególną ostrożność w dawkowaniu. W razie wątpliwości, zawsze należy poradzić się farmaceuty, pamiętajmy więc by w tego typu leki zaopatrywać się tylko w aptece, bo tylko tam uzyskamy szybką i wiarygodną informację.

Jeśli podajemy ibuprofen dziecku z powodu bólu lub gorączki nie przekraczającej 39 stopni, dawka jednorazowa wynosi 5 mg na kilogram masy ciała. Można podać 4 do 6 takich dawek w ciągu doby. Dawkę ibuprofenu 10 mg na kilogram podaje się tylko w przypadku wysokiej gorączki i nie wolno podawać więcej niż 3 takich dawek w ciągu doby.

 

Agnieszka Stelmaszyk

 

Na podstawie:

„Leczenie bólu” pod red. J. Wordliczka i J. Dobrogowskiego

„Zasady stosowania leków przeciwgorączkowych u dzieci”, M. Mrozińska

„Paediatric analgesia”, S. Beggs

 


Przyłącz się do nas!

Sprzedaż leków w obrocie pozaaptecznym jest coraz bardziej powszechna i pozbawiona jakiejkolwiek kontroli. Tym samym stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia Polaków.

Zwracamy się do Państwa z prośbą o wypełnienie formularza i przyłączenie się do naszej akcji.

Więcej informacji na www.lekitylkozapteki.pl

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.