artykuły
Udostępnij

Na receptę z internetu

Trzy Polki: lekarka, farmaceutka i fizjoterapeutka stanowią zespół angielskiej „przychodni” sprzedającej zdalnie leki na receptę – głównie antykoncepcyjne, na problemy z potencją i przedwczesnym wytryskiem, na menopauzę i stany zapalne dróg rodnych.

Na receptę z internetu

Znany schemat w nowej odsłonie, bo zwykle na takich stronach kierowanych do polskiego kupującego mamy do czynienia z wykorzystaniem wizerunku personelu medycznego z innych krajów, na przykład greckiego lekarza i hinduskiej pielęgniarki, co oczywiście nie zmienia faktu, iż w Polce sprzedaż leków na receptę przez internet jest zakazana, a prowadzenie sprzedaży z zagranicy jest jedynie wybiegiem mającym na celu ominięcie przepisów.

Bazowaniem na bezradności nadzoru farmaceutycznego, który w takich przypadkach nie może nic zdziałać, skoro firma działa z Anglii, jak informował nas przy jednej z takich spraw Paweł Trzciński, rzecznik prasowy GIF. Może jedynie poprosić o sprawdzenie legalizmu działania „apteki” czy „przychodni” w tym kontekście przez swój brytyjski odpowiednik, jednak wówczas słyszy, że tamtejsze przepisy nie zostały złamane.

Trzy Polki

Zespół „przychodni” Dimedic stanowią Polki, w tym farmaceutka z tytułem doktora nauk farmaceutycznych i – jak ustaliliśmy w Naczelnej Izbie Aptekarskiej – z prawem wykonywania zawodu w Polsce. Związana niegdyś z Akademią Medyczną w Gdańsku (dzisiejszym Gdańskim Uniwersytetem Medycznym), w ostatnich latach pojawiająca się już jedynie w internetowych doniesieniach w związku z Dimedic – w sieci znaleźć można artykuł, w którym występuje jako farmaceuta Dimedic przestrzegając… przed zamawianiem preparatów na potencję z nieznanych źródeł. Mówi w nim, że zdecydowana większość takich serwisów działa nielegalnie, dystrybuując podróbki leków lub wprowadzając do obiegu leki niewiadomego pochodzenia.

Z lekarką sytuacja jest nieco inna – studiowała w Krakowie, pracuje w Newcastle na rzeką Tyne, nie figuruje w Centralnym Rejestrze Lekarzy w Polsce, nie może więc na terytorium naszego kraju wykonywać zawodu, ale też nie podlega zawodowej odpowiedzialności dyscyplinarnej. W odróżnieniu od swojej koleżanki farmaceutki, której działalność osądzić może aptekarski sąd zawodowy.

Polski zespół odróżnia ten serwis od innych podobnych – jak łatwo się domyślić ma on uwiarygodnić portal, rozwiać ewentualne wątpliwości osób poszukujących leki w internecie.

Gra pozorów

Poza tym polskim akcentem „przychodnia” Dimedic nie różni się jednak wiele od innych tego typu portali. Kupujący wybiera lek spośród szeregu zaprezentowanych na stronie i dopiero potem wypełnia formularz, który ma – w teorii – zastąpić badanie lekarskie i wykonanie pomiaru ciśnienia czy analizy krwi. Formularz ma uspokoić kupującego, który choć szuka leku w internecie, a więc z premedytacją unika kontaktu z lekarzem, to jednak chciałby kupić lek z wiarygodnego źródła i mieć poczucie, że jest to lek dla niego odpowiedni oraz bezpieczny.

Uspokoić kupującego ma też wielokrotne powtarzanie słowa „gwarancja” w tekstach zamieszczonych na stronie – portal gwarantuje więc cenę i szybką wysyłkę, jakość konsultacji (nie badania, co warto podkreślić) i poufność informacji dotyczących stanu zdrowia kupującego. Są to gwarancje wprost ze sklepu internetowego, nie z placówki ochrony zdrowia, nieistotne z punktu widzenia właściwej diagnostyki i prawidłowego, bezpiecznego leczenia, bo formularz, który należy wypełnić kupując lek, choć zawiera więcej pytań niż o płeć, wiek, wagę i ciśnienie krwi, nie zastąpi przecież badania lekarskiego i badań analitycznych, którymi powinny być poprzedzone zażywanie choćby leków antykoncepcyjnych. W praktyce formularz stanowić może co najwyżej zabezpieczenie dla sprzedającego, który w wypadku roszczeń z tytułu utraty zdrowia czy życia przez osobę zażywającą kupiony przez internet lek, może zasłaniać się nim, twierdząc, że pytał o stan zdrowia kupującego.

Jednak, jak i w przypadku innych tego typu stron, kupujący ma raczej nie roztrząsać takich kwestii. Wszystko tu jest grą pozorów, bo kupujący wie, że szuka leku na receptę, dostępnego w legalnie funkcjonujących aptekach jedynie na jej podstawie, po zaordynowaniu przez lekarza. Wie też zapewne, że nie kupi go za pośrednictwem legalnie działających w Polsce aptek internetowych, bo wśród produktów przez nie oferowanych nie może być przecież leków na receptę, a nawet gdyby były, musiałby receptę przedstawić. Chce ominąć „przeszkodę” w postaci recepty, dlatego szuka leków w internecie na stronach udających apteki czy przychodnie. W miejscach, w których nikt rzetelnie nie zweryfikuje ani tego, czy istnieją w jego przypadku wskazania do zażywania danego leku, ani też, czy nie ma chorób, które są przeciwwskazaniem do jego stosowania. Nikt nie zweryfikuje nawet jego wieku i płci. Świadomie rezygnuje więc z kontaktu z lekarzem, z badania, ale często nieświadom jest konsekwencji swojego postępowania, czyli zażywania nieodpowiednich leków. Pokazywanie przez portal, że jego sprawą zajmie się lekarz lub farmaceuta, pozwala mu tkwić w tej nieświadomości, przenieść odpowiedzialność za stosowanie leków na kogoś innego lub rozwiać ewentualne wątpliwości. Polski, znaczy „swój” personel ma w tym przypadku szczególnie kojące oddziaływanie.

Konkurencja pozazdrościła

Polski personel w „przychodni” Dimedic zwrócić musiał w związku z tym uwagę konkurencji. Na przykład portalu, który występuje pod mylącą nazwą aptek Aura. Do niedawna uwiarygadniali go wspomniani na początku grecki lekarz i hinduska pielęgniarka. Teraz i tu (jak również na stronach z tym serwisem powiązanych) pojawia się polskobrzmiące nazwisko – pod hasłem autorzy i konsultanci widnieje nazwisko dr Leszka Janika i zdjęcie uśmiechniętego mężczyzny siedzącego w samolocie. Wpisanie hasła „dr Leszek Janik” w wyszukiwarkę internetową nie daje jednak żadnych rezultatów, poza tymi, prowadzącymi wprost na stronę portalu, ale po to, by dotrzeć od tego nazwiska do serwisu, trzeba się trochę naszukać, bo w pierwszym momencie brak jest jakichkolwiek odpowiedzi dla tego hasła. Naczelna Izba Lekarska odpowiada natomiast stanowczo i jednoznacznie, że osoba o nazwisku Leszek Janik nie figuruje w Centralnym Rejestrze Lekarzy prowadzonym przez NIL.

Kupujący, któremu chodzi o to, by nie iść do lekarza, na pewno nie będzie jednak szukał dodatkowych informacji o człowieku przedstawianym jako doktor, autor i konsultant. Ucieszy się co najwyżej, że jego sprawą pomimo wszystko, a więc bez jakichkolwiek badań czy tłumaczeń, zajmie się fachowiec, bo dopowie sobie, że człowiek ze zdjęcia to lekarz.

***

Czy będzie musiało dojść do nieszczęścia, by sprawą sprzedaży leków na receptę przez internet i jej firmowaniem przez fałszywych lub nawet prawdziwych przedstawicieli zawodów medycznych zajęły się wreszcie na poważnie instytucje odpowiedzialne za przestrzeganie prawa?

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.