artykuły
Udostępnij

Mixtura nervina i nie tylko

Lekarze stosunkowo rzadko zapisują pacjentom leki recepturowe, farmaceuci nieczęsto je więc wykonują. Niektóre receptury są dziś więc niemal zapomniane.

Mixtura nervina i nie tylko

W efekcie zdarza się, że farmaceuci, by przygotować zapisany przez lekarza preparat, muszą odwoływać się dawnych receptariuszy, szukać receptur. Na szczęście, sami dbają o to, by zachowały się dla następnych pokoleń farmaceutów. Przykładem – receptariusz mgr farmacji Wacława Barwińskiego, wydany w 1983 roku, kilka lat temu przepisany na nowo i udostępniony w formie papierowej i elektronicznej przez zespół Starej Apteki w Mikołowie.

Farmaceuci z Mikołowa zdecydowali się wykonać tę pracę, bo Receptariusz Wacława Barwińskiego jest bardzo poszukiwany przez pracowników aptek, którzy szukają w nim wiedzy i wsparcia, gdy na recepcie lekarskiej pojawia się jakaś nieznana nazwa leku recepturowego. A zdarza się to ponieważ bywają czasem regionalne, zwyczajowe nazwy dla pewnych preparatów.

 

Na uspokojenie lub nerki

Z doktorem nauk farmaceutycznych Stanisławem Piechulą, właścicielem Starej Apteki w Mikołowie, jednoczenie wiceprezesem Śląskiej Izby Aptekarskiej, zaglądamy do receptariusza. – Proszę spojrzeć na pozycję 132 – mówi dr Stanisław Piechula. – Jest tu mixtura nervina, niegdyś bardzo popularny lek uspokajający. Bardzo prosty, w jego składzie mamy przede wszystkim trzy bromki rozpuszczone w wodzie. Są to bromek wapnia, sodu i amonowy. Jest też sposób dawkowania: trzy razy dziennie łyżkę stołową po jedzeniu. Te krople są jeszcze czasem, choć bardzo rzadko, przypisywane przez starszych lekarzy.

Kolejne krople, zapisywane czasem i dziś, to krople z atropiną – Guttae Atropini, pozycja 32 receptariusza. Jest w nich Atropini sulfurici 0,01, Papaverni h/chlorici 0,4 i Aq. puruficatae ad 20,0. Zastosowanie: w kolce nerkowej 3 razy dziennie po 25 kropli.

 

Dawne i stosunkowo nowe

Pozycja 152 to natomiast Mestizol, czyli... klej. – Farmaceuci robili klej, bo wcale nie tak łatwo było go kiedyś kupić – wyjaśnia dr Stanisław Piechula. Z czego składał się taki klej?

Są w nim: Colophonii 160,0, Aetheri aethylici 60,0, Spir. Vini 952,0 i Olej Lini4,0.

Piętro wyżej, pozycja 151, to natomiast stosunkowo nowa receptura – na płyn do przemywania szkieł kontaktowych. Jak przygotować taki Lacrima artificiale? Trzeba wziąć Natrii chlorati 0,12, Natrii bicarbonaci 0,09, Metylocellulosi 0,25, Conservans q.s., Aquae purificatae ad 20,0, właściwie połączyć i już gotowe...

 

Konwalia (już nie) na serce

Bardzo historyczną recepturą jest natomiast Tc convallariae composita (pozycja 38). Są to krople nasercowe z konwalii, które stosowano wówczas, gdy nie było gotowych leków tego typu. − W jej składzie jest wyciąg z konwalii i waleriana, co dawało miksturę nasercowo-uspokajającą. Konwalia miała normalizować pracę serca, waleriana działała uspokajająco, bo znany był już wówczas korzystny wpływ uspokojenia przy schorzeniach sercowych. Teraz nikt chyba by się nie odważył zalecić choremu takiego leku, bo nasercowe leki ziołowe miały różne skutki uboczne, a poza tym tak dalece do przodu poszła kardiologia i leki w tych schorzeniach – tłumaczy dr Stanisław Piechula.

 

Według Barwińskiego

W receptariuszu znajdziemy też receptury opracowane przez samego Wacława Barwińskiego. Jedna z nich to Solutio antipediculosi, czyli płyn przeciw wszawicy. Składa się on z: Butapirazoli Natrii 0,02 i Aq. purificatae ad 100,0. Są tu jeszcze dodatkowe uwagi – przygotować ex tempore, nie stosować żadnych dodatków. Gotowy płyn wcierać w skórę głowy.

 

Zaskakujące, wywołujące wspomnienia

Obok receptur na lekarstwa, znajdujemy w receptariuszu przepisy na nie bardzo kojarzące nam się dziś z apteką specyfiki, takie jak tusz biały do błon Rtg (pozycja 153).

Jest tu też receptura na tusz do ciała, także na płyn Lugola – Soulutio Iodi Lugoli (155), który kojarzy się starszym z nas z katastrofą w Czarnobylu sprzed wielu lat. Jest w nim Iodi puri 0,1, Kalii iodati 0,2 i Aquae purificatae ad 10,0. W receptariuszu jest też dopisek, dotyczący wykonania płynu. Czytamy więc: „do jodku potasu dodać na parowniczce 2 krople wody (nie więcej), do otrzymanej papki dodać jod i ucierać do całkowitego rozpuszczenia – wówczas dodać resztę wody.

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.