artykuły
Udostępnij

Marynarz Popeye i szpinak

Bohater przedwojennych komiksów marynarz Popeye uzyskiwał nadprzyrodzoną siłę po zjedzeniu szpinaku. Okazuje się, że bajka nie do końca była fikcją...

Marynarz Popeye i szpinak

Zawarty w liściach szpinaku ekdysteron rzeczywiście zwiększa sprawność fizyczną i powoduje przyrost mięśni, dowodzą niemieccy naukowcy. Dlatego chcą wpisania tego związku na listę środków niedozwolonych do stosowania przez sportowców przez Światową Agencję Antydopingową (WADA).

Perskie ziele

Przypuszcza się, że szpinak warzywny (tak chętnie jedzony przez Popeye’a) pochodzi ze starożytnej Persji. Wiemy, że w VII wieku szpinak był znany w Chinach i zawędrował do nich z Persji przez Nepal – do dziś Chińczycy o szpinaku mówią „perskie ziele”. W Europie szpinak pojawił się prawdopodobnie dopiero w XI wieku, gdy Maurowie przenieśli go do Hiszpanii. W Polsce warzywo to na pewno znane było pod koniec XVII wieku.

Szpinak jest bardzo zdrowym warzywem, zawierającym związki o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwmiażdżycowym (np. luteinę, β-karoten czy witaminę C), zmniejszającym stres (jony magnezu) czy zapobiegającym anemii (jony żelaza). Jest też idealnym warzywem dla osób odchudzających się (mała kaloryczność) oraz chcących nabrać mięśni (dzięki ekdysteronowi). Zawiera jednak szczawiany, przyczyniające się do powstawania kamieni nerkowych.

Inteligentna ochrona

Zawarty, m.in. w szpinaku ekdysteron jest naturalnie występującym hormonem steroidowym, kontrolującym linienie i metamorfozę stawonogów. Produkowany przez rośliny jest naturalnym insektycydem: powstrzymuje owady przed rozmnażaniem się i wzrostem.

W ludzkim organizmie brak receptorów ekdysteronowych, co jednak nie oznacza, że nasze organizmy nie reagują na ten steryd. Wcześniejsze badania pokazały, że ma on zdolność obniżania poziomu lipidów i glukozy we krwi, wspomagania pracy wątroby oraz układu odpornościowego. Od lat 80. XX wieku stosowany był jako dodatek do odżywek dla sportowców, bo miał sprzyjać syntezie białek tkanki mięśniowej.

Środek dopingowy?

Naukowcy z Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego postanowili sprawdzić, czy rzeczywiście ekdysteron ma zdolność zwiększania wydolności organizmu i masy mięśniowej. Patronat nad badaniami miała Światowa Agencja Antydopingowa.

W eksperymencie wzięło udział 46 sportowców, którzy na 10 tygodni zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa otrzymywała codziennie kapsułki z ekdysteronem w ilości odpowiadającej 4 kilogramom liści szpinaku, druga grupa zażywała zaś placebo. Uczestnicy badania nie stosowali żadnych innych preparatów, w szczególności anabolików, aby naukowcy mieli pewność, że zaobserwowane wyniki są związane z działaniem ekdysteronu.

Okazało się, że osoby z grupy przyjmującej codziennie dużą dawkę ekdysteronu w ciągu trwania badania trzykrotnie zwiększyły swoją sprawność fizyczną i masę mięśniową względem grupy kontrolnej. To imponujący wynik, szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę, że preparat nie powodował toksyczności w nerkach i wątrobie.

Ze względu na tak duża skuteczność ekdysteronu powinien on znaleźć się na liście środków niedozwolonych dla sportowców, ponieważ rzeczywiście nosi znamiona dopingu, dowodzą niemieccy naukowcy. Zanim jednak się to stanie, WADA musi sprawdzić, jak popularny jest ekdysteron wśród sportowców.

 

 

Na podstawie:

E. Isenmann et al., Ecdysteroids as non-conventional anabolic agent: performance enhancement by ecdysterone supplementation in humans. Archives of Toxicology 93(7) (2019) 1807-1816

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.