artykuły
Udostępnij
Tagi

Lepszy słuch lepsza pamięć

Aparat słuchowy może uchronić starsze osoby z pogarszającym się słuchem przed rozwojem demencji, dowodzą brytyjscy naukowcy. Choć wielu seniorów boi się stygmatyzacji i widoczności swojego aparatu słuchowego, to obawy są bezpodstawne: dzisiejsze urządzenia są praktycznie niewidoczne i pozwalają zachować w tajemnicy fakt problemów ze słuchem.

Lepszy słuch lepsza pamięć

Nie zawsze jednak tak było. Jak przebiegła ewolucja aparatów słuchowych? Nie wiemy, kto pierwszy w dziejach ludzkości miał problem ze słuchem, podejrzewamy jednak jak sobie z nimi radził: niemal na pewno przykładał własną dłoń do ucha, tworząc w ten sposób pierwowzór trąbki usznej. Wiadomo, że z czasem ludzie zaczęli wykorzystywać do poprawiania słuchu rogi zwierząt, muszle czy zwinięte kawałki metalu – informacje na ten temat można znaleźć w pismach greckich i rzymskich lekarzy. W renesansie trąbki słuchowe, czyli prymitywne aparaty poprawiające słuch, zaczęły przyjmować coraz bogatsze formy, a w XVII i XIX wieku zaczęto je chować w przedmiotach codziennego użytku: wachlarzach, laskach czy… fotelach.

Nie byłoby dzisiejszych aparatów słuchowych bez telefonu. Żona wynalazcy telefonu, Aleksandra Bella, była niedosłysząca a naukowiec próbował pomóc jej wrócić do świata dźwięków. Telefon był pokłosiem badań nad sposobem wzmacniania dźwięku i stał się inspiracją do stworzenia pierwszego aparatu słuchowego z prawdziwego zdarzenia.

Aparat ten pojawił się na rynku w grudniu 1899 roku, a jego twórcą był Miller Reese Hutchinson z firmy Akouohon Company. Urządzenie zmieniało falę dźwiękową, trafiającą na membranę dużego mikrofonu, na falę elektryczną, przekazywaną do odbiornika w słuchawce. Ten pierwszy aparat słuchowy był stacjonarny, szybko wyczerpywały się w nim baterie i kosztował fortunę (400 ówczesnych dolarów, co odpowiada 11 tysiącom dzisiejszych dolarów). Kolejny sprzęt wypuszczony przez tę firmę był już przenośny, ważył „tylko” 1,7 kg. Był też tańszy, bo kosztował 60 dolarów (1700 dzisiejszych dolarów). Nosiła go nawet królowa brytyjska, Aleksandra.

Miniaturyzacja

Prawdziwą rewolucją było zastosowanie lamp elektronowych, które wzmacniały dźwięk – pierwszy aparat wykorzystujący lampy elektronowe trafił na rynek w 1920 roku. Kolejnym przełomem było wynalezienie tranzystorów, podobnie jak lampy elektronowe wzmacniających dźwięk, jednak zdecydowanie mniejszych. Pierwsze aparaty z tranzystorami pojawiły się w 1952 roku. W latach 50. stworzono też „dyskretne” aparaty, schowane w okularach, oraz aparaty do wnętrza ucha. Pojawienie się na rynku mikroprocesorów w latach 70. spowodowało, że z czasem i one znalazły zastosowanie w aparatach słuchowych.

Pierwszy aparat, przypominający całkiem te dzisiejsze, pojawił się w 1987 roku. Dzisiejsze aparaty są właściwie niewidoczne, potrafią tłumić szum otoczenia, pozwalając na lepszy odbiór rozmów czy muzyki. Jednak okazuje się, że to nie jedyne zalety współczesnych, cyfrowych aparatów słuchowych.

Dźwięk dla seniora

Naukowcy z Uniwersytetu Exeter oraz King’s College London zaprezentowali podczas dorocznej międzynarodowej konferencji Alzheimer’s Association w Los Angeles wyniki swoich badań, z których wynika, że noszenie przez starsze osoby z pogorszonym słuchem aparatów słuchowych wpływa pozytywnie na ich zdolności poznawcze.

W eksperymencie zbadano 25 tysięcy osób po 50. roku życia z problemami ze słuchem. Połowa uczestników badania swoje deficyty w obrębie słuchu korygowała aparatami słuchowymi, połowa zaś nie robiła z nimi nic. Badanym trzykrotnie zmierzono funkcje poznawcze: na początku eksperymentu, po roku i po dwóch latach. Okazało się, że osoby noszące aparat słuchowy lepiej wypadały w testach badających pamięć roboczą oraz koncentrację. Wiele wcześniejszych badań wskazywało również, że utrata słuchu wiąże się ze zmianami w mózgu, prowadzącymi do pogorszenia pamięci i innych zdolności poznawczych.

Dlatego też warto namawiać osoby starsze do korzystania z aparatów słuchowych. Tym bardziej, że dzisiejsze urządzenia są dyskretne, mają zdolność do tłumienia dźwięków tła i zdecydowanie mogą polepszyć jakość życia swoich użytkowników.

 

Na podstawie:

Neil Bauman, „The Hearing Aids of Yesteryear A brief history of hearing aids from then to now”, Allied Hearing Health Magazine, 2-4, 2014, 19

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.