artykuły
Udostępnij

Lekarstwo na samotność

Samotność zabija więcej osób niż otyłość. Balowaptan - nowy lek - zwiększa potrzebę kontaktu z innymi i niweluje wewnętrzne zahamowania, związane z poznawaniem nowych osób.

Lekarstwo na samotność

Samotność i izolacja społeczna są zjawiskami, z którymi większość z nas na pewnym etapie swojego życia się styka. O izolacji społecznej mówi się, gdy nie mamy kontaktów z innymi ludzi, zaś o samotności – gdy czujemy się wyobcowani. Według statystyk około jedna trzecia naszych rodaków odczuwa stan samotności czasami lub często. A uczucie osamotnienia może okazać się bardziej niebezpieczne niż otyłość czy palenie papierosów.

Przedwczesna śmierć

Choć izolacja lub samotność nie są same w sobie chorobami, to stanowią powszechny i znaczący problem w zakresie zdrowia publicznego. Osoby samotne i pozbawione kontaktów z innymi ludźmi mają wyższe poziomy hormonu stresu (kortyzolu) oraz prozapalnych cytokinin, co sprzyja rozwojowi takich chorób jak schorzenia układu krążenia czy nowotwory. Uczucie osamotnienia zwiększa również ryzyko przedwczesnej śmierci – i to nawet po wyeliminowaniu pozostałych czynników, podnoszących prawdopodobieństwo zbyt szybkiego zgonu takich, jak otyłość czy cukrzyca. Ryzyko to wzrasta aż o 50 procent względem osób, które mają dobre kontakty międzyludzkie.

Samotność zwiększa również ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera oraz pogarsza jej rokowania. Zmniejsza również szanse na przeżycie u pacjentek z rakiem piersi. Pod wpływem uczucia osamotnienia pogarsza się jakość snu, co dodatkowo sprzyja chorobom metabolicznym.

Przełom w leczeniu objawów autyzmu

Problemy w nawiązywaniu nowych znajomości, zaburzenia rozwoju języka oraz trudności w funkcjonowaniu społecznym są jednymi z objawów z autyzmu. Balowaptan jest lekiem, który ma wpływać na umiejętności społeczne i komunikacyjne, usuwając bariery, jakie autyzm (choć nie tylko) stawia przed chorymi w codziennym życiu. Amerykańska Agencja Żywności i Leków przyspieszyła procedury związane z rejestracją balowaptanu, określając ten lek „przełomem w medycynie”.

Lek dotychczas przebadano na grupie 223 dorosłych mężczyzn z objawami ze spektrum autyzmu. Badanym podawano 1, 4, 5 lub 10 miligramów leku (bądź placebo) codziennie przez 12 tygodni. Poziom zdolności społecznych był mierzony dwoma testami: kwestionariuszem SRS (ang. Social Responsiveness Scale) oraz skalą oceny zachowań adaptacyjnych Vineland II. Testy te mierzą dostosowywanie się do zmian społecznych w zakresie komunikacji, socjalizacji czy umiejętności życia codziennego.

Choć lek nie wykazał poprawy zachowania według kwestionariusza SRS, to w analizie Vineland II wykazano, że przyjmujący balowaptan mężczyźni wykazywali lepsze zdolności społeczne niż osoby zażywające placebo. Kolejne badania mają być wykonywane przy udziale chorych na autyzm w wieku 5-17 lat.

Mechanizm

Dokładny mechanizm działania balowaptanu nie jest znany, choć wiadomo, że opiera się on o oddziaływanie na wazopresynie. Im więcej wazopresyny jest w organizmie, tym generalnie wykazywana jest większa chęć na kontakty międzyludzkie. Jednak zbyt duży poziom wazopresyny może przekładać się na podwyższony poziom stresu, agresji oraz lęku.

Balowaptan jest antagonistą receptora wazopresyny, co oznacza, że ma działanie przeciwstawne do tego związku. Zablokowanie receptora wazopresyny prawdopodobnie powoduje zmniejszenie jej stężenia a tym samym zmniejsza lęk społeczny i sprawia, że kontakty z innymi ludźmi stają się łatwiejsze.

Prawdopodobnie lek nie pojawi się w aptekach jednak wcześniej niż w 2020 roku.

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.