artykuły
Udostępnij
Tagi

Komórki pomagają

Jakie są efekty zastosowania eksperymentalnej metody leczenia zmian zwyrodnieniowych plamki żółtej, czyli przeprowadzenia u chorego zabiegu z wykorzystaniem komórek macierzystych? Przedstawiamy relację pacjenta.

Komórki pomagają

Okuliści nie mają wątpliwości, że Polacy raczej nie dbają o swój wzrok, nie boją się jego utraty. Nie chodzą więc do specjalistów, by badać oczy, trafiają do nich dopiero wtedy, gdy odczuwają już jakieś problemy, gdy zmiany chorobowe są zaawansowane, na przykład, gdy obraz, który widzą jest zamazany, wykrzywiony lub gdy pogorszyło się ich widzenie do bliży lub dali. Z tego powodu zbyt późno wykrywane są u wielu polskich pacjentów takie choroby, jak zaćma, jaskra czy zmiany zwyrodnieniowe plamki żółtej (AMD). Tymczasem, zarówno w jaskrze, jak i w przypadku AMD, bardzo ważny jest czas podjęcia właściwego leczenia.

Długo bez pomocy

Jeśli chodzi o AMD, to ma ona dwie postacie: suchą, która zwykle nie daje żadnych objawów, w związku z czym chorzy nie odczuwają pogorszenia widzenia oraz wilgotną, która może prowadzić do utraty wzroku. Medycyna długo była wobec AMD całkowicie bezbronna, nie potrafiła w żaden sposób powstrzymać zmian zwyrodnieniowych żółtej plamki. Przy diagnozie zalecano chorym jedynie suplementację diety, która mogła nieco opóźnić rozwój choroby, a tym samym moment przejścia z fazy suchej w wilgotną. Potem pojawiły się dogałkowe zastrzyki, które jednak dla wielu chorych były nie do zaakceptowania.

Potrzebna cierpliwość

Dziś mamy już natomiast dwie kolejne metody pomagania chorym z suchym AMD, a więc na etapie, gdy zmiany nie są jeszcze zaawansowane. W jednej z nich wykorzystuje się laser 2RT, który delikatnym nanosekundowym promieniem pobudza uszkodzone komórki siatkówki oka do regeneracji – działa tu naturalny mechanizm odbudowy komórek. Zabieg wykonany tym laserem nie tylko zatrzymuje postęp choroby, ale i poprawia widzenie. Na jego pierwsze efekty czeka się trzy – sześć miesięcy.

W cierpliwość uzbroić się muszą także pacjenci, którzy decydują się na ratowanie swojego wzroku z wykorzystaniem komórek macierzystych. Sięga się po nie, bo mają zdolność różnicowanie się w inne komórki; gdy zostają wszczepione w chore miejsce, substancje przez nie wydzielane oddziałują na komórki chore lub uszkodzone, co sprzyja ich regeneracji.

Nie trzeba do Chin

Obecnie jedynie w około dwudziestu ośrodkach na świecie dokonuje się zabiegów okulistycznych z wykorzystaniem komórek macierzystych. Do niedawna pacjenci z Europy, w tym z Polski, w poszukiwaniu takiej pomocy jeździli głównie do Indii czy Chin, w których tego typu zabiegi wykonuje się niemal od początku XXI wieku. Są one jednak bardzo drogie, w przeliczeniu na złote ich koszt przekracza 100 tysięcy złotych, co jest dla wielu pacjentów barierą absolutnie nie do przeskoczenia, do tego dochodzą też obawy związane z poddaniem się wciąż jeszcze eksperymentalnemu leczeniu w egzotycznym, odległym kraju.

Niedawno do placówek wykonujących takie zabiegi dołączył Szpital Okulistyczny Retina w Warszawie, który w minionym roku otrzymał zgodę Komisji Bioetycznej na wdrożenie tej metody. Pozostaje ona jednak eksperymentem. Do zabiegów zakwalifikowano już pierwszych pacjentów.

Jeden z nich, cierpiący naretinitis pigmentosa, tak w kilka tygodni po zabiegu relacjonował doktorowi Piotrowi Fryczkowskiemu, dyrektorowi Szpitala Okulistycznego Retina, zmiany, jakie zaczął u siebie obserwować wszczepieniu komórek macierzystych:

  • Wieczorny spacer, patrzę na światła na skrzyżowaniu w dali. Równocześnie próbuję patrzeć na śmietnik stojący 3 metry przede mną. Reperowane oko widzi ten śmietnik, drugie już dużo słabiej.
  • Wieczorny spacer z psem. Ciemno, mało latarni w okolicy. Reperowanym okiem odnajduję psa obok nogi w pół sekundy, drugim okiem nie jestem w stanie.
  • Przedpokój w domu z wyłączonym światłem, odrobina światła wpada jedynie z pokoju. Pies leży w przedpokoju w odległości 2 metrów ode mnie. Reperowanym okiem obejmuję całego psa na podłodze. Drugim okiem widzę tylko jego kawałek.

Pacjent dodaje jeszcze, że choć takich doświadczeń nie robił przed zabiegiem, to jednak wydaje mu się, że wówczas nie widział lepiej okiem prawym, czyli tym, w które wszczepiono komórki macierzyste.

 

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.