artykuły
Udostępnij

Kolczyk w ustach

Ozdabianie ciała kolczykami w jamie ustnej wciąż jest popularne. Warto jednak zdawać sobie sprawę, jakie konsekwencje zdrowotne może nieść ze sobą sam zabieg piercingu, a także jak obecność kolczyka może wpływać na stan uzębienia.

Kolczyk w ustach

Jako przyczyny kolczykowania w jamie ustnej często podawane są względy estetyczne, moda i chęć przynależności do określonej grupy. Kolczyki w jamie ustnej spotykane są częściej u kobiet niż u mężczyzn, a najczęściej ozdabianymi rejonami są język, wargi, choć niekiedy kolczykowane są policzki, więzidełka czy języczek. W tych miejscach biżuteria ma kształt belki zakończonej z obu stron kulkami (barbell), belki zakończonej z jednej strony kulką, a z drugiej zakończonej na płasko (labret), niekiedy zaś przyjmuje postać niezamkniętego okręgu z kulką na jednym lub obu końcach (ring). Kolczyki wykonywane są z tytanu, stali nierdzewnej, akrylu lub stopów metali, w tym zawierających nikiel i pallad.

Kolczykowanie jest inwazyjnym sposobem dekoracji ciała, powodującym przerwanie ciągłości skóry i błon śluzowych, a powstająca rana może być wrotami do wniknięcia drobnoustrojów. Nie zawsze zabieg piercingu wykonywany jest w odpowiednich warunkach higienicznych, co może wiązać się z niepotrzebnym ryzykiem infekcji.

Wczesne powikłania

Niemal u wszystkich osób, które posiadają kolczyk w jamie ustnej, dochodzi do wczesnych powikłań pozabiegowych, które są zauważalne w mniej niż w dobę po kolczykowaniu. Zalicza się do ból i obrzęk, utrudniające mówienie, jedzenie i połykanie. Rzadziej zdarzają się wzmożony wypływ śliny, miejscowe reakcje alergiczne na metale użyte w biżuterii (szczególnie nikiel i pallad) oraz uczucie metalicznego posmaku. Ustępują one zazwyczaj po upływie 2-4 tygodni od zabiegu.

Retroperspektywna analiza, wykonana w Stanach Zjednoczonych na podstawie danych z lat 2002-2008, wykazała, że większość zgłaszanych dolegliwości związanych z kolczykowaniem w jamie ustnej dotyczyła infekcji okolic kolczyka oraz urazów mechanicznych. Do większości z nich dochodziło w ciągu pierwszego miesiąca po zabiegu. Najpoważniejszą konsekwencją kolczykowania były epizody duszności z powodu obrzęku języka, spowodowane infekcją lub stanem zapalnym.

Po zabiegu kolczykowania powinno się przez pierwszą dobę stosować chłodną, płynną dietę oraz przykładanie z zewnątrz chłodnych okładów (aby zmniejszyć opuchliznę). Od drugiej doby po zabiegu należy płukać jamę ustną ciepłym aseptycznym roztworem lub roztworem soli. Przez jakiś czas powinno się też powstrzymać od palenia papierosów, picia alkoholu i napojów kofeinowych. Zaleca się też ograniczenie mówienia, żucia gumy do żucia i tytoniu, nienagryzanie biżuterii i niewyciąganie kolczyka.

Co może się zdarzyć potem?

Po kilku tygodniach od zrobienia kolczyka w ustach możliwe jest dalsze występowanie problemów z artykulacją słów, połykaniem i żuciem. Niekiedy w jamie ustnej pojawiają się nieprzyjemne prądy galwaniczne, wytwarzające się między metalowym kolczykiem a metalowymi wypełnieniami stomatologicznymi. Większym problemem jednak są zmiany w dziąsłach oraz uzębieniu, odkładanie się płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego na kolczyku oraz powiększenie się otworu, w którym umieszczony jest kolczyk.

Recesje dziąsłowe w okolicy kolczyka obserwowane są nawet, gdy pacjent dba o higienę jamy ustnej, nie ma kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej. W badaniach wykazano, że posiadanie kolczyka w pośrodkowej części dolnej wargi wiąże się z 7,5-krotnym wzrostem ryzyka recesji dziąseł niż u osób, które kolczyka w ustach nie posiadają. A im dłużej kolczyk w jamie ustnej był, tym zmiany były poważniejsze. Gdy kolczyk jest wykonany na języku, recesja dziąseł obserwowana jest dla zębów dolnych od strony języka. Zmiany w dziąsłach wiążą się ze zmianami zgryzu w szczęce dolnej, a niekiedy nawet z rozchwianiem zębów.

Kolczyki mogą przyczyniać się też do powstawania ubytków w tkankach twardych zębów, czyli za odpryskiwanie szkliwa, złamania guzków zębów czy abrazję. Uszkodzenia te powstają głównie w wyniku nagryzania na kolczyk – czy to w czasie zabawy nim, czy w czasie mówienie lub jedzenia. Takie ubytki w zębach ma od 13 do 31 procent pacjentów z kolczykami w jamie ustnej.

Warto jednak podkreślić, że im lepsza higiena jamy ustnej i samego kolczyka, tym mniejsza szansa na wystąpienie infekcji (wiążących się z martwicą tkanek, ropniem, zapaleniem infekcyjnym wsierdzia, zapaleniem ślinianek). Mając w ustach kolczyk trzeba pamiętać nie tylko o myciu zębów, ale i biżuterii – wyciągnięciu jej, wymyciu szczoteczką do zębów i przepłukaniu aseptycznym płynem każdego dnia.

 

Na podstawie:

K. Kaczor, A. Zawadzka, P. Rożniatowski, E. Korporowicz, D. Olczak-Kowalczyk, Powikłania piercingu w obrębie jamy ustnej – przegląd piśmiennictwa. Nowa Stomatologia 4/2016, s. 253-261

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.