artykuły
Udostępnij

„Klej” do kości

Szwedzcy naukowcy opracowali nowoczesny materiał, który może służyć jako „klej” spajający dwie części złamanej kości. Udowadniają, że już niedługo tradycyjne sposoby usztywniania złamanych kości i długi czas rekonwalescencji po złamaniach mogą odejść do lamusa.

„Klej” do kości

Już od wielu lat stomatologia zna metody naprawiania ułamanych zębów i przywracania im estetycznego wyglądu. W takich uzupełnieniach dentystycznych stosowane są różne materiały o właściwościach adhezyjnych. O ile materiały te sprawdzają się w stomatologii, to zastosowanie ich w innych częściach ciała było dotychczas problematyczne.

Wynika to przede wszystkim z tego, że nie udawało się opracować substancji, które pozwoliłyby na dostatecznie silne wiązanie się dwóch części złamanej kości. Po drugie, wilgotne środowisko wnętrza ludzkiego ciała może wpływać negatywnie na proces sieciowania się materiału, a więc jego wiązania się z fragmentami kości. Po trzecie, dotychczas opracowywane materiały o właściwościach adhezyjnych miały też problem z biokompatybilnością – wśród nich zdarzały się zarówno substancje toksyczne, jak również takie, które były łatwo odrzucane przez organizmy żywe.

Szwedzcy uczeni z KTH Royal Institute od Technology w Sztokholmie dowodzą, że stworzony przez nich materiał, będący analogiem materiałów stosowanych w stomatologii, pozbawiony jest wyżej wymienionych wad i z powodzeniem może być używany do zlepiania fragmentów połamanych kości.

U szczura działa

Zaproponowany przez Szwedów sposób na wzmocnienie siły wiązania materiału adhezyjnego z fragmentami żywych tkanek kostnych polega na zastosowaniu trójwarstwowej konstrukcji, przypominającej „kanapkę”. Pierwszą warstwą jest „klej”, który nanoszony jest na powierzchnię kości, dzięki czemu może wniknąć w jej porowatą strukturę. Następnie na klej nanoszona jest warstwa włókien, które mają wzmocnić siłę wiązania „kleju”. Ostatnia, trzecia warstwa jest również warstwą kleju i ją także nanosi się na fragment kości.

Procedura nanoszenia kleju, wypełnienia z włókien i łączenia kości trwała około 5 minut, co udowodniono w badaniu in vivo na szczurach. Materiał okazał się o 55 % silniejszą substancją o właściwościach adhezyjnych niż te, które stosowane są w stomatologii. Naukowcy dowodzą, że zastosowanie ich materiału do leczenia złamań wiązało się z bardzo szybkim powrotem do zdrowia. Szacują, że w przypadku ludzi już 1-2 dni po wykonanym zabiegu łączenia kości ich materiałem możliwy będzie powrót do aktywności fizycznej.

Twórcy wierzą, że opracowana przez nich metoda może w przyszłości być wykorzystywana powszechnie przez chirurgów. Dlatego też stworzyli start-up o nazwie Biomedical Bonding, dzięki któremu możliwe będzie szybsze rozpoczęcie badań klinicznych nad nowym materiałem.

Szansa dla chorych na osteoporozę

Uczeni zwracają też uwagę na to, że ich materiał będzie optymalnym rozwiązaniem w przypadku złamań kości, których doznają często osoby chorujące na osteoporozę. Choroba ta według danych z 2012 roku dotyka 30 % i 20 % mężczyzn po 50. roku życia. Sprzyjają jej czynniki genetyczne, wiek, jasna karnacja, dieta uboga w wapń i witaminę D, długotrwałe unieruchomienie, np. po wypadku oraz stosowanie niektórych rodzajów leków, w tym kortykosteroidów, niektórych środków nasennych czy hormonów tarczycy.

Początkowo osteoporoza przebiega bezobjawowo, ale przeważające w organizmie chorego procesy niszczenia kości prowadzą do powstawania wielu złamań. Część z nich może przebiegać nawet bez dolegliwości bólowych, jak chociażby złamania trzonu kręgowego. Statystyki są na razie pesymistyczne: co piąty chory na osteoporozę po roku od złamania szyjki kości udowej umiera. Sprzyja temu, m.in. konieczność długiego unieruchomienia chorego, co przyczynia się do dalszego postępu choroby.

Być może te mało optymistyczne statystyki zostaną zmienione, gdy zastosowanie nowoczesnego „kleju” do kości skróci czas rekonwalescencji do kilku dni.

 

Na podstawie:

Viktor Granskog et al., High‐Performance Thiol–Ene Composites Unveil a New Era of Adhesives Suited for Bone Repair. Adv. Funct. Mater. 2018, 1800372.

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.