artykuły
Udostępnij

Kamienie w śliniankach

Uczucie suchości w jamie ustnej i ból, który nasila się podczas jedzenia lub mówienia: takie mogą być objawy kamicy ślinianki. Co jest przyczyną tworzenia się kamieni w śliniankach? Z czego kamienie są zbudowane? W jaki sposób się leczy to schorzenie?

Kamienie w śliniankach

Człowiek posiada trzy rodzaje dużych ślinianek: przyuszne, podżuchwowe i podjęzykowe. Produkują one ślinę, która odgrywa ważną rolę w nawilżaniu jedzenia, jego rozdrabnianiu i wstępnym trawieniu. Niektóre leki, wiek czy choroby powodują zmniejszenie wydzielania się śliny, tym samym przyczyniając się do powstawania kamieni w śliniankach. Najczęściej kamienie mają wielkość ziarenek piasku i nie są uciążliwe. Niekiedy jednak rozrastają się do wielkości kilku milimetrów, stając się źródłem bólu.

Kamienie w śliniankach rozwijają się najczęściej u osób po czterdziestce, dwa razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Obserwowane są zazwyczaj w śliniankach podżuchwowych, rzadziej w przyusznych. Mogą być zlokalizowane zarówno w przewodzie wyprowadzającym ślinę, jak również w tkance samej ślinianki. Ich wzrostowi towarzyszy punktowy ból w ustach, który zwiększa się w czasie poruszania językiem i spożywania pokarmów, a także uczucie suchości w ustach i powiększenie lub obrzęk gruczołów. Gdy rozwinie się stan zapalny, może ze ślinianki wypływać ropa. Nieleczona kamica ślinianki może doprowadzić do jej martwicy i zwłóknienia.

Ciało obce

Nieznany jest dokładny mechanizm, dlaczego w ogóle kamienie w śliniankach powstają. Wiadomo jednak, że do ich rozwoju przyczyniają się zaburzenia w wydzielaniu śliny, zwiększające jej lepkość, w tym zasadowe pH, wzrost stężenia wapnia czy stany zapalne w jamie ustnej. Zaburzenia takie mogą być także wynikiem stosowania niektórych leków zmniejszających produkcję śliny, w tym części antydepresantów czy środków obniżających ciśnienie krwi. Innym czynnikiem, zwiększającym prawdopodobieństwo powstania kamieni w śliniankach, jest długi i kręty przewód odprowadzający ślinę czy mała średnica jego ujścia w stosunku do przekroju całego kanału.

Kamienie powstają w wyniku odkładania się jonów wapnia lub magnezu wokół złuszczonego nabłonka, bakterii czy jakiegoś innego ciała obcego, na przykład cząstki pokarmu, fragmentów kamienia nazębnego czy włosków ze szczoteczki do zębów. Złogi są najczęściej niewielkie, wielkości główki od szpilki, z czasem jednak mogą urosnąć nawet do kilku milimetrów. Mogą być zbudowane z fosforanu wapnia i magnezu, węglanu wapnia czy różnych związków organicznych.

Rozwiązanie = wycięcie kamienia

Obecność kamieni potwierdzana jest w badaniu klinicznym, niekiedy też przy użyciu ultrasonografu, promieni rentgenowskich lub scyntygrafii ślinianki. Leczenie zachowawcze w przypadku występowania kamicy ślinianki stosowane jest wyłącznie w przypadku niewielkich kamieni. Polega ono na udrożnieniu przewodu odprowadzającego ślinę poprzez płukanie jamy ustnej roztworem chlorheksydyny, delikatnym masażu otoczenia gruczołu oraz podawaniu leków zwiększających produkcję śliny.

Większość kamieni, w tym te, będące źródłem dolegliwości bólowych, jest wycinanych. Po usunięciu kamienia zazwyczaj dolegliwości bóle dość szybko mijają. Tradycyjna operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Polega na nacięciu kanału odprowadzającego ślinę. Jeżeli złóg ulokował się w pobliżu gruczołu lub wręcz w jego tkankach – wtedy usuwana jest cała ślinianka.

Nowocześniejsze metody przypominają te stosowane w leczeniu kamieni w przewodzie moczowym. Polegają na rozkruszeniu kamieni oraz zmuszeniu ich do wydostania się poza organizm. W celu rozdrobnienia złogów w przewodach odprowadzających ślinę stosuje się promieniowanie laserowe lub ultradźwięki. Następnie pacjentowi podawane są leki zwiększające wydzielanie śliny, aby fragmenty pokruszonego kamienia szybciej mogły być usunięte. Kamienie śliniankowe mogą być również usuwane metodą sialoendoskopii. Do kanału śliniankowego wprowadzany jest endoskop, który jest zakończony końcówką do łapania kamieni i ich wyciągania.

Ze względu na nieznaną przyczynę tworzenia się kamieni w śliniankach, nieznany jest sposób zapobiegania kamicy ślinianki.

 

Na podstawie:

Choroby wewnętrzne, pod redakcją A. Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2005

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.