artykuły
Udostępnij

Jedni pomagają, drudzy sprzedają

Choć widok środków przeciwbólowych w kioskach i marketach całkowicie nam spowszechniał, musimy pamiętać, że leki, aby były bezpieczne, muszą być traktowane wyjątkowo. A to gwarantują tylko apteki.

Jedni pomagają, drudzy sprzedają

Odkąd leki OTC trafiły na półki osiedlowych sklepików z mydłem i powidłem, pacjenci i sprzedawcy zaczęli postrzegać je jak każdy inny towar. To błąd -alarmują specjaliści. Wydawane bez recepty leki możemy kupić w kiosku, w supermarkecie, w sklepiku osiedlowym  w sklepiku osiedlowym, a nawet na stacji benzynowej. Teoretycznie sprzedawcy powinni posiadać wiedzę na temat zastosowania oferowanych produktów leczniczych oraz właściwego ich przechowywania. Jak jest w rzeczywistości?

 

Nasze dochodzenie

Sprawdzamy w jednym z osiedlowych sklepów na warszawskim Mokotowie. Na półce z gumami do żucia leżą leki OTC (dostępne bez recepty).
Obok, półka z szyldem: „chemia z Niemiec” , więc produkty lecznicze przylegają do proszków do prania w rozmiarze XXL.

 Czy Apap będzie dobry na grypę?– pytam sprzedawczynię.

 Apap jest na ból głowy, na grypę to Gripex – odpowiada rezolutna sklepowa.

 

W rzeczywistości oba leki mają tą samą podstawą substancję czynną. Czyli działają prawie tak samo…

Skoro sprzedawczyni w sklepie nie wie, na co sprzedaje leki, próbuję dowiedzieć się, czy odpowiednim sąsiadem dla nich jest proszek do prania.

To w niczym nie przeszkadza. Opakowania są szczelne - słyszę zapewnienia.

Takich sklepów w całej Polsce są tysiące.

 

Kontrolują i upominają

Podobnie jak apteki, punkty handlowe oferujące suplementy diety i leki bez recepty podlegają kontroli inspektoratów farmaceutycznych. Inspektorzy sprawdzają, czy leki są przechowywane w odpowiedniej temperaturze, czy w pomieszczeniach panuje wskazana wilgotność, oraz czy leki nie są składowane np. razem z chemią gospodarczą lub wystawione na działanie promieni słonecznych. Ubiegłoroczne kontrole w punktach handlowych wypadły dobrze.  Niestety, to nie powinno nas uspokajać. Dlaczego?

  

Bo kłopot w tym, że inspektorzy skupieni są głównie na aptekach i raczej pozostaje im niewiele czasu na kontrole w sklepach czy na stacjach benzynowych. Na przykład kontrole podkarpackiego inspektoratu w Rzeszowie objęły w 2013 r. tylko 12 placówek handlowych. I nie jest to przykład odosobniony.

W Zachodniopomorskiem inspekcja skontrolowała w ubiegłym roku kilka supermarketów.

Na swoim terenie mamy ponad pięćset aptek. Każdego roku kontrolujemy ok. stu, czyli każda apteka skontrolowana jest raz na pięć lat –wyjaśnia Kazimierz Polecki, zachodniopomorski inspektor farmaceutyczny

Przy kontrolach uczulamy sprzedawców, żeby przechowywali leki we właściwych warunkach, z dala od chemii gospodarczej czy przemysłowej – zapewnia Monika Urbaniak, podkarpacki wojewódzki inspektor farmaceutyczny.

 

Apteki pod kontrolą

Leki w aptekach nie tylko kontrolowane są częściej i dokładniej, ale i farmaceuci dbają o leki, bo gdyby w czasie kontroli odkryto rażące zaniedbania, farmaceuta może wiele stracić. W przypadku rażących i powtarzających się zaniedbań istnieje nawet możliwość straty koncesji na sprzedaż leków.

 

Poważne konsekwencje

Dlatego też zdaniem samych farmaceutów, jak i ekspertów od zdrowia publicznego, kupowanie leków w aptekach jest o wiele bardziej bezpieczne.

 

Prof. Andrzej Członkowski, konsultant krajowy ds. farmakologii klinicznej przestrzega: Jeśli ktoś jest smakoszem wina i raz napije się trunku niewłaściwie przechowywanego, to więcej już nie skorzysta w oferty danego sklepu. I tyle. Problem z lekami jest bardziej złożony. Ich niewłaściwe składowanie może mieć daleko idące konsekwencje. Jeśli producent określa temperaturę przechowywania danego medykamentu na 24 – 25 stopni Celsjusza, a sprzedawca nic sobie z tego nie robi, to w najlepszym przypadku lek będzie nieskuteczny, w najgorszym toksyczny i groźny dla zdrowia.

 

Prof. Andrzej Członkowski popiera farmaceutów, którzy nie tylko w swoim imieniu, lecz również w interesie pacjentów, domagają się, żeby leki były sprzedawane były tylko i wyłącznie w aptekach. 

 


Przyłącz się do nas!

Sprzedaż leków w obrocie pozaaptecznym jest coraz bardziej powszechna i pozbawiona jakiejkolwiek kontroli. Tym samym stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia Polaków.

Zwracamy się do Państwa z prośbą o wypełnienie formularza i przyłączenie się do naszej akcji.

Więcej informacji na www.lekitylkozapteki.pl

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.