artykuły
Udostępnij

Infraterapia

Lista stanów, w których terapia promieniowaniem podczerwonym okazuje się być pomocna, jest bardzo długa. Efekty terapii zależą nie tylko od długości zastosowanej fali, ale również od nałożonego na lampę filtra światła. Kto jednak nie powinien poddawać się infraterapii?

Infraterapia

Leczenie promieniowaniem podczerwonym, czyli inaczej infraterapia, jest jednym z zabiegów zaliczanych do ciepłolecznictwa. Źródłem promieniowania zazwyczaj są lampy IR, które w większej liczbie mogą tworzyć saunę. Stosowane światło IR może mieć długość od 770 do 15000 nanometrów, a im zastosowana fala jest krótsza, tym większy efekt cieplny jest osiągany. Sam zabieg trwa zazwyczaj od 15 do 20 minut.

Wytwarzane przez lampę promieniowanie podczerwone penetruje tkanki na głębokość 0,5-30 milimetrów. W ten sposób uzyskuje się efekt rozszerzenia naczyń krwionośnych, a tym samym poprawienia przepływu krwi, dzięki czemu do komórek trafia więcej tlenu oraz składników odżywczych. Dlatego mówi się, że infraterapia ma działanie biostymulujące. Dodatkowo promieniowanie podczerwone powoduje zwiększoną produkcję kolagenu oraz działa rozluźniająco na mięśnie, dzięki czemu stają się bardziej podatne na inne metody rehabilitacyjne, w tym na masaże lecznicze. Co ciekawe, penetrujące tkanki światło IR działa przeciwbólowo, podwyższając próg odczuwanego bólu.

Od mięśni po zmarszczki

Leczenie promieniowaniem podczerwonym wykorzystuje się przede wszystkim w chorobach układu ruchu: przy bólach mięśniowych, kontuzjach i urazach kończyn, przeciążeniu stawów, mięśni lub ścięgien, a także w problemach reumatycznych. Ze względu na zdolność zmniejszania napięcia mięśniowego, infraterapia stosowana jest często u sportowców przed wykonywaniem odpowiedniego, leczniczego masażu.

Promieniowanie IR może też pomóc w leczeniu chorób skóry, jednak nie mogą być to stany wynikające z zakażeń bakteryjnych. Infraterapia może okazać się pomocna również w płytkich zaburzeniach krążenia krwi. Stosuje się ją niekiedy w leczeniu schorzeń laryngologicznych: przewlekłego zapalenia zatok przynosowych, ucha zewnętrznego czy stawów żuchwy. Zdolność promieniowania podczerwonego do stymulacji produkcji kolagenu jest zaś wykorzystywana w zabiegach odmładzających oraz dermatologicznych. Zwiększanie progu odczuwanego bólu przez promieniowanie podczerwone przynosi ulgę pacjentom z różnymi nerwobólami, np. nerwu trójdzielnego.

Podczas zabiegów z użyciem lamp IR stosowane są (w zależności od potrzeb) dwa rodzaje filtrów światła podczerwonego: fioletowy lub czerwony. Filtr fioletowy pomocny jest, m.in. w leczeniu trądziku różowatego, nerwobóli czy krwawych wysięków. Filtr czerwony, o silnym działaniu przeciwzapalnym, stosuje się przede wszystkim w problemach z układem ruchu, a także przy trądziku pospolitym, bezkrwawych wysiękach i źle gojących się ranach czy problemach z zatokami.

Nie dla kogo?

Choć terapia promieniowaniem podczerwonym może być pomocna w naprawdę dużej liczbie problemów zdrowotnych, to niestety nie każdy może po nią sięgnąć. Przede wszystkim przeciwskazaniem do infraterapii jest znaczne uszkodzenie układu krążenia, w tym zaawansowana miażdżyca czy niewydolność krążenia. Takim zabiegom nie mogą się również poddawać osoby z zaburzeniami czucia, wynikającymi, np. z zaawansowanej cukrzycy.

Przeciwskazaniem do wykonania infraterapii jest ciąża oraz choroba nowotworowa – do pięciu lat po zakończeniu leczenia działanie promieniowaniem podczerwonym jest odradzane. Dyskwalifikowani są również pacjenci, chorujący na gruźlicę oraz bakteryjne stany zapalne skóry i tkanek miękkich. Obecność w ciele metalowych implantów także stanowi przeciwwskazanie do wykonania zabiegów z użyciem promieniowania podczerwonego.

 

Na podstawie:

T. Mika, Fizjoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 1996

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.