artykuły
Udostępnij

Hormonalna antykoncepcja (nie) dla mężczyzn?

Czasami współczesną antykoncepcję porównuje się do strzelania ostrymi nabojami do osoby w kamizelce kuloodpornej. A gdyby „rozbroić” mężczyzn, zmniejszając odwracalnie ilość plemników w nasieniu? Czy opracowanie skutecznej i bezpiecznej antykoncepcji hormonalnej dla panów jest możliwe?

Hormonalna antykoncepcja (nie) dla mężczyzn?

Dziś odpowiedzialność za większość metod zapobiegających zajściu w ciąże spoczywa na kobietach. Typowo „męskimi” metodami antykoncepcji pozostają prezerwatywy, wazektomia oraz wstrzemięźliwość. Jak wskazują wyniki badań, które ukazały się niedawno w czasopiśmie Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, może się to w niedalekiej przyszłości zmienić. Skuteczność opracowanej przez międzynarodowy zespół naukowców metody hormonalnej antykoncepcji dla mężczyzn jest więcej niż obiecująca. Otwartą pozostaje kwestia zmniejszenia uciążliwości skutków ubocznych zastosowanych hormonów.

Zastrzyki hormonalne

Według raportu Instytutu Guttmachera z 2012 roku 40 procent ciąż na całym świecie nie było planowanych. Istnieje zatem ogromne zapotrzebowanie na skuteczniejszą formę kontrolowania ludzkiej płodności. Fundusze na badania nad opracowaniem bezpiecznej i skutecznej męskiej antykoncepcji hormonalnej przeznaczyły Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), UNICEF oraz Fundacja Billa i Mirandy Gates.

W badaniu przeprowadzonym w kilkunastu ośrodkach naukowych w Europie, Ameryce Północnej i Australii brało udział 320 ochotników w wieku od 18 do 45 lat. Pozostawali oni w monogamicznych związkach, a ich partnerki miały od 18 do 38 lat. Mężczyźni byli zdrowi, a ilość plemników w ich nasieniu była prawidłowa.

W pierwszym etapie eksperymentu, który trwał 26 tygodni, panowie otrzymali trzy serie po dwa zastrzyki hormonalne każda. Pierwszy zastrzyk zawierał 200 miligramów długodziałającego progestagenu, hormonu, o którym wiadomo, że oddziałuje na przysadkę mózgową i może prowadzić do zmniejszenia produkcji plemników. W drugim zastrzyku było 1000 miligramów pochodnej testosteronu, która miała za zadanie zredukować negatywne skutki zmniejszonej produkcji testosteronu. Efektem zastrzyków było zmniejszenie u 96 procent uczestników badania liczby plemników w nasieniu do poziomu poniżej miliona na 1 mililitr. Taka ilość plemników teoretycznie uniemożliwia zapłodnienie. W czasie tej fazy badania pary mogły normalnie współżyć i stosować dowolne metody antykoncepcyjne za wyjątkiem tych hormonalnych.

Drugi etap badania trwał rok, w czasie którego sprawdzano skuteczność zastrzyków hormonalnych. Mężczyźni co 8 tygodni otrzymywali ponownie dwa zastrzyki dla podtrzymania efektu antykoncepcyjnego. W tym czasie pary były zobowiązane do niestosowania żadnych innych form zapobiegania ciąży. W efekcie w czasie trwania eksperymentu tylko 4 partnerki mężczyzn przyjmujących antykoncepcję hormonalną zaszły w ciąże. Sprawia to, że męska i kobieca antykoncepcja hormonalna mają podobną skuteczność mierzoną wskaźnikiem Pearla.

Skutki uboczne

Choć skuteczność metody jest więcej niż zadawalająca, badanie zostało przerwane ze względu na zgłaszane przez uczestników efekty uboczne. Wśród działań niepożądanych panowie wymieniali zaburzenia nastroju, trądzik, bóle mięśniowe oraz zwiększone libido. W czasie trwania eksperymentu zdarzył się jeden przypadek depresji, jeden przypadek przedawkowania środków przeciwbólowych oraz jeden przypadek, gdy po odstawieniu zastrzyków hormonalnych serce badanego bardzo przyspieszyło. 20 uczestników badania zrezygnowało z dalszego w nim udziału.

Jednak z 1491 zgłaszanych przypadków działań niepożądanych około 39 procent nie miało żadnego związku z przyjmowaną terapią. Ponad trzy czwarte mężczyzn przyjmujących zastrzyki hormonalne było zadowolonych z terapii i deklarowało chęć dalszego jej stosowania.

Autorzy zwracają uwagę na konieczność dopracowania składu hormonalnych zastrzyków tak, aby metoda była optymalnie bezpieczna i skuteczna.

 

Na podstawie:

H. M. Behre, M. Zitzmann, R. A. Anderson, D. J. Handelsman, S. W. Lestari, R. I. McLachlan, M. C. Meriggiola, M. M. Misro, G. Noe, F. C. W. Wu, M. P. R. Festin, N. A. Habib, K. M. Vogelsong, M. M. Callahan, K. A. Linton, D. S. Colvard, Efficacy and Safety of an Injectable Combination Hormonal Contraceptive for Men, J. Clin. Endocrinol. Metab., 2016

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.