artykuły
Udostępnij
Tagi

Homocysteina – co warto wiedzieć

Określenie poziomu homocysteiny (obok stężenia cholesterolu) we krwi jest jednym ze sposobów na ocenienie ryzyka rozwoju chorób układu krążenia. Dlaczego warto badać ilość homocysteiny w surowicy i dlaczego wpływa ona negatywnie na nasze zdrowie?

Homocysteina – co warto wiedzieć

Chemicznie homocysteina należy do grupy aminokwasów siarkowych, do których zalicza się też metioninę i cysteinę. Powstaje w naszym ciele w wyniku przekształceń metioniny, której źródłem jest pokarm bogaty w białka. Według norm stężenie homocysteiny we krwi powinno zawierać się w zakresie między 5 a 15 μmol/l. Zazwyczaj jej poziom oznacza się we krwi pobieranej na czczo lub rzadziej (dodatkowo) bada się jej stężenie w moczu.

Szacuje się, że co 10. Europejczyk zmaga się z hiperhomocysteinemią, czyli nadmiarem homocysteiny w organizmie. Głównymi przyczynami nadmiaru tego aminokwasu są przede wszystkim wiek (im jesteśmy starsi, tym homocysteiny jest więcej) oraz nieprawidłowa dieta. Hiperhomocysteinemii sprzyjają również picie dużych ilości kawy, brak aktywności fizycznej, niedobory witamin B6, B12 oraz kwasu foliowego (witaminy B9), a także palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu. Nadmiar homocysteiny we krwi stwierdzany jest również w niektórych schorzeniach, w tym w przebiegu cukrzycy, łuszczycy, raku piersi i jajnika, białaczce limfoblastycznej czy niedoczynności tarczycy. Może mieć też podłoże genetyczne – odpowiedzialne za to są mutacje w genie MTHFR, kodującym enzym przekształcający homocysteinę do metioniny.

Dlaczego nadmiar szkodzi

Wyniki licznych badań naukowych wykazały, że nadmiar homocysteiny w organizmie może być powiązany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób układu krążenia, schorzeń neurodegeneracyjnych oraz nowotworów. Udowodniono, że hiperhomocysteinemia podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy żylnej, niedokrwienia mięśnia sercowego czy udaru mózgu. Szacuje się, że zmniejszenie jej poziomu o 25% pomaga zredukować ryzyko zawału serca o 11%, a udaru mózgu o 19%.Podwyższony poziom homocysteiny powiązano też z rozwojem choroby Alzheimera i choroby Parkinsona. Wykazano również związek między stężeniem homocysteiny a zagrożeniem poronieniem.

Z czego wynika tak negatywny wpływ homocysteiny na ludzki organizm? Po pierwsze aminokwas ten ma zdolność modyfikowania istotnych biologicznie białek takich, jak chociażby hemoglobina czy albumina, w wyniku czego zaczynają w ciele zachodzić nieprawidłowe procesy metaboliczne. Po drugie, wykazano, że homocysteina ma zdolność pobudzania komórek mięśni gładkich w ścianach naczyń krwionośnych do namnażania się. Skutkiem tego dochodzi do zwężania światła naczyń krwionośnych i rozwoju nadciśnienia. Stan ten sprzyja rozwojowi miażdżycy, będącej jednym z czynników prowadzących do wystąpienia chorób układu krążenia. Po trzecie, homocysteina jest znanym czynnikiem prozakrzepowym, co sprzyja rozwojowi zakrzepicy żylnej. Po czwarte, aminokwas ten ma zdolność obniżania zawartości tlenku azotu we krwi, który jest znanym czynnikiem obniżającym ciśnienie tętnicze.

Ważne witaminy

Choć nie ma jednoznacznego sposobu na obniżenie poziomu homocysteiny we krwi, to zalecana jest suplementacja witamin B6, B12 oraz kwasu foliowego. Dlaczego witaminy te są tak ważne?

Homocysteina usuwana jest z organizmu głównie przez komórki wątroby oraz nerek. Istnieją dwa mechanizmy neutralizacji tego aminokwasu: albo na drodze remetylacji przekształcana jest do metiony, albo w reakcji transsulfuracji do cysteiny. W przypadku remetylacji kwas foliowy pełni rolę dawcy grup metylowych a witamina B12 stanowi kofaktor dla enzymu przekształcającego homocysteinę do metioniny. Podobną rolę, co witamina B12 w remetylacji, stanowi witamina B6 w procesie transsulfuracji homocysteiny do cysteiny.

Niedobór wyżej wymienionych witamin stwierdzany jest zazwyczaj u osób starszych, wegetarian i przy stosowaniu nieprawidłowo zbilansowanej diety. Sprzyjają mu także stany zapalne układu pokarmowego, choroby nerek i alkoholizm.

 

Na podstawie:

S. Kraczkowska, Z. Suchocka, J. Pachecka, Podwyższone stężenie homocysteiny we krwi jako wskaźnik zagrożenia zdrowia, Biul. Wydz. Farm. AMW (2005) 3

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.