artykuły
Udostępnij

Gwiazda kina niemego

Być może, gdyby Mała Apolonia Chałupiec, nie musiała opuścić swoich rodzinnych stron, świat nigdy nie usłyszałby o Poli Negri.

Gwiazda kina niemego

Wokół daty urodzin Poli Negri, a właściwie Apolonii Chałupiec, istnieją pewne rozbieżności, najczęściej pojawia się dzień 3 sierpnia 1897 roku. Wczesne  dzieciństwo wielkiej gwiazdy upłynęło w Lipnie na Kujawach i wspomina je swojej autobiografii jako niezwykle szczęśliwe. Na zawsze pozostały w jej pamięci samotne włóczęgi wiosną, gdy kwitły jabłonie i wiśnie, dom pachnący potrawami przyrządzonymi przez matkę. Idyllę przerwało zesłanie ojca na Syberię, wtedy to obie przeniosły się do Warszawy. W stolicy wiodły skromne życie, mieszkały w wynajętym pokoiku na poddaszu. Gdy matka usiłowała zarobić na ich utrzymanie, mała Pola wyczyniała akrobacje na podwórkowym trzepaku. Jej wdzięczne ruchy zwróciły uwagę chórzystów, mieszkających w sąsiedztwie, którzy doradzili jej, by zapisała się do szkoły baletowej. Tak rozpoczął się nowy rozdział w jej życiu. Była bardzo zdeterminowana w dążeniu do nauczenia się tańca, niestety choroba zmusiła ją do zmiany planów. Wcześnie wykryta gruźlica została wyleczona, ale niemożliwe były dalsze intensywne ćwiczenia. I tak młoda Apolonia zainteresowała się aktorstwem. Pobierała lekcje u wybitnej pedagog z tamtego okresu - Honoraty Leszczyńskej. Debiutowała na scenie Teatru Małego w Warszawie w roli Klary w „Ślubach panieńskich” Aleksandra Fredry. Był to rok 1912, dwa lata później wystąpiła po raz pierwszy w filmie, w „ Niewolnicy zmysłów’’ Jana Pawłowskiego.

 

W blasku sławy

Gdy opuszczała Polskę, nosiła już pseudonim przyjęty od nazwiska włoskiej poetki Ady Negri, w której wierszach zaczytywała się kiedyś podczas rekonwalescencji w Zakopanem. Wyjeżdżała  znana jako odtwórczyni ról femme fatale. Pierwszym przystankiem na drodze jej zagranicznej kariery był Berlin, tam podbiła serca niemieckiej publiczności występując w wielkiej produkcji wyreżyserowanej przez Ernsta Lubitscha pt. „Oczy mumii Ma’’. Olśniewająca uroda, popisy taneczne, pełna ekspresji gra uczyniły ja sławną. Najbardziej znane filmy z jej udziałem, pochodzące z berlińskiego okresu to: „Carmen”, „Madame Dubarry”, „Sumurun”. Wkrótce aktorka w wieku dwudziestu pięciu lat przeniosła się do Hollywood. Premiera filmu „Madame Dubarry” w Stanach w 1920 roku, okazała się niesamowitym sukcesem: ponad sto tysięcy widzów zobaczyło ten obraz w ciągu tygodnia, co w tamtych czasach było imponujący wynikiem. Amerykańskie filmy, w których odtwarzała główne role: „Cesarzowa” , „Hotel Imperial’’ ,”Bezwstydna kobieta” ,”Drut kolczasty” stały się wielkimi przebojami. Pola Negri była gwiazdą filmów niemych, jej sława przygasła, gdy w kinie zaczęła się fascynacja dźwiękiem.  Musiała ustąpić miejsca innym aktorkom. Wróciła do Niemiec i  zagrała jeszcze kilka ról, mimo że próbowano ja odsunąć z powodu żydowskiego pochodzenia, m.in.  w „ Mazurku” i ‘’Tangu Notturno’’. Ostatni raz na ekranie wystąpiła po długiej przerwie w filmie nakręconym w 1964 roku w Londynie pt. „Księżycowe prządki” w reżyserii Jamesa Neilsona.

 

Uwielbiana, ale niespełniona w miłości

Pola Negri, sławna, bogata, elektryzująca mężczyzn urodą, którą podkreślała śmiałym makijażem i modnymi strojami, nie  miała szczęścia w miłości. Pierwszego męża, Eugeniusza Dąmbskiego,  komendanta Straży Granicznej, poznała w drodze do Berlina w 1919 roku. Po kilku miesiącach wzięła z nim ślub, ale małżeństwo nie trwało długo. Aktorka w swoim „Pamiętniku gwiazdy” wspomina liczne romanse, także z takimi gwiazdami jak Charlie Chaplin i Rudolf Valentino. Sławny komik, w jej relacjach pragnął założyć rodzinę, a ona tego nie chciała, poza tym nie potrafił odróżnić filmowej fikcji od prawdziwego życia. Natomiast z Rudolfem Valentino stanowili dobraną parę, mieli podobną  przeszłość, oboje uwielbiali taniec i luksusowe życie. Niestety aktor zmarł po operacji w 1926 roku, jego pogrzeb był dla Poli Negri wstrząsającym przeżyciem. W Berlinie, po wyjeździe z Hollywood  wyszła za księcia Midvaniego, ale nie łączyło ich głębokie uczucie. Szybko się rozwiedli. Chyba najbliższą jej osobą była matka. Jeszcze w czasie pierwszego pobytu w Berlinie, często ją odwiedzała w Polsce, później gdy w1941 roku ponownie wyjechała do Stanów Zjednoczonych, zamieszkała razem z nią i dziennikarką muzyczną Margaret West. Pola Negri zmarła 1.08.1987 roku w San Antonio.

 

Na podstawie:

www.polskieradio.pl/Pola-Negri-polska-krolowa-Hollywood

www.ulipno.pl./pl,page,pola_negri,59,62.html

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.