artykuły
Udostępnij

Goździkowa plomba

Tlenek cynku w połączeniu z eugenolem jest jednym z najdłużej stosowanych w stomatologii materiałów dentystycznych. Kiedy lekarz może zdecydować o założeniu takiego wypełnienia? I co warto wiedzieć o tym opatrunku?

Goździkowa plomba

Preparat z tlenku cynku oraz eugenolu jest jednym z rodzajów stomatologicznych cementów. Stosowany jest przede wszystkim jako tymczasowe wypełnienie ubytków u dzieci oraz młodych dorosłych.

Wymieszanie proszku (zawierającego tlenek i octan cynku oraz kalafonię) z płynnym eugenolem powoduje powstanie plastycznej pasty, która może być stosowana jako tymczasowe wypełnienie stomatologiczne. Taką początkową plastyczność tej masie nadaje kalafonia, czyli naturalna miękka żywica. Octan cynku stosowany jest jako katalizator reakcji pomiędzy tlenkiem cynku a eugenolem, związkiem organicznym zawartym, m.in. w olejku goździkowym. Pachnący i smakujący świątecznymi przyprawami eugenol ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, bo hamuje działanie mediatorów stanu zapalnego (prostagladynów i leukotrienów) oraz delikatnie przeciwbólowe, ponieważ blokuje przewodzenie impulsów nerwowych od zęba.

Całe wypełnienie twardnienie w wilgotnym środowisku jamy ustnej i ma obojętne pH. Chemicznie jest ono chelatowym związkiem kompleksowym cynku i eugenolu. Takie wypełnienie jest wysoce biozgodne i doskonale tolerowane przez okoliczne tkanki. Nałożone na ubytek, szczelnie przylega do jego ścianek i stwarza warunki sprzyjające samonaprawie zębów, czyli remineralizacji zębiny oraz tworzeniu się zębiny wtórnej. Powoduje również ustąpienie początkowych stanów zapalnych miazgi zębowej.

Wadą wypełnienia z tlenku cynku i eugenolu jest jego stosunkowo niewielka wytrzymałość mechaniczna, dlatego też taki opatrunek nie powinien być ostateczną plombą. Zawarty w nim eugenol może również reagować z żywicami stosowanymi w niektórych wypełnieniach, dlatego część stomatologów uważa, że brak miejsca na to wypełnienie we współczesnej stomatologii.

Aby wzmocnić odporność na czynniki mechaniczne do cementu z tlenku cynku i eugenolu dodawane są czasami inne składniki, mające zwiększyć trwałość takiego rozwiązania. Zazwyczaj są to różne żywice akrylanowe oraz inne polimery, a także wzmacniacze aluminiowe.

Dzieci i młodzi dorośli

Wypełnienie z tlenku cynku zakładane jest zazwyczaj u dzieci, z którymi współpraca jest ograniczona lub u których konieczne jest leczenie endodontyczne (popularnie nazywane leczeniem kanałowym).

Stomatolodzy ten rodzaj wypełnienia stosują również u młodych dorosłych w przypadkach, gdy istnieje ryzyko uszkodzenia miazgi zęba podczas oczyszczania ubytku próchnicowego. To w konsekwencji mogłoby się wiązać z koniecznością wykonania leczenia kanałowego, którego lepiej jest uniknąć.

Preparat pobudza komórki zębotwórcze do wytwarzania zębiny wtórnej, która chroni głębiej położone tkanki zęba przed atakiem próchnicotwórczych bakterii. Badania wskazują, że działanie preparatu jest najintensywniejsze między 19 a 48 dniem po nałożeniu na ubytek. Taki tymczasowy opatrunek zazwyczaj pozostawiany jest na dwa-trzy miesiące, choć gdy uszkodzenia zęba są głębokie wypełnienie może zostać pozostawione na jego powierzchni nawet na pół roku. Dodatkową zaletą tej metody u młodych dorosłych jest to, że preparat z tlenku cynku i eugenolu wyjaławia zębinę próchnicową i przygotowuje ząb do założenia ostatecznego wypełnienia.

Niestety, zastosowanie tlenku cynku z eugenolem nie zawsze daje spodziewany efekt i leczenia endodontycznego nie udaje się uniknąć. W takich sytuacjach zazwyczaj próchnica była zbyt zaawansowana, a leczenie zastosowano zbyt późno.

 

Na podstawie:

M. Sudoł, Czy tlenek cynku z eugenolem jest nadal użyteczny w stomatologii dziecięcej? Nowa Stomatologia 2/2004, s. 88-90

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.