artykuły
Udostępnij

Głosy w mojej głowie

Każdy z nas słyszy swój wewnętrzny głos: podczas czytania książki, zastanawiania się, co powie się na spotkaniu czy przy podejmowaniu decyzji, co chcemy dzisiaj zjeść na obiad. Co sprawia, że wiemy, iż to jest nasz własny głos a nie głosy innych ludzi?

Głosy w mojej głowie

Znalezienie mechanizmu rozpoznawania swojego wewnętrznego głosu może pomóc w zrozumieniu podłoża chorób, w których jednym z objawów są halucynacje dźwiękowe, w tym schizofrenii.

Pierwsze objawy schizofrenii zaczynają się zazwyczaj w okresie dojrzewania lub we wczesnym okresie dorosłości, sama choroba dotyka około jednego procenta ludzi na całym świecie. Schorzenie zaburza myślenie, odczuwanie emocji, percepcję oraz zachowanie, sprawiając, że chory ma problemy z relacjami międzyludzkimi, utrzymaniem pracy i organizacją codziennego życia. Jednym z najczęściej występujących objawów schizofrenii jest słyszenie głosów, których nie słyszą inni ludzie. Podejrzewa się, że te halucynacje dźwiękowe są wynikiem problemów z analizą wewnętrznego głosu przez mózg.

Kopia zapasowa

Według różnych badań, możemy spędzać nawet jedną czwartą godzin naszej aktywności w ciągu dnia na wsłuchiwaniu się w swój głos w głowie. Mówienie do siebie w myślach może być więc tak samo istotne jak wypowiadanie swoich myśli głośno.

Gdy głośno wyrażamy myśli, mózg wysyła „instrukcję”, jak należy wytworzyć pożądany dźwięk do strun głosowych, języka i warg. Za każdym razem tworzona jest „kopia instrukcji”, nazywana kopią eferentną. Pozwala ona rejonom mózgu, odpowiedzialnym za przetwarzanie informacji dźwiękowych, przewidzenie tego, co za chwilę otrzymają. Kiedy kopia eferentna pasuje do tego, co rzeczywiście słyszymy, to mózg tłumi odpowiedź nerwową, zmniejszając liczbę bodźców dźwiękowych, bo wie, co za chwilę usłyszy.

Przypomina to reakcję na gilgotki. Nikt z nas nie jest w stanie sam siebie gilgotać, bo mózg tworzy kopię eferentną ruchu palców i sam przewiduje, jakie bodźce czuciowe za chwilę zostaną odebrane i je tłumi. Jednak w sytuacji, gdy ktoś inny zaczyna nas gilgotać, mózg nie ma gotowej „instrukcji”, jakie bodźce czuciowe zaraz trafią do mózgu i wzmacnia odpowiedź nerwową – wyzwalając odczucia związane z gilgotkami.

Rozmowa z samym sobą

Dotychczas nie wiedziano, czy podczas mówienia do siebie w głowie, mózg tworzy również kopię eferentną. Postanowili to sprawdzić naukowcy z australijskiego University of New South Wales. W badaniu wzięło udział 42 zdrowych ochotników, których aktywność mózgu była mierzona przy użyciu elektroencefalografii (EEG).

Mieli oni za zadanie słuchać ludzkiej mowy na słuchawkach i odpowiednio na nią reagować. Następnie musieli w swojej głowie wykonać ten sam lub innym dźwięk niż ten, który usłyszeli wcześniej. Co ciekawe, odpowiedź mózgu była stłumiona, gdy wewnętrzny głos stworzył ten sam dźwięk, który był słyszany na zewnątrz. Kiedy jednak wewnętrzny głos nie pasował do dźwięków słyszanych na zewnętrz, tłumienie nie zachodziło i odpowiedź widoczna na EEG była znacznie większa.

Na tej podstawie naukowcy wnioskują, że mózg tworzy kopię eferentną nie tylko wtedy, gdy wypowiadamy nasze myśli na zewnątrz, lecz również wtedy, gdy mówimy do siebie po cichu. Kolejnym etapem badań ma być wykorzystanie tego samego zestawu metod do zbadania aktywności mózgu osób, u których stwierdzono występowanie halucynacji dźwiękowych. To może pomóc w odpowiedzeniu na pytanie, co sprawia, że mózg nie rozpoznaje wewnętrznego głosu i traktuje go jakoby pochodził z zewnątrz.

Wszyscy bowiem słyszymy głosy w głowie, ale problem pojawia się dopiero, gdy nasz mózg nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, co je powoduje.

 

Na podstawie:

T. J. Whitford, B. N. Jack, D. Pearson, O. Griffiths, D. Luque, A. W. F. Harris, K. M. Spencer, M. E. Le Pelley, Neurophysiological evidence of efference copies to inner speech. eLife 2017; 6:e28197. DOI: 10.7554/eLife.28197

 

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.