artykuły
Udostępnij

Gdy ciężarną boli brzuch

Co może oznaczać ból brzucha na początku, w środku lub pod koniec ciąży? Które bóle mogą być uznane za „normalne”, a które są sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego?

Gdy ciężarną boli brzuch

Organizm kobiety przechodzi głębokie zmiany podczas trwania ciąży, niekiedy mogące powodować dolegliwości bólowe. Zdecydowana większość bólów w trakcie ciąży nie jest niczym niepokojącym – lecz jest odpowiedzią organizmu matki na zmiany, jakie wywołuje wzrost dziecka. Nie oznacza to jednak, że ból wzbudzający niepokój ciężarnej powinien być bagatelizowany. Może on bowiem oznaczać niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia dziecka lub matki, dlatego w razie wszelkich wątpliwości warto zasięgnąć opinii lekarza.

Początki

Pierwsze tygodnie po zapłodnieniu wiążą się z dużymi zmianami hormonalnymi w organizmie przyszłej matki. Ta burza hormonalna ma przygotować ciało do stworzenia optymalnych warunków dla wzrostu potomka. W wyniku zmian hormonalnych dochodzi do powiększenia się macicy tak, aby zmieściły się w niej łożysko, worek owodniowy i przede wszystkim dziecko.

Wzrost macicy wymusza większy dopływ krwi do narządów rodnych, w wyniku czego na początku ciąży kobieta może odczuwać dyskomfort podobny do tego przed rozpoczęciem miesiączki. Okolice genitaliów i dół brzucha mogą stać się obrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Niekiedy powiększanie się macicy odczuwalne jest też jako uczucie „pełności” w podbrzuszu. Zwiększenie rozmiarów macicy wiąże się z rozciąganiem trzymających ją więzadeł, co niekiedy może dawać wrażenie ciągnięcia lub pobolewania. Szybko rozrastająca się macica może też zacząć naciskać na inne narządy – w szczególności pęcherz moczowy, powodując lekkie dolegliwości bólowe.

Należy jednak pamiętać, że pierwszy trymestr jest kluczowy dla dalszego rozwoju ciąży i w czasie jego trwania istnieje największe ryzyko poronienia. Jeżeli oprócz dolegliwości bólowych kobieta zauważy plamienie lub krwawienie z narządów rodnych, powinna zgłosić się do lekarza. Mogą być to objawy odklejania się łożyska i początku poronienia. Pojawiający się wtedy ból powraca co kilka-kilkanaście minut. Rytmiczne skurcze, przynajmniej dziesięć razy na dobę, przy jednoczesnym twardnieniu brzucha mogą być objawem przyspieszonej akcji porodowej. W obu przypadkach należy jak najszybciej sprowadzić pomoc medyczną.

Ból brzucha, któremu towarzyszy gorączka, biegunka, wymioty może być objawem zatrucia pokarmowego lub infekcji wirusowej. Należy pamiętać, że ciężarna dla dobra dziecka nie powinna zażywać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem, dlatego nawet zwykła „jelitówka” powinna być skonsultowana z lekarzem.

Środek i końcówka

W drugim trymestrze ciąży dziecko stale rozwija się w szybkim tempie, wymuszając tym samym stałe powiększanie się macicy. Dochodzi do dalszego rozciągania więzadeł, które może objawiać się silniejszymi, okresowymi bólami w pachwinach i podbrzuszu. Około 18-20 tygodnia ciąży dziecko zaczyna się poruszać, co może być początkowo mylnie interpretowane przez matkę jako skurcze w brzuchu. Z czasem ruchy te stają się bardziej intensywne, a w trzecim trymestrze odczuwalne już jako wyraźne kopanie – na przykład w pęcherz moczowy.

Po 5 miesiącu ciąży mogą pojawić się przygotowujące do porodu skurcze Braxtona-Hicksa. Zazwyczaj trwają kilka godzin i samoistnie mijają. Nie są one bolesne, jednak mogą powodować dyskomfort w okolicy kręgosłupa oraz pogarszać samopoczucie.

Źródłem silnego bólu może być rozejście spojenia łonowego a zazwyczaj dochodzi do niego w trzecim trymestrze ciąży, gdy dziecko zaczyna się układać główką w dół. Dolegliwość ta, mimo sprawiania sporego dyskomfortu, nie jest jednak niebezpieczna. Ból wzmaga się w czasie wstawania oraz podnoszenia ciężarów, a kobieta zaczyna chodzić „kaczkowato”.

Po 36 tygodniu zaczynają się pojawiać skurcze przepowiadające, które mogą być bolesne i pojawiają się kilka razy w tygodniu, nieregularnie. Są one „treningiem” dla macicy przed porodem. Różnią się od porodu tym, że podczas porodu bóle są regularne, trwają kilka godzin, a ich częstotliwość i moc wzrastają z każdym kolejnym.

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.