artykuły
Udostępnij
Tagi

Ftalany na cenzurowanym?

Ftalany są częstymi dodatkami do tworzyw sztucznych, zwiększającymi ich plastyczność, przeźroczystość czy właściwości mechaniczne. Okazuje się, że mogą wywierać większy wpływ na ludzki organizm niż z początku sądzono, przyczyniając się do rozwoju chorób serca, cukrzycy typu 2 i nadciśnienia.

Ftalany na cenzurowanym?

Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez tworzyw sztucznych. Możliwość sterowania ich właściwościami fizycznymi i mechanicznymi sprawiła, że zastąpiły w wielu przypadkach inne, tradycyjne materiały: drewno, szkło czy ceramikę. Oprócz szerokiej gamy substratów, mogących służyć do otrzymywania polimerowych tworzyw sztucznych, istnieje ogromna grupa substancji, stosowanych w modyfikacji właściwości materiału. Do tej grupy zaliczane są ftalany. Są estrami kwasu ftalowego – najprostszego aromatycznego kwasu dikarboksylowego.

Lista produktów (prawie) nieograniczona

Po raz pierwszy ftalany zostały użyte jako plastyfikatory w produkcji tworzyw sztucznych w latach dwudziestych dwudziestego wieku. Dziś można je znaleźć w opakowaniach spożywczych, sprzęcie medycznym, farbach i rozpuszczalnikach, lakierach do paznokci , lakierach do włosów, mydłach, perfumach, w podłogach winylowych, a nawet samoopalaczach, kremach do twarzy czy balsamach do ciała. W przemyśle kosmetycznym najczęściej wykorzystywane są dwa ftalany: dietylu (DEP) i dimetylu (DMP), przy czym producent nie ma obowiązku informowania o ich obecności.

Od kilkunastu lat trwa dyskusja nad szkodliwością powszechnie dodawanych do tworzyw sztucznych ftalanów. W Unii Europejskiej zakazane jest ich stosowanie w produkcji zabawek i produktów pielęgnacyjnych dla dzieci od 2005 roku. Podobne regulacje dotyczą Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Wykazano, że ftalany wywierają wpływ na układ hormonalny człowieka i mogą mieć słabe działanie estrogenne. Dzieci kobiet, które były w czasie ciąży narażone na duże skażenie powietrza ftalanami, w późniejszym życiu osiągają iloraz inteligencji średnio o siedem punktów niższy niż ich rówieśnicy. Podejrzewa się, że ftalany mogą również mieć wpływ na jakość nasienia u mężczyzn.

Wykazano, że u ludzi głównym źródłem ftalanów w organizmie są tłuste potrawy, przechowywane w opakowaniach z dodatkami tych substancji chemicznych. Dostarcza się ich również przez skórę, wraz z kosmetykami.

Cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie

Badano wpływ poziomu ftalanów w organizmie na poziom cukru na czczo u różnych grup ludzi: osób starszych, kobiet i dzieci. Wyniki eksperymentów wskazują, że w każdej grupie wzrost zawartości ftalanów w ciele związany był ze zwiększonym ryzykiem rozwoju insulinooporności oraz cukrzycy typu 2.

Australijscy naukowcy w najnowszym badaniu wykazali, że podwyższony poziom ftalanów u mężczyzn w średnim wieku może być powiązany nie tylko ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia cukrzycy, lecz również chorób układu sercowo-naczyniowego oraz podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. Było to pierwsze badanie, w którym uczestnikami byli mężczyźni w średnim wieku. Osiemdziesiąt dwa procent z półtora tysiąca biorących udział w badaniu mężczyzn miało nadwagę lub otyłość. Mogą być one związane ze spożywaniem większej ilości wysoko przetworzonych produktów, przechowywanych często w opakowaniach z dodatkiem ftalanów.

Wyniki badań zostały skorygowane o dane dotyczące stylu życia i wagi – a mimo to pozostała wyraźna korelacja między ilością ftalanów w organizmie a wcześniej wspomnianymi chorobami przewlekłymi. Oprócz tego zauważono zwiększony poziom czynników prozapalnych u panów z wyższymi stężeniami ftalanów we krwi. Związki te są zatem powiązane nie tylko z chorobami cywilizacyjnymi, ale również sprzyjają rozwojowi stanów zapalnych.

Naukowcy sugerują, że obserwowane relacje mogą wynikać z wpływu ftalanów na układ hormonalny człowieka, który reguluje między innymi metabolizm.

 

Na podstawie:

P. Y. Bai, G. Wittert, A. W. Taylor, S. A. Martin, R. W. Milne, A. J. Jenkins, A. S. Januszewski, Z. Shi, The association between total phthalate concentration and non-communicable diseases and chronic inflammation in South Australian urban dwelling men. Environ. Res. 158 (2017) 366-372

 

 

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.