artykuły
Udostępnij
Tagi

Fitoestrogeny – czym to się je?

Przedstawiane często jako naturalna alternatywa dla hormonalnej terapii zastępczej fitoestrogeny mogą działać nie tylko łagodząco na objawy perimenopauzy, ale również zmniejszać ryzyko rozwoju osteoporozy i chorób serca, obniżać poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. W jakich produktach można znaleźć te związki?

Fitoestrogeny – czym to się je?

Udowodniono, że mieszkanki Azji znacznie łagodniej przechodzą menopauzę niż mieszkanki Europy i Ameryki Północnej. Uważa się, że za efekt ten odpowiada większe spożycie przez Azjatki roślin strączkowych, w tym soi, które zawierają duże ilości fitoestrogenów.

Fito, czyli roślinne

Estrogen jest naturalnym hormonem płciowym, produkowanym w kobiecym organizmie w celu regulacji cyklu menstruacyjnego. W okresie dojrzewania płciowego estrogen odpowiada za wzrost piersi, pojawienie się owłosienia łonowego oraz za początek miesiączkowania. Aż do okresu menopauzy steruje on płodnością kobiety. Fitoestrogeny są związkami znajdowanymi w roślinach, które mają budowę chemiczną zbliżoną do endogennego ludzkiego estrogenu. Ze względu na swoje podobieństwo mogą wiązać się z receptorami estrogenowymi, jednak ich działanie jest znacznie mniejsze niż estrogenu – wykazują skuteczność na poziomie 1-2 promili działania ludzkiego estrogenu. W organizmach roślinnych fitoestrogeny odpowiadają za regulację wzrostu, czas dojrzewania i kwitnienia roślin.

Fitoestrogeny dzieli się zazwyczaj na 3 klasy: lignany, stilbeny oraz flawonoidy. Przedstawicielem lignanów jest sekoizolaricirezinol. Lignany można znaleźć przede wszystkim w olejach roślinnych, w tym oleju lnianym, a także w nasionach słonecznika, siemieniu lnianym, czosnku, cebuli, wiśniach, gruszkach oraz w piwie chmielowym i czerwonym winie. Przedstawicielem stilbenów jest resweratrol, zawarty głównie w skórkach winogron. Flawonoidy, w tym izoflawony, znaleźć można w soi, soczewicy, grochu, fasoli, bobie, chmielu oraz w zbożach, w tym pszenicy, życie i jęczmieniu.

I czuję się lepiej!

Po raz pierwszy działanie fitoestrogenów zostało opisane w 1931 roku dla genisteiny, związku naturalnie występującego w nasionach soi. Dziś wiemy, że fitoestrogeny wykazują szczególnie korzystne działanie u kobiet w wieku perimenopauzalnym i menopauzalnym. Perimenopauza zaczyna się zazwyczaj w 4. dekadzie życia kobiety i jest czasem poprzedzającym zatrzymanie miesiączkowania. Wiąże się z nieprzyjemnymi objawami takimi jak uderzenia gorąca, tkliwość piersi, częste zmiany nastrojów, spadek libido, zmęczenie, trudności ze snem, nieregularne miesiączkowanie, kłopoty z pamięcią i koncentracją czy kołatanie serca. Objawy te związane są ze zmianami w gospodarce hormonalnej, dlatego część kobiet sięga po hormonalną terapię zastępczą. Jednak nie u wszystkich kobiet taka terapia jest zalecana i nie wszystkie kobiety chcą się na nią zdecydować. Niekiedy jako naturalną alternatywę dla hormonalnej terapii zastępczej traktuje się zwiększenie w diecie zawartości składników bogatych w fitoestrogeny.

Po pokarmy z fitoestrogenami powinny sięgać również panie w wieku pomenopauzalnym, ponieważ udowodniono, że związki te mogą chronić przed rozwojem osteoporozy oraz chorób układu krążenia, związanych ze zmniejszającą się ilością kobiecych hormonów.

Niektóre badania sugerują, że fitoestrogeny w diecie mogą być też sposobem wspomagającym leczenie trądziku. Niekiedy jest on powodowany przez wzrost poziomu męskich hormonów w organizmie, a fitoestrogeny mogą przywrócić naturalną równowagę hormonalną. Część badań wskazuje też na to, że fitoestrogeny mogą wykazywać działanie zmniejszające prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory hormonozależne, w tym raka piersi i trzonu macicy. Jednak zalecana jest ostrożność i konsultacja z lekarzem ginekologiem przed podjęciem decyzji o zwiększeniu ilości fitoestrogenów w diecie – bowiem związki te mogą być niebezpieczne dla kobiet, u których występują mutacje w genach BRCA1 i BRCA 2 oraz tych, które chorowały już na hormonozależny rodzaj raka.

Efekty terapii fitoestrogenami, czy to w diecie, czy to w postaci suplementów, zauważalne są po 2-3 miesiącach regularnego zażywania. Na to, czy fitoestrogeny okażą się skuteczne, ma wpływ wiele czynników, w tym zawartość błonnika w diecie oraz spożycie alkoholu i palenie papierosów.

 

Na podstawie:

E. Kwiatkowska, Fitoestrogeny – rola prozdrowotna i zawartość w produktach. Postępy Fitoterapii 2 (2009) 107-112

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.