artykuły
Udostępnij

Fenkuł – dobry nie tylko na wzdęcia

Znany głównie jako składnik herbatek zmniejszających dolegliwości bólowe w kolkach u niemowląt koper włoski ma znacznie więcej potencjalnych zastosowań – zarówno leczniczych, jak i kulinarnych. Kto jednak nie powinien sięgać po preparaty z tej rośliny?

 

Fenkuł – dobry nie tylko na wzdęcia

Koper włoski, znany również pod nazwą fenkuł włoski, jest rośliną występującą naturalnie na terenie basenu Morza Śródziemnego oraz w Pakistanie, Afganistanie i Iranie. Uprawiany jest w wielu rejonach świata ze względu na swoje właściwości smakowe oraz prozdrowotne. Istnieje kilka odmian tej rośliny. Mają one lekko pikantny, przypominający anyż smak. Koper włoski może być spożywany zarówno na surowo jako składnik sałatek, jak również po ugotowaniu, upieczeniu czy rozdrobnieniu jako składnik sosów, dań makaronowych, zup oraz aromat do ciast, likierów, wódek, lodów. Do celów kulinarnych stosowana jest zazwyczaj bulwa oraz owoce.

…i w apteczce

Preparaty z kopru włoskiego głównie znane są ze swojego działania na układ pokarmowy. Powodują rozkurcz mięśni gładkich brzucha, co sprawia, że napary z kopru włoskiego stosowane są w kolkach u małych dzieci, zespole jelita drażliwego, chorobie Crohna czy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Obecne w naparze substancje powodują wzrost wydzielania soku żołądkowego i żółci. Wzmagają również ruchy robaczkowe jelit, pomagając przy nieregularnych wypróżnieniach. Żucie nasion kopru włoskiego działa natomiast odświeżająco na oddech. Nasiona mają też właściwości przeciwbakteryjne. Ich antybakteryjne działanie zostało udowodnione dla bakterii wywołujących zakażenia przewodu pokarmowego.

Istnieją badania, sugerujące, że rozkurczowe działanie fenkułu na mięśnie gładkie może dotyczyć także mięśni macicy. W ten sposób herbatka z kopru włoskiego ma zmniejszać odczuwanie bólu menstruacyjnego, bo to właśnie skurcze macicy w czasie okresu odpowiedzialne są za dolegliwości bólowe u kobiet.

Mieszanki pobudzające laktację często zawierają koper włoski. Stosowany na skórę olejek z tej rośliny wykazuje działanie przeciwpasożytnicze przy zmianach wywołanych przez świerzbowce i wszy.

Niekiedy fenkuł włoski stosowany jest w schorzeniach układu oddechowego jako środek wykrztuśny. Zmniejsza bowiem gęstość wydzieliny w oskrzelach, zwiększając jej objętość i przywracając prawidłowy ruch nabłonka rzęskowego. Można stosować go zarówno jako inhalacje (kilka kropel olejku eterycznego z kopru włoskiego na miskę gorącej wody), jak również jako dodatek do mleka z miodem.

Przeprowadzono badania, w których wykazano, że stosowanie kopru włoskiego u myszy może powodować podobny spadek glikemii jak przy zastosowaniu standardowo używanych leków przeciwcukrzycowych.

Kontrowersyjne estrogeny

Oprócz szeregu prozdrowotnych właściwości, koper włoski wykazuje też silne działanie proestrogenne. Dlatego też stosowanie preparatów z fenkułem u kobiet karmiących do zwiększenia laktacji oraz u niemowląt w przypadku kolek budzi szereg kontrowersji. Przeprowadzono badania, w których wykazano, że u małych dzieci, którym często podawano herbatkę z kopru włoskiego, normy estrogenów są przekroczone.

Z powodu zwiększania poziomu estrogenów, preparaty z fenkułem włoskim nie są zalecane osobom z chorobą nowotworową, u których guz jest wrażliwy na działanie żeńskich hormonów płciowych.

  

Na podstawie:

Omidvar S, Esmailzadeh S, Baradaran M, Basirat Z., Effect of fennel on pain intensity in dysmenorrhoea: A placebo-controlled trial. AYU 33 (2012) 311-313

G. J. Kaur, D. S. Arora, Antibacterial and phytochemical screening of Anethum graveolens, Foeniculum vulgare and Trachyspermum ammi. BMC Complementary and Alternative Medicine (2009) 9:30

R. Rahimi, M. R. S. Ardekani, Medicinal properties of Foeniculum vulgare Mill. in traditional Iranian medicine and modern phytotherapy. Chinese Journal of Integrative Medicine 19(1) (2013) 73–79

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.