artykuły
Udostępnij
Tagi

Fałdka o fałdkę

Najczęściej spotykane są u niemowląt oraz osób starszych, choć nie tylko. Czym są wyprzenie? Co im sprzyja oraz w jaki sposób się je leczy?

Fałdka o fałdkę

Wyprzenie są problemem dermatologicznym, polegającym na rozwoju stanu zapalnego w miejscach, gdzie fałdy skóry ocierały się o siebie. Niekiedy wyprzenie mogą być mylone z innymi chorobami, dającymi podobny obraz: łuszczycą, grzybicami czy łojotokowym zapaleniem skóry. W jaki sposób rozwija się stan zapalny pomiędzy fałdami skóry? Co sprzyja rozwojowi takiego zapalenia?

Od pocierania po zakażenie

Obcieranie się fałd skóry o siebie zazwyczaj powoduje nadmierną produkcję ciepła, a w efekcie – również potu. Gromadzący się pot, który nie może odparować z powierzchni skóry między fałdkami sprawia, że miejsce obtarcia staje się wilgotne. To z kolei sprzyja maceracji naskórka oraz rozwojowi drobnoustrojów: zarówno bakterii, jak i drożdżaków (szczególnie z rodzaju Candida). Zarówno maceracja naskórka, jak i jego zakażenia powodują rozwój stanu zapalnego.

Przyczynami wyprzeń mogą być zakażenia bakteriami (wtedy mówi się o wyprzeniach bakteryjnych), grzybami (wyprzenie drożdżakowe) czy zmniejszone odparowywanie potu z danego miejsca bez zakażenia drobnoustrojami (wyprzenie mechaniczne).

Od niemowląt po osoby starsze

Zazwyczaj wyprzenie spotykane są u niemowląt, gdy skóra pod pieluszką nie jest dostatecznie pielęgnowana, a także u osób starszych, u których zmniejszona sprawność fizyczna lub intelektualna pogarsza dbałość o higienę. Wyprzenie dotykać mogą też osoby otyłe, kobiety w ciąży oraz panie o obfitym biuście. W przypadku tych ostatnich zmiany zlokalizowane są pod piersiami.

Nie tylko przestrzeń pod biustem oraz okolice genitaliów są miejscami rozwoju wyprzeń. Spotykane są one również pod pachami, w szparze międzypośladkowej, w dolnych pachwinach, za uszami, w przestrzeniach między palcami u stóp oraz w innych miejscach, gdzie dwie fałdy mogą o siebie ocierać.

Powstawaniu stanów zapalnych pomiędzy fałdami skóry sprzyjają przegrzanie i nieprawidłowa pielęgnacja skóry niemowlęcia, brak dbałości o higienę, otyłość, cukrzyca czy nadmierna potliwość. Wyprzenie mogą pojawiać się u osób z zaburzeniami odporności, na przykład u chorych na AIDS czy pacjentów stosujących leki immunosupresyjne. Występowaniu stanu zapalnego skóry sprzyja długotrwająca terapia antybiotykami, leczenie sterydami oraz przebyta chemioterapia.

Leczenie miejscowe, choć nie tylko

Objawy wyprzeń mogą przypominać objawy innych chorób, w tym łuszczycy czy łojotokowego zapalenia skóry. W przypadku wyprzeń obserwowane są zaczerwienienie skóry, wyraźne plamy na skórze koloru czerwonego lub białego. W miejscu stanu zapalnego skóra może być również lśniąca, co świadczy wtedy o zakażeniu drożdżakami. Obserwowana jest też maceracja naskórka, jego łuszczenie się, świąd, wypryski, a nawet nadżerki, wysięki i strupy.

Podstawą leczenia wyprzeń jest wyeliminowanie czynnika powodującego powstawanie zmiany. U niemowląt jest to zwiększenie pielęgnacji skóry pupy, pozwalanie na jej oddychanie. Jeśli problemem jest nadmierna potliwość, u pacjenta wprowadzane są środki zmniejszające wydzielanie potu. Dodatkowo wdrażane jest miejscowe leczenie stanu zapalnego, na przykład przy użyciu maści z glikokortykosteroidem klobetazolem.

Określenie źródła zakażenia (bakteryjnego lub grzybiczego) oznacza wprowadzenie odpowiedniego leczenia przeciwdrobnoustrojowego. W przypadku zakażeń bakteryjnych obok stosowania miejscowych leków przeciwbakteryjnych, lekarz może zdecydować o zastosowaniu doustnej antybiotykoterapii. Gdy źródłem problemu są drożdżaki, stosowane są leki przeciwgrzybicze, w tym klotrimazol i inne antybiotyki.

 

Na podstawie:

A. Kaszuba, Z. Adamski: „Leksykon dermatologiczny”, Lublin 2011

 

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.