artykuły
Udostępnij

Efekt Godona

Utrata zęba jest nie tylko problemem estetycznym, lecz również może być przyczyną kłopotów zdrowotnych. Co dzieje się z pozostałymi zębami, gdy jeden z nich zostanie ułamany lub usunięty? Jak zapobiegać skutkom efektu Godona?

 

Efekt Godona

Przyczyn utraty zęba może być wiele. Jedną z nich jest wada zgryzu polegająca na stłoczeniu się zębów lub na ich utrudnionym wyrastaniu – wtedy konieczne może być wyrwanie „przeszkadzającego” zęba. Zęby tracone są również w wyniku nieleczonej próchnicy, która osłabia koronę zęba, a w efekcie dochodzi do ułamania się części zęba. Do utraty zęba może dojść także w wyniku wypadku.

Gdy tracimy jeden z zębów z przodu (od jedynki do czwórki), zazwyczaj dość szybko zabiegamy o to, aby uzupełnić jego brak. Utratę zębów przedtrzonowych lub trzonowych traktujemy jednak raczej jako defekt estetyczny – choć niesłusznie! Brak jednego z zębów w szczęce oddziałuje na pozostałe zęby z tej samej oraz przeciwstawnej szczęki. Przesuwanie się sąsiadujących zębów w miejsce luki nazywane jest efektem (objawem, zjawiskiem) Godona.

Ruch w szczęce

Przyczyną efektu Godona może być wcześniej wspomniana utrata zęba, lecz również wady zgryzu (rozkład sił w szczękach jest wtedy nierównomierny), źle dopasowane wypełnienia dentystyczne oraz stare lub starte zęby.

Jeśli jeden z zębów ułamie się lub go stracimy, zaczyna dochodzić do powolnych zmian w szczękach. Przeciwstawny ząb zaczyna powoli wysuwać się z kości, szukając kontaktu z przeciwległą stroną. Takie zjawisko nosi nazwę ekstruzji. Ząb zaczyna wyglądać na dłuższy niż pozostałe i może wystawać poza linię koron innych zębów w danej szczęce. Sąsiadujące z luką pozostałe zęby z tej samej szczęki również zaczynają się przemieszczać. Efekty tych zmian zazwyczaj widoczne są po kilku miesiącach. Oprócz efektu wizualnego, efekt Godona może mieć również nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne.

Obawa o pozostałe

Wysunięcie zęba z kości oznacza odsłonięcie jego większej części ponad linię dziąseł. Taki ząb jest bardziej narażony na odkładanie się na nim resztek jedzenia, co sprzyja rozwojowi próchnicy. Łatwiej odkłada się na nim również kamień nazębny. Wysunięty ząb słabiej trzyma się w szczęce, co może zwiększać jego ruchomość i prawdopodobieństwo jego utraty. Nieuzupełnienie luki po zębie powoduje też zanik kości w szczęce, a to z kolei oznacza słabsze oparcie dla sąsiadujących zębów. Zaczynają się one przemieszczać ku sobie, co również sprzyja ich urazom oraz utracie.

Brak jednego z zębów zaburza rozkład sił w szczękach, a w efekcie niewłaściwe przeżuwania pożywienia oraz ścieranie, pękanie czy kruszenie pozostałych, zdrowych zębów. Źle rozdrobniony w ustach pokarm może być źródłem problemów gastrycznych, w tym zgagi czy bólów żołądka.

Niedokładne natrafianie zębów z górnej szczęki i żuchwy na siebie może być źródłem dolegliwości bólowych ze strony stawu skroniowo-żuchwowego. Ból pojawiać się może podczas żucia czy mówienia. Zdarza się, że promieniuje do ucha, żuchwy czy nawet potylicy.

Profilaktyka i uzupełnienia

Najważniejsze jest przeciwdziałanie wystąpieniu zjawiska Godona, a zatem prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Nie zawsze jednak uchronią nas one przed utratą zębów.

Jeśli stracimy ząb, konieczna jest jego odbudowa – niekiedy poprzedzona badaniami RTG, badaniem stawu skroniowo-żuchwowego czy tomografią komputerową. Analiza budowa szczęki jest o tyle istotna, że źle wykonane leczenie może spowodować ścieranie się lub ponowne odłamanie się uzupełnionego zęba.

Istnieje co najmniej kilka metod odbudowy utraconego zęba lub jego fragmentu. Jeżeli ułamała się część zęba, stomatolog może go odbudować z kompozytu stosowanego do wykonywania plomb. Możliwe jest też założenie na ząb ceramicznej korony. Jeśli po zębie nie zostały nawet korzenie, lekarz może zdecydować o wykonaniu mostu. Jest to struktura, opierająca się o sąsiadujące zęby. Konieczne jest ich częściowe podpiłowanie. Najtrwalszą metodą odbudowy zęba, a jednocześnie najdroższą jest wstawienia implantu. Składa się on z metalowej śruby, która ma pełnić rolę utraconych korzeni zęba, oraz z ceramicznej korony. Implant dla pozostałych zębów stanowi doskonałą podporę i nie wymaga ich podpiłowywania.

 

 

 

gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.