artykuły
Udostępnij
Tagi

Druga twarz konopi

Kojarzone głównie jako używka, konopie siewne mają zdecydowanie większy potencjał leczniczy. Zawarte w nich substancje, pozbawione działania euforycznego lub o mniejszym działaniu psychotycznym, pomagają w leczeniu padaczek, hamują nudności spowodowane chemioterapią czy… okazują się być skutecznymi antybiotykami.

Druga twarz konopi

Historia stosowania konopi siewnych (Cannabis sativa), a właściwie ich żeńskich kwiatostanów znanych pod nazwą marihuana, sięga wielu stuleci wstecz. Już 4 tysiące lat temu medycyna chińska i indyjska stosowały konopie jako skuteczny środek w leczeniu malarii, jaskry, zaparć, nadciśnienia, astmy czy bólów reumatycznych. Konopie (głównie jako narkotyk) zawędrowały do Europy z Egiptu, do czego przyczyniła się kampania egipska Napoleona Bonaparte.

Kannabonoidy

Pierwszym związkiem, wyizolowanym z konopi siewnych w latach 60. XX wieku, był psychoaktywny tetrahydrokannabinol (Δ9-THC). Okazał się mieć on nie tylko działanie psychodeliczne, ale również przeciwbólowe i uspakajające. Dziś syntetyczny THC, czyli dronabinol, dostępny jest w kilkunastu krajach świata na receptę. Stosuje się go do hamowania nudności podczas chemioterapii, wzmagania apetytu przy AIDS oraz jako środek przeciwbólowy. Jednak ze względu na działanie euforyczne stosowany jest on stosunkowo rzadko.

Oprócz najbardziej aktywnego Δ9-THC w konopiach obecnych jest ponad 60 różnych substancji o mniejszym potencjalne psychotycznym lub wręcz go pozbawionych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje kannabidiol (CBD), niedziałający psychotycznie kannabinoid. Stosuje się go już jako środek przeciwpadaczkowy pod nazwą epidiolex, może jednak w przyszłości znaleźć zastosowanie jako skuteczny antybiotyk. Wspólne badania naukowców z Botanix Pharmacuticals oraz Uniwersytetu Queensland w Australii wykazały, że CBD jest skuteczny wobec bardzo dużego spektrum bakterii Gram dodatnich, w tym tych opornych na znane antybiotyki (lekooporne szczepy Staphylococcus aureus czy Streptococcus pneumoniae).

W niektórych krajach marihuana (czyli kwiatostany żeńskie bogate w Δ9-THC) dostępna jest zarówno do celów leczniczych, jak i rekreacyjnych. Ostatnie badania wykazały, że jest ona godną uwagi alternatywą dla tradycyjnych opioidów, stosowanych przeciwbólowo i nasennie, mogących wywoływać wiele działań ubocznych. U 80% osób stosujących leczniczą marihuanę jej działanie przeciwbólowe okazało się bardzo skuteczne i pozwoliło na odstawienie opioidów. Marihuana pomagała też zasnąć 75% badanych, a 83% z nich odstawiło inne leki nasenne. Czterech na pięciu zażywających leczniczą marihuanę nie uzależniło się od niej i mogło zaprzestać jej stosowania w dowolnym momencie.

Konopie wewnątrz nas

Skąd bierze się wyjątkowe spektrum działania kannabinoidów?

Wszystkie kręgowce, w tym także ludzie, produkują endokannabinoidy, czyli związki podobne do tych obecnych w konopiach siewnych. Skomplikowany układ endokannabinoidowy (EKAN) bierze udział w kontroli wielu procesów fizjologicznych. Udowodniono, że pobudzanie go (czy to endogennymi, czy egzogennymi kannabinoidami) powoduje wzrost apetytu oraz mijanie nudności, np. związanych ze stosowanie chemioterapii czy w przebiegu AIDS. Działanie na receptory kannabinoidowe wywołuje działanie nasenne, przeciwbólowe i uspakajające, a także stymuluje procesy uczenia się i zapamiętywania. Układ endokannabinoidowy ma też zdolność modulacji działania prozapalnych cytokin, co może odpowiadać za przeciwnowotworowe działanie kannabinoidów w przypadku glejaków oraz raków skóry.

Kannabinoidy działają również neuroprotekcyjnie, dzięki czemu badane są pod kątem stosowania w chorobie Parkinsona. Ich zdolność do obniżania ciśnienia wewnątrzgałkowego znalazła z kolei zastosowanie w leczeniu jaskry.

Mnogość potencjalnych zastosowań substancji, wyodrębnionych z konopi siewnych, sprawia, że badania nad konopiami przeżywają prawdziwy renesans. Pojedyncze związki, pozbawione działań euforycznych i uzależniających, spotykają się z większą akceptacją niż tradycyjnie palone kwiatostany. Wciąż nie wiadomo, czym jeszcze ziele konopi siewnej może nas zaskoczyć.

 

Na podstawie:

A. Kazula, Zastosowanie naturalnych kannabinoidów i endokannabinoidów w terapii. Postępy Farmakoterapii 65(2) (2009) 147-160

M. Bachhuber, J. H. Arnsten, G. Wurm, Use of Cannabis to Relieve Pain and Promote Sleep by Customers at an Adult Use Dispensary. Journal of Psychoactive Drugs (2019) DOI: 10.1080/02791072.2019.1626953

ScienceDaily.com: Cannabidiol is a powerful new antibiotic. (dostęp: 21 lipca 2019)

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.