artykuły
Udostępnij
Tagi

Dlaczego ja?

Co może być przyczyną poronienia? Jakie są najczęstsze powody niedonoszenia ciąży? W jaki sposób ciężarna może zmniejszać ryzyko utraty dziecka?

Dlaczego ja?

Do najczęstszych przyczyn poronień należą wiek matki, a co za tym idzie większe prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych u dziecka, nieprawidłowości w diecie oraz niehigieniczny tryb życia, czynniki immunologiczne, anatomiczne, infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybowe, a także stres, brak równowagi hormonalnej oraz wypadki komunikacyjne.

Wiek ma znaczenie

Trudny rynek pracy, potrzeba realizacji zawodowej i coraz późniejsze poznawanie partnerów życiowych sprawiają, że wiele kobiet decyduje się na urodzenie dziecka w późniejszym wieku niż jeszcze kilka dekad temu. Należy jednak pamiętać, że biologia dla kobiet jest nieubłagana – spadek płodności zaczyna się mniej więcej po trzydziestym roku życia. Ryzyko utraty wczesnej ciąży znacząco wzrasta po trzydziestych piątych urodzinach, a po czterdziestce może sięgać nawet pięćdziesięciu procent.

Starszy wiek jednego z rodziców, nie tylko matki, wpływa na prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Najczęściej są to nieprawidłowości w pojedynczych genach lub nieprawidłowa liczba chromosomów. Błędy mogą wynikać ze zmian, jakim ulegał w czasie życia materiał genetyczny rodziców pod wpływem czynników mutagennych (w tym reaktywnych form tlenu, chemikaliów, promieniowania UV) lub mogą być dziedziczne. Możliwa jest również sytuacja, gdy zdrowy zarodek poddawany jest zewnętrznym czynnikom teratogennym we wczesnym etapie ciąży, co prowadzi do zaburzeń w DNA. Wady genetyczne stanowią najczęstszą przyczynę poronień, szacuje się, że odpowiadają za nawet 60-80 procent wszystkich przypadków.

Anatomia i odporność

Przyczyną poronienia mogą być też czynniki anatomiczne: nieprawidłowa budowa macicy, obecne w niej mięśniaki lub zrosty po cesarskich cięciu, jak również guzy jajników. Dziecko ma wtedy zbyt mało przestrzeni do rozwoju, co może utrudniać donoszenie ciąży.

Zdarza się również, że organizm matki traktuje rozwijający się w niej zarodek jako obcy element. Produkowane są wtedy przeciwciała, które mogą uszkadzać zarodek, prowadzić do anemii, żółtaczki lub nawet poronienia. Przykładem takiego zjawiska jest konflikt serologiczny, w którym matka z grupą krwi Rh- nosi w łonie dziecko, które po ojcu odziedziczyło grupę krwi Rh+. Zazwyczaj do konfliktu nie dochodzi w pierwszej ciąży. Dzisiejsza medycyna potrafi sobie z nim skutecznie poradzić, o ile on wystąpi, poprzez podanie immunoglobuliny anty D.

Zdarza się także, że przyczyną konfliktu są główne grupy krwi: gdy matka ma grupę krwi 0, a dziecko po ojcu A lub B. Możliwy jest też konflikt płytkowy o groźnych powikłaniach, włącznie z poronieniem. Oba typy konfliktów mogą zdarzyć się w pierwszej ciąży.

Wirusy, bakterie, grzyby

Ciężarne kobiety są zazwyczaj bardziej podatne na zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi. Niektóre z chorób wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych zwiększają ryzyko utraty ciąży. Należą do nich zakażenia wirusem HIV, opryszczki, różyczki, ospy, cytomegalii, bakteriami Chlamydia, Escherichia coli, Ureaplasma urealyticum, Gardnerella vaginalis, jak również grzybami z rodzaju Candida.

Stres i używki

Pierwsze tygodnie z punktu widzenia bezpieczeństwa dziecka są kluczowe dla przebiegu ciąży. Udowodniono, że mocny stres w pierwszych trzech tygodniach po zapłodnieniu może znacząco podnosić prawdopodobieństwo utraty ciąży. Wynika to z działania kortyzolu, który odpowiada za zmniejszenie poziomu progesteronu – hormonu, który między innymi przygotowuje macicę do implementacji zapłodnionej komórki jajowej. Poronieniom sprzyja również niehigieniczny tryb życia, prowadzony przez matkę: palenie papierosów, picie alkoholu, w tym także niskoprocentowego. Kobiety, które stykają się w pracy z niebezpiecznymi chemikaliami, promieniowaniem elektromagnetycznym czy rentgena, także są bardziej zagrożone poronieniem.

Odrębną kwestią pozostają wypadki komunikacyjne, których efektem jest utrata ciąży.

 

Tagi
gorący temat
Newsletter
Wprowadź swój adres e-mail

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. W razie wyrażenia zgody Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez PFM.PL S.A. w celu realizacji usługi newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, przy czym niezbędne do korzystania z newslettera.

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych ( tj. adres e-mail ) przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 w celu przesyłania newslettera (zawierającego m.in. informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach własnych administratora danych oraz podmiotów z nim współpracujących ), zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.) na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na używanie przez PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58 telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.).

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.
REJESTRACJA
Typ konta
Specjalizacja
 
 
Alergologia
Anestezjologia
Chirurgia
Dermatologia i wenerologia
Diabetolog
Endokrynologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Geriatria
Ginekologia
Hematologia
Immunologia
Internista
Kardiologia
Medycyna
Nefrologia
Okulistyka
Onkologia
Ortopedia
Otorynolaryngologia
Pediatria
POZ
Psychiatria
Reumatologia
Transplantologia
Urologia
Numer PWZ
Imię
Nazwisko
Adres e-mail (login)
Hasło
Powtórz hasło

Administratorem danych osobowych jest PFM.PL S.A. z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 58. Dane osobowe przetwarzane będą w zakresie dostępu i korzystania z Portalu, a także w celach handlowych, marketingowych, edukacyjnych i statystycznych i nie będą udostępniane innym odbiorcom, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz.U. 2015 poz. 2135 ze zm.).

Użytkownicy Portalu mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanych wyżej celów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych przeze mnie w toku rejestracji w zakresie dostępu i korzystania z Portalu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach marketingowych produktów i usług własnych oraz podmiotów współpracujących.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach edukacyjnych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach statystycznych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej, wysyłanych przez PFM.PL S.A. w imieniu własnym oraz na zlecenie podmiotów współpracujących, zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844).

Wyrażam zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, 827, 1198, z 2015 r. poz. 1069).

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Portalu Farmaceutyczno Medycznego i akceptuję jego postanowienia.

Błąd. Wypełnij poprawnie wymagane pola.